Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kışın Güneş Kremi Kullanmalı Mıyım?

3 Dakika

Pırıl pırıl, aydınlık ve sıcacık bir güne uyanabiliyorsak eğer bunu bizi aydınlatan ve ısıtan Güneş’e borçluyuz. Yaşamımız için bu kadar önemli olan güneş ışınlarının ne yazık ki bazı istenmeyen etkileri de mevcuttur.

Güneş ışınlarının istenmeyen etkilerinden nasıl korunabiliriz sorusuna cevap olarak aklımıza ilk gelenler, çok sıcak saatlerde dışarıya çıkmamak, şapka takmak ve koruyucu kremler kullanmak olur. Bu önlemleri yaz günlerinde alırken hiç unutmayız ama hava azıcık soğuyup, artık eskisi kadar güneş ışınları gözümüzü rahatsız etmeyince bu önlemleri de unutmaya başlarız. Güneş ışınları sadece sıcak ve parlak yaz günlerinde zararlı da kışın zararsız gibi düşünürüz nedense. Oysa güneş ışınlarının zararlı etkileri yaz ve kış ayırmadan bizi etkilemeye devam eder. Hava ne kadar kapalı ve bulutlu da olsa güneş ışınları bu bulutların arasından geçerek cildimize ulaşabilir ve zarar verebilir. Bu nedenle güneş koruyucu önlemleri neden yaz ayları gibi kış aylarında da ihmal etmememiz gerektiğine birlikte bir bakalım.

Kış Aylarında Güneş Kremi Kullanma Nedenleri

UV Işınlarından Korunmak

Güneş ışınlarının yani ultraviyole ışınların büyük kısmını ozon tabakası emerek cildimize ulaşmasını engeller. Ancak ultraviyole UV-A ve UV-B ışınları cildimize kadar ulaşmayı başarabilirler. Ozon tabakasını delerek cildimize kadar ulaşan bu ışınlar ne yazık ki cilde zarar verebilen bazı etkilere de sahip ışınlardır. Cilt sağlığı için oldukça önemli olan kolajen ve elastin yapımını azaltan ve melanin oksitlenmesine yol açan bu ışınlar cilt sağlığını da olumsuz etkileyerek istenmeyen sonuçlar doğurabilirler. İşte bu ışınların etkilerinden korunabilmek için yılın her mevsimi ve her günü mutlaka cildimize uygun bir güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Nasıl güneş kremi seçeceğinize karar veremiyorsanız bu yazımıza bakabilirsiniz.

Cilt Lekelenmesini Önlemek

Cildimize kadar ulaşmayı başaran güneş ışınları ciltte yaptıkları hasar nedeni ile genellikle kahverengi tonlarda farklı büyüklüklerde lekelenmelere neden olabilmektedirler. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde etkileri daha da artar. Güneş ışınlarının kar tabakasının yüzeyinden yansıyarak cilde ulaşması ciltte daha fazla bir etkiye yol açmasına neden olur.

Ciltte Kırışıklık ve Yaşlanmayı Geciktirmek

Ultraviyole ışınların cildin kolajen ve elastin üretimini olumsuz etkilediğinden bahsetmiştik. İşte cilt sağlığı için oldukça önemli olan bu maddelerin üretimlerinin azalması cildin esnekliğini kaybetmesine ve ince kırışıklıklar oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda güneşin etkisi ile kuruyan ve nemini kaybeden cilt elastikiyetini de kaybettiği için daha çabuk yaşlanır ve kırışıklık oluşumu artar. Güneş kremi kullanarak cildi hem zararlı etkilerden korumak hem de nemlendirmek mümkündür

Cilt Yanıklarını Engellemek

Güneşe bağlı yanıkların kış aylarında da görülmesi mümkündür. Özellikle açık havada uzun süre vakit geçirenlerin, kış sporu yapanların güneşe bağlı yanıklarla karşılaşması olasıdır. Bu nedenle kış aylarında güneş yanığı yaşamamak için güneş kremi kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Cilt Kanserini Önlemek

Güneş ışınlarının cilde zararlı etkileri içinde en son ulaştıkları nokta ne yazık ki cilt kanserine sebep olmalarıdır. Bu nedenle kış aylarında da cildimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri almaya dikkat etmek gerekir.

Güneş kremini kış aylarında da kullanmalı mıyım sorusunun cevabı yukarıdaki bilgiler ışığında kesinlikle evet olmalıdır. Ama güneş kremi kullanmaya karar verdiğimizde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar olduğunu da hatırlatalım.

Güneş kremleri yılın her günü kullanılmalı, ancak doğru kremler doğru şekilde kullanılmalıdır. Her gün güneş kremi kullanmakla ilgili soru işaretleriniz varsa bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Seçilecek güneş kremi cildin yapısına ve güneşin daha önceki dönemde verdiği hasarın yarattığı ihtiyaca göre seçilmelidir. Herhangi bir güneş kremi alarak kullanılması doğru bir tercih değildir.

Güneş kremi cildi hem UV-A hem de UV-B ışınlarından koruyabilecek kapasitede bir krem olmalıdır. Cilt yapısına uygun seçilecek güneş kreminin içerdiği koruma faktörü yüksek olmalıdır. Güneş kreminin SPF 30 ya da SPF 50 olmasına dikkat edilmelidir.

Güneş kremi yağsız, suya dayanıklı ve terlemeye yol açmamalıdır. Kullanılan güneş kreminin içinde zararlı maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.

Güneş kremleri alındıktan sonra bitene kadar değil üreticinin belirttiği son kullanım tarihine kadar kullanılmalıdır. Son kullanım tarihinden sonra kremin etkinliğinin azalacağı unutulmamalıdır.

Güneş kreminin doğru seçimi kadar doğru kullanımı da önemlidir. Güneş kremini sabah sürüp akşama kadar aynı kremi kullanmayı düşünüyorsanız bilin ki bu sık yapılan hatalardan bir tanesidir. Kullanılan güneş kremine bağlı olmak üzere güneş kremlerinin etki süreleri 2-3 saat arasında değişir. Bu nedenle düzenli olarak her 2-3 saatte bir yenilenmeleri gerekir.

Güneş kremlerinin sadece belli sürelerde yenilenmesi yeterli olmayabilir. Aynı zamanda denize girmek, duş almak gibi suyla temas edilen durumlarda da tekrar sürülerek etkilerini korunması sağlanmalıdır.

Makyaj yapılırken makyajdan önce güneş kremi sürerek başlamak uygundur. Güneş kreminin üzerine nemlendiricinizi sürerek günlük rutininize devam edebilirsiniz.

Güneş kremlerinin etkisi sürüldüğü anda başlamadığı için güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika kadar önce sürülerek dışarı çıkılması önerilir.

Güneş kremlerinin kullanıldığı miktarda oldukça önemlidir. Az miktarda krem kullanımı istenen koruma etkisini sağlamak için yeterli olmayacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.