Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Keçi Sütü Sabunu ve Yararları

3 Dakika

Günlük hayatta sürekli dış etkilere maruz kalan toz, hava kirliliği gibi faktörlerden etkilenen cildin bakımı söz konusu olduğunda doğanın sunduğu kaynaklar gerçekten sonsuzdur. Bu kaynaklardan biri de son dönemde adından sıklıkla söz ettiren keçi sütü sabunudur. Keçi sütü içeriğinde bulunan vitamin ve proteinler açısından anne sütüne en yakın süt olarak önemli bir besin kaynağıdır.

Keçi Sütü Sabunu Nedir?

Bu sabun keçi sütünden hazırlanan bir sabundur. Cilt ve saç sağlığı için kullanılmaktadır. Sütün verdiği önemli ölçüdeki nemlendirme özelliği farklı yağlarla desteklenerek hazırlanır. Üretim yerine göre içeriği zaman zaman değişse de genel olarak keçi sütü içine eklenen zeytinyağı, hint yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, shea yağından oluşur. Keçi sütü sabununun sabun kıvamı alabilmesi içinse kül suyu ve pirinç külü kullanılır.

Keçi Sütü Sabununun Faydaları

-Keçi sütü sabunu özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerce rahatlıkla tercih edilebilen bir sabundur.

-Keçi sütü sabunu güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu nedenle cildin toksinlerden temizlenmesine destek olur.

-Keçi sütü sabunu kimyasal madde içermediğinden doğal bir sabundur.

-Keçi sütü sabunu cilt pH’sını dengeleyici etki gösterir.

-Keçi sütü sabunu içerdiği yüksek A vitamini sayesinde derinin yenilenmesini hızlandırır.

-Keçi sütü sabunu sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin büyük bir kısmı karşılanır.

-Keçi sütü sabunu piyasada bulunan kozmetik malzemelerden farklı olarak cildi yıpratmadan ve herhangi bir önemli yan etki bırakmadan derinlemesine temizler.

-Ciltteki siyah noktaları temizlemek için ideal bir sabundur.

-Yeni siyah nokta oluşumunu da engeller.

-Sivilcelerin oluşmasını engellediği gibi oluşan sivilcelerin hızlı bir biçimde iyileşmesine destek olur.

-Keçi sütü sabunu düzenli kullanıldığında gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.

-En önemli etkisi belki de nemlendirici özelliğinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle kuru ciltlerin bakımı için kurtarıcı özellik taşır.

-Peeling etkisi ile cilt temizliği sağlar. Ölü dokuların vücuttan uzaklaşmasına yardım eder.

-Peeling etkisi ile uzun süreli düzeni kullanımda cilt renginin açılmasını sağlayabilir. Cilt rengindeki açılma yaratıcı etkisi nedeni ile cilt renginin koyulaştığı yerlerde kullanılabilir.

-Güneş kaynaklı oluşan cilt lekelenmelerini de azaltabilir.

-Yoğun nemlendirici ve temizleyici etkisi sayesinde cilt üzerinde meydana gelen bazı cilt hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.

-Keçi sütü sabunu içerdiği selenyum sayesinde cildi güneş ışığının zararlı etkilerinden koruyucu rol oynayabilir.

-Ciltteki kuruluğu gidermesi nedeni ile bu sebepten oluşan kırışıklıklarında önüne geçebilir.

-Cilt üzerinde gösterdiği tüm bu olumlu etkiler nedeni ile keçi sütü sabunu düzenli kullanımda cilde daha sağlıklı ve canlı bir görünüm sağlar.

-Keçi sütü sabunu cilt üzerinde gösterdiği nemlendirici ve temizleyici etkisini saç üzerinde de gösterir. Saç derisi ve tellerini temizler, nemlendirir.

-Saç derisine yaptığı nemlendirici etki ile kepeklenme, deri döküntüsü gibi şikayetleri de azaltabilir.

-Daha temiz ve nemlenmiş olan saç telleri güçlenir.

-Saç telleri daha güçlü olduğu için daha gür çıkar ve hızlı uzar.

-Saç bakımı için keçi sütü sabununu haftada 1-2 kere kullanımı önerilir.

Keçi Sütü Sabunu Kullanımı

Keçi sütü sabunu bildiğimiz sabunlar gibi kullanılabilir. Kullanımı için özel bir uygulama yoktur. Cilt temizliği amacı ile gece yatmadan ve sabah ilk yıkamada kullanılması önerilir. Tercihen ılık su ile kullanılmalıdır. Cilde uygulanmadan önce sabun ve cilt ıslatılır. Sabun cilt üzerinde dairesel hareketlerle kullanılır. Oluşan köpükler cilt üzerine yayılır. Birkaç dakika parmak uçları ile cilde masaj yapılabilir. Daha sonra cilt bol su ile durulanır. Hassas ya da cilt hastalığı bulunan ciltlerde ise sabun direkt cilde sürülmeden elde köpürtülerek oluşan sabun köpükleri ciltteki istenen alana uygulanır.

Saçlar için kullanımında ise aynı cilt kullanımında olduğu gibi hem saç hem sabun ıslatılır. Yine dairesel hareketlerle sabun saç üzerine uygulanır ve köpürmesi sağlanır. Daha sonra bol su ile durulanır. Keçi sütü sabunu kullanıldığında ardından bir başka kozmetik ürün uygulanması önerilmez.

Sabunun uzun süre kullanımı için ahşap bir sabunluk üzerinde bekletilmesi önerilir.

KEÇİ SÜTÜ SABUNU KULLANIMININ ZARARLARI

Keçi sütü sabunu kullanımının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyeti olanların yine de dikkatli kullanması önerilir. İlk kullanımdan önce keçi sütü sabununun küçük bir alanda denenerek test edilmesi uygun olur. Eğer ciltte bir reaksiyon gelişmezse yaygın olarak kullanılabilir.

Keçi Sütü Sabununa Nasıl Ulaşılır?

Günümüzde keçi sütü sabununa aktarlardan ya da internette satış yapan sitelerden ulaşmak mümkündür.

Evde Keçi Sütü Sabunu Yapımı

Yaklaşık 600 ml kadar keçi sütüne ilave olarak 600ml zeytinyağı, 600 ml hindistan cevizi yağı, 150 ml avokado yağı,150 ml shea yağı, 150 ml badem yağı, 120 ml hint yağı ile 150 ml pirinç külü ve 275 ml kül suyu ile evde de keçi sütü sabunu yapılabilir. Kül suyunun çözeltisi hazırlanarak kullanılmalıdır.

Keçi sütü dondurularak işleme başlanır. Donmuş keçi sütü derin bir kaba alınır. Sıra ile tüm malzemeler azar azar eklenerek işleme devam edilir. Oluşan sıvı karışım kalıplara dökülür.24 saat dondurucuda bekletilen sabun kullanıma hazırdır.

Keçi Sütü Sabunu

Keçi sütünün saymakla bitmeyen bütün faydaları bu sabunun içinde, keşfetmek için tıklayın!

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.