Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

3 Dakika

Bir evcil hayvan sahiplenme kararı belki biraz abartılı gelebilir ama bir çocuk sahibi olma kararı ile neredeyse eşdeğerdir. Çünkü evinize yeni gelecek bu bireyde her aile bireyi kadar ilgi ve sevgi talep eder.

Evde hayvan besleme kararı veren insanların en sık tercih ettiği hayvan kedidir. Oldukça meraklı ve sevimli olan kediler birçok evde sevilerek beslenir. Çünkü bakım ve eğitimleri kolaydır, evdeki  çocuklarla sorunsuz bir ilişki kurabilirler ve  ev hayatına uyumları çabuk ve yüksek olur. Ancak bu sorumluluğu almaya karar vermeden önce nelerle karşılaşacağınız hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Çünkü yaşanacakları bilmeden eve aldığınız kediyi daha sonra besleyemeyeceğinize karar verdiğinizde bu karar sizi olduğu kadar kedinizi de etkileyecektir. Birçok insan beslemekten vazgeçtiği kedisini sokağa ya da barınaklara bırakıyor. Bu durumda kediler savunmasız oldukları ortamlarda yaşamak zorunda kalıyorlar.

Peki bir kedi bakmaya karar vermeden önce neleri bilmelisiniz?

İlk karar verilmesi gereken nokta sanırım ne için bir kedi almak istiyorum, aldığım kediye ömrü boyunca bakabilir miyim sorularına cevap bulmak olmalıdır. Eğer bu sorumluluk ağır gelir, ben yıllarca bu işi yapamam, çabuk sıkılırım diyorsanız bu işe hiç başlamamanız iki taraf için de daha iyi olacaktır. Arkadaşlarınızın kedilerini severek kedi özleminizi giderebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken ikinci bir nokta ise evdeki bireylerin sağlık durumlarının kedi beslemeye uygun olup olduğundan emin olunması olmalıdır. Kedi tüyü alerjisi oldukça sık rastlanılan bir alerji türüdür. Bu nedenle alerjik bir bünyeniz varsa kedi besleme kararı konusunda mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

Evinizde kedinize uygun bir yaşam alanı oluşturup oluşturamayacağınız da oldukça önemli bir noktadır. Kedinizin kum kabını koyabileceğiniz ayrı bir alan olması koku ve temizlik konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca oldukça meraklı olan kedinizin evin içinde her yere girip keşfetmeye çalışacağını dikkate alırsanız ona zarar verecek eşyaların ortada olmamasına dikkat etmelisiniz. Küçük çocukların büyüme dönemlerinde kırılacak dökülecek küçük biblolar gibi eşyalar genellikle ortalıktan kaldırılır, camlar, balkon kapıları düşme tehlikesine karşı açık bırakılmaz. Kediler ise hiç büyümeyecek meraklı küçük çocuklardır. Bu nedenle eşyalarınızı gözden geçirmenizde ya da kedinizin belli alanlara girişini kısıtlamak için önlem almanızda fayda vardır.

Kedileri çok sevebilir evde mutlaka bir ya da birkaç kedi beslemek isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki kedi beslemek masraflı bir iştir. Bu nedenle bütçenizde kediniz için ayıracak bir pay olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kediler evde pişen yiyeceklerle değil özel mamalarla beslenirler. Bu mamaların kedilerin gelişim dönemlerine uygun özellikleri taşıması gerekir. Piyasada kedi maması fiyatları oldukça geniş bir yelpazede bulunur. Ancak kedinize uygun olmayan sadece ucuz olduğu için tercih ettiğiniz mamalar daha sonra çeşitli sağlık sorunlarına ve daha büyük masraflara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka kedinizin ihtiyaçları ve sağlık durumuna uygun mamaları tercih etmelisiniz. Yine kedilerin düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne götürülmeleri, aşılarının yapılması gerekir. Ayrıca kedinizin tuvalet ihtiyacı için kedi kumu, tüy sağlığı için kedi tarakları, oynaması için alacağınız oyuncaklar ve öngöremediğiniz sağlık sorunları içinde bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Bu nedenle bütçenizde kediler için ayırabileceğiniz bir pay varsa kedi sahiplenmeye karar verin.

Kediniz için para ayırmanız gerektiği kadar zaman ayırmanız gerektiğini de unutmayın. Kediniz evdeki herhangi bir eşyanız değildir. İhtiyaç duyduğunuzda orada olmasını ama onun dışında görünmez olmasını beklemeyin. Tüm canlılar gibi kedilerde sevgi ve ilgi görmek isterler. Üstelik karşılıksız sevgi kadar onların özellikle tuvalet eğitimi için de zaman ayırmanız gerekecektir. Kediniz için kum ve kum için kap alıp bir odaya koymanız özellikle yavru kediler için bir anlam ifade etmez. Üstelik kedinizin kumunu her zaman temiz tutmanız gerektiğini unutmayın. Eğer bu temizlik için zaman ayıramazsanız bazı sağlık sorunları yaşamanız olasıdır. Ona tuvaletini yapacağı alanın o olduğu mesajını vermek için zaman ayırmanız gerekecektir. Ayrıca eğer çalışıyorsanız tüm gün evde yalnız kalacak kedinizin enerjisini atabilmesi için eve geldikten sonra onunla ilgilenmelisiniz. Siz onu sevdikçe o da sizi sevecektir.

Evde bir başka evcil hayvanınız varsa bu kedi ya da başka bir hayvan olabilir. İki hayvanın anlaşabileceğinden emin olun. Yoksa onların arasındaki anlaşmazlıklar hem sizi hem onları üzecek belki de birbirlerine zarar vermelerine neden olacaktır. Bu nedenle belki kısa bir deneme süresi sonucunda karar vermeniz gerekebilir.

Tüm bunları yapabileceğinize emin olduktan sonra almak istediğiniz kedinin özelliklerine göre ırkına, cinsiyetine karar vermelisiniz. Dişi ve erkek kedilerin farklı ihtiyaçları olacağı açıktır. Bu nedenle hangi cins kedi beslemek istiyorsanız o cinsle ilgili sorumluluklara hazır olmanız da fayda vardır. Ayrıca kedilerin birçok karakteristik özellikleri sahip oldukları ırktan gelir. Bu nedenle kedi ırkları hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Aslında barınaklarda bu kadar bakıma muhtaç kedi varken üzerine bir de ücret ödeyip kedi sahibi olmaya gerek var mı kararı size bırakıyoruz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.