Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kısırlaştırma Sonrası Kediler Nasıl Beslenmelidir?

3 Dakika

Evde beslenen hayvanların uygun koşullarda bakılmaları sağlıkları açısından çok büyük önem taşır. Temiz ve düzenli bir ortamın sağlanması, sağlıklı beslenmeleri, veteriner hekim kontrollerinin ve aşılarının düzenli yapılması evde beslenen hayvanın dolayısı ile ev halkının mutlu ve huzurlu olmasını beraberinde getirecektir. Sağlık bakımları arasında bulunan kısırlaştırma operasyonları kedilerde sıklıkla uygulanan bir operasyondur. Bu operasyonlar çok tartışılsa da gelinen son noktada bu operasyonların kedi sağlığı için olumsuz bir etkileri olmadığı kanaatine varılmıştır.

Veteriner bakımı alan kedilerin kısırlaştırma operasyonu geçirme oranı dünyada yaklaşık %60-70’dir. Bu konuda başı çeken ülke İngiltere’dir. İngiltere’de bu oran yaklaşık % 90 civarındadır. Kısırlaştırma operasyonu ile kedi popülasyon kontrolü sağlanmakta sokak hayvanlarının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca ev ortamında yeterince sağlanması mümkün olmayan ihtiyaçlar azaldığı için kediler daha az depresyona girmektedirler. Ancak her operasyon gibi bu operasyonlardan sonra da bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bunların içinde en sık yaşananı kedilerde şişmanlık ve böbrek taşlarıdır. Bu nedenle kısırlaştırma operasyonu yapılan kedilerin bakımlarında ve beslenmelerinde de bazı değişiklikler olması gerekir.

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilere ilk beslenmeleri için mamanın anesteziden yaklaşık 6-8 saat sonra verilmesi uygun olur. Anestezinin etkisini tam atamamış olan kedi bir süre mama yemek istemeyebilir. Bu durum 24 saati aşmadığı sürece telaş etmeye gerek yoktur. Ancak bu süre 24 saati geçmişse veterinere danışmak uygun olacaktır.

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedinin iyileşme sürecini geçirebileceği bir ortam oluşturulmalıdır. Bu ortam dinlenebileceği temiz, sessiz bir alan olmalıdır. Operasyon sürecinden sonraki dönemde enfeksiyon gelişmemesi için özen gösterilmelidir. Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilerin hayatında yeni bir dönem başlayacağı için bu dönem ait bazı özel davranışlar geliştirmek gerekecektir. En önemli konuda kedinin beslenmesi olacaktır.

Kediler kısırlaştırma operasyonu sonrasında bazı hormonal değişiklikler geçirecekleri için daha az hareket eden, daha az enerji harcayan bir hale geleceklerdir. Bu nedenle uygun mama seçilmemesi durumunda çok hızlı kilo alacaklardır.

Kısırlaştırılmış kediler için mama seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çünkü özellikle erkek kediler daha sık olmak üzere bazı kediler kısırlaştırma operasyonu sonrası kilo alma, böbrek taşı gibi problemler yaşayabilmektedirler. Çünkü iştahları yaklaşık % 20 artarken hareket istekleri % 30 azalır yani çok daha az enerji harcarlar.

Kısırlaştırma sonucu kedi beslenmesi için gerekli miktarda protein, yağ, vitamin ve mineral içeren mamalar tercih edilmelidir. Piyasada birçok markanın kısırlaştırılmış kediler için mama seçenekleri vardır. En doğru mama kedinin özellikleri dikkate alınarak veteriner hekimle birlikte seçilebilir.

-Kedinin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereken en önemli besin öğelerinden biri de proteindir. Özellikle büyüme çağındaki kediler ile gebe kedilerin yüksek protein içeriği almaları gerekir. Kedilerin bu proteini hayvansal gıdalardan alması gereklidir. Fakat kısırlaştırılmış kedilerde bu oran biraz daha az olmalıdır. Çünkü oluşan hormonal değişiklikler nedeni ile kedinin hareketlerinde azalma beklenmektedir. O nedenle hem sağlıklı gelişimini engellemeyecek hem de kedinin sağlığını bozmayacak miktarda protein içeriği bulunan mamalar tercih edilmelidir. Bu durumda kedi mamasında yaklaşık % 30 civarında protein bulunması yeterli olacaktır. Ancak kedinin günlük aktivite durumu dikkate alınarak bu oran kediyi takip eden veteriner hekim tarafından değiştirilebilir.

-Kısırlaştırılma operasyonu geçiren kedilerin hareketlerinde azalma beklendiği için mama içeriğindeki yağ oranının azaltılması gereklidir. Ancak normal sınırlardaki yağ miktarı da çok büyük sorunlara yol açmaz. Burada korkulan hareketleri azalmış kedide alınan yağ miktarının kedilerde şişmanlığa yol açmasıdır. Bu nedenle kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamalarda yaklaşık %10 civarında yağ olması yeterlidir.

-Kısırlaştırılma operasyonu geçiren kedilerinde tüm kediler gibi yeterli vitamin ve minerali alması sağlıklı olması için gereklidir. Ancak kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamaların içeriğinde bulunan minerallerden kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriğini düşük olmasına dikkat edilmelidir. Bu minerallerin özellikle magnezyumun yüksek oranda bulunması böbrek sağlığı için olumsuz etki yaratabilir.

-Bağışıklık sistemlerinin güçlü olabilmesi için yeterli vitaminleri alması şarttır kedilerin. Tüm vitaminlere gereksinim duyacakları açıktır. Ancak özellikle A, C ve E vitamininden zengin mamalar tercih edilmelidir.

-Kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamaların farklı özellikleri olması gerektiği için üretildiği gıdalarda önemlidir. Her mamada olduğu gibi bu mamalarında ana temin kaynağının hayvansal gıdalar olması gereklidir. Bu hayvansal gıdalar deniz ürünleri, kuzu, sığır eti, kümes hayvanları, tavşan eti olabilir.

-Kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamaların mineral oranları ve PH değerleri özellikle ayarlanır. Böylece böbrek ve mesane sorunları yaşamaları önlenmiş olur.

-Kısırlaştırılmış kedi mamalarının en önemli özelliklerinden biri de gluten içermemesidir.

-Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedi mamalarının antioksidanlarla desteklenmiş olması da gerekmektedir. Bu genellikle ilave edilen balık yağı ile sağlanır.

-Kısırlaştırma operasyonu geçiren kediler için tercih edilen mamaların içinde yapay malzemelerin olmamasına dikkat edilmelidir.

-Tüm kediler için olduğu gibi kısırlaştırılmış kediler içinde temiz, taze ve yeterli suya ulaşımın sağlanması büyük önem taşır.

Kısırlaştırma Sonrası Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Kedilerin kısırlaştırma döneminde nasıl beslenmeleri gerektiğine göz atın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.