Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

3 Dakika

Evinde kedi beslemeyi arzu eden kişilerin birçoğunu düşündüren önemli sorunlardan biri de kedinin tuvalet alışkanlıklarını nasıl oluşturacağı eğer bu alışkanlığı kazandıramazsa yaşayacağı istenmeyen durumlardır. Bu sorunu aşmak iyi bir tuvalet eğitimi ile mümkündür.

Kediler şahsi temizlikleri hakkında birçok hayvana göre çok daha özenli canlılardır. Çünkü kokuya duyarlı ve temiz hayvanlardır. Bu nedenle en az sizin kadar onlar da temiz bir tuvalet alanına ihtiyaç duyarlar.

Eğer tuvalet eğitimi vermek istediğiniz kediniz yavru bir kedi ise bu eğitimi ya siz evinize alana kadar eğer birlikte kalabilmişse annesinden almıştır ya da bu iş size düşmüştür. Aslında yavru kediler tuvalet eğitimine çok kolay adapte olurlar. Yaklaşık bir aylık olan kediniz için eğitime başlama zamanı gelmiştir.

Kedilere Tuvalet Eğitimi İçin Gereken Malzemeler

Öncelikle kedinize tuvaletini yapabilmesi için sessiz, sakin ve izole bir alan bularak işe başlayın. Kediler tuvaletlerini yaparken kendilerini savunmasız hissettikleri için bu bölge onlara güvenli gelmelidir. Kendilerini güvenli hissetmezlerse eğitim başlamadan bitmiş olur. Kediler doğadaki yaşamlarında diğer hayvanlara yakalanmamak adına iz bırakmak istemedikleri için içgüdüsel olarak dışkılarını örtme eğiliminde olurlar. Bu noktada işimizi kolaylaştıran önemli bir noktadır. Onlara bu saklama imkânını vermemiz eğitimin temelini oluşturur.

Kedi Kum Kabı: Kedinizin tuvaletini yapabilmesi için ayırdığınız alana bir kum kapı alın. Kum kapları açık ya da kapalı olabilir.

Kediniz yavru iken alacağınız kum kabını kenarları alçak ve açık olanlardan tercih edin. Kenarları yüksek kum kabına kediniz girerken zorlanabilir. Kapalı kapta ise kuma ulaşmakta sorun yaşayabilir. Kediniz yavru iken aldığınız kum kabı kediniz büyüdükçe yetersiz kalacaktır. O yüzden daha büyük boyutlu bir kum kabı almanız gerekecektir. Çünkü içinde rahat hareket edemediği kum kapları kedinizin bu kabı kullanmaktan vazgeçmesine neden olabilir. Kediniz kaba alıştıktan sonra kapalı kapa geçebilirsiniz. Kapalı kaplar koku ve kumun yayılmasını azalttıkları için tercih edilirler. Üstelik kediler tuvaletlerini yaparken izlenmek istemezler. Onlara istedikleri mahremiyet sağlanmış olur.

Kedi Kumu: Uygun özelliklere sahip olarak bir kum kabı aldıktan sonra bu kabın içine koyacağınız kumu seçmeniz gerekir. Kedi kumu türlerini öğrenmek ve en doğru kumu seçmek için tıklayın.

Kedi kumları, topaklanan kedi kumu, silika kedi kumu ya da granül kedi kumları arasından seçilir. Hangisini seçerseniz seçin emiş gücü yüksek bir kum olmasına dikkat edin. Sizin kedinize hangi kumun uygun olduğunu birkaç deneme ile bulmanız mümkündür. Çünkü eğer kediler kumlarını sevmezse o alana tuvaletlerini yapmak istemezler.

Kedi kumunun temizliği oldukça önemli bir diğer noktadır. Kokuya çok hassas olan kedilerin kumları mutlaka her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Eğer kum yeterince temiz değilse kedi o kabı kullanmayı reddedebilir. Düzenli olarak günlük kedi kumlarının temizlenmesi ile birlikte kum kabı da haftada bir yıkanmalıdır. Böylece kötü kokuların ve enfeksiyonların önüne geçilecektir.

Kediler kum kaplarında ne az ne de çok kum istemezler. Sizin kedinizin istediği miktarı onunla yaşadıkça ve kullandığınız kumun üzerindeki talimatlara uyarak belirlemeniz mümkündür.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Aslında yukarıda da söylediğimiz gibi kedilerin tuvalet eğitimi diğer evcil hayvanlara göre oldukça kolay ve basittir ve erişkin kedi ile yavru kedi tuvalet eğitimi arasında çok büyük farklar da yoktur. İşe uygun olarak seçtiğiniz alana koyduğunuz kum kabı ile kedinizi tanıştırarak başlayın. Kedinizin kabı görmesini sağlarsanız zaten oldukça meraklı hayvanlar olan kediler kabı koklayıp keşfetmeye çalışacaktır. Daha sonra kabın içine kedi kumu koyarak kedinizi o alanda bırakın. Çoğu kedi kum karıştırmaya başlayacaktır. Ancak kediniz bunu yapmıyorsa sizin kedinizi alıp kumun içine sokarak kumu keşfetmesini sağlamanız gerekir.

Tüm bu hazırlık aşamalarından sonra özellikle yavru kedinizi tuvalet zamanı olduğunu tahmin ettiğiniz zamanlarda kabın içine sokmanız gerekir. Kediler genellikle mamalarını yedikten veya su içtikten sonra tuvaletlerini yaparlar. Bu dönemlerde kedinizi kabın içine sokarak şartlanmasını sağlamanız gerekir. Yavru kedilerde bunu birkaç kez tekrarlayarak alışkanlığı kazandırma olasılığınız yüksekken erişkin sokaktan ya da barınaktan alınan kedilerde bu süreç daha uzun sürebilir. Bazen kedinin dışkısından alacağınız bir parçayı kuma koyarak bu kokuyu almasını sağlamak fayda sağlayabilir.

Tüm bu eğitim sürecinde sabırlı ve pozitif olması gereken sizsiniz. Kediniz alışma döneminde kabın dışına tuvaletini yaptığı zamanlarda bağırarak ya da farklı şekillerde cezalandırmak doğru değildir. Kedinizi daha fazla strese sokacaktır. Bunun yerine tuvalet alışkanlığı oturmaya başladığında ödüllendirmek için ödül maması vererek aranızdaki ilişkiyi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen özellikle erişkin kedilerde sorun yaşamaya devam ediyorsanız farklı stratejiler denenebilir. Tuvalet için ayırdığınız alana yakın bölgelerde daha fazla vakit geçirerek bu bölgelerde oyunlar oynayarak kedinizi alıştırmayı deneyebilirsiniz. Tuvalet için ayırdığınız alanı, kabı ve kumu bir gözden geçirmek bunlardan bir ile ilgili bir sorun varsa değişikliğe gitmekte size yardımcı olabilir.

Bazen kediniz sizi cezalandırmak için, kum kabını temizlemediğiniz için ya da saptayamadığınız bir nedenle tuvaletini evde bir başka yere ya da en sevdiğiniz çiçeklerin saksılarına yapabilir. Sorunu bularak çözmeniz gerekir. Kedilerin saksılarla ilişkisi bazen daha karışık ve vazgeçilmez olabilir. Bu durumda saksı toprağına ulaşmasını engellemek için toprağın üst kısmını çakıl taşları ile kaplayabilirsiniz.

Kediler idrar yolu iltihabı yaşadıklarında da kuma tuvaletlerini yapmayı bırakabilirler. Bu durumda dikkatli olarak tedavi edilmelerini sağlamak gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.