Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kediniz İçin Nasıl Oyuncak Seçmelisiniz?

2 Dakika

Kedi Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Oyun sadece yavru kediler için değil, yetişkin kediler için de olmazsa olmaz bir aktivitedir. Kediler inanılmaz bir güç ve çevikliğe sahip atletik hayvanlardır. Doğa onları sıçramak, zıplamak ve atılmak için mükemmel hale getirmiştir. Ev kedinizin kovalayacak gerçek bir avı olmaması, içindeki yırtıcıyı oynayamayacağı anlamına gelmez.

Oyuncaklar ve düzenli oyun süresi, mutlu ve sağlıklı bir kedi için uyarıcı bir ortam sağlamanın bir parçasıdır. Oyun onlara enerjileri, zihinsel ve fiziksel uyarılmaları için bir çıkış yolu, içgüdüsel avlanma dürtülerini tatmin etme fırsatı ve sizinle bağ kurma şansı verir.

Kediler kendilerini eğlendirmek konusunda uzmandır. Kedinizi oyunlara dahil etmek için çok az şey gerekir; buruşmuş bir kağıt topu, masaüstüne bırakılmış bir kalem, yere yayılmış bir gazete…

Kedinizin hayal gücü, neredeyse her şeyi vuracağı veya canının istediği kadar kovalayacağı harika bir oyuncağa dönüştürebilir. Tipik olarak, kediler en çok “titreyen” küçük, hafif nesnelerle oynamaktan hoşlanırlar. Kediler ayrıca araştırmak ve içine “saklanmak” için boş kağıt poşetleri severler. Boş karton kutular da kediler arasında popülerdir.

Etkileşimli Oyunlar

Oyun zamanı sadece kediler için değil, onların insanları için de önemlidir. Kedinizin hızı ve zarafeti, koşarak “avını” yakalamaya çalışırken sizi şaşırtır. Bazı kediler, bir lazer oyuncağının küçük kırmızı ışığı için çılgına döner, onu yerde ve duvarda kovalar. Kediniz iyi bir antrenman yaparken kanepeden kalkmanıza bile gerek yoktur. Sadece kedinizin gözlerine asla ışık tutmadığınızdan emin olun, çünkü bu onlara zarar verebilir. Oyun bittiğinde, kedinize sonunda kapması için bir oyuncak vermeniz de iyi olur.

Kediniz için süslü oyuncaklara para harcamanıza gerek yoktur. Aslında, birçok kedi sahibi, kedilerinin mağazadan satın alınan oyuncakları görmezden geldiğini ve bunun yerine bir süt kabından plastik bir halka, bir kağıt şerit ile oynadığını fark eder. İşte harika kedi oyuncaklarına dönüşebilen bazı ev eşyaları:

  • Yuvarlak plastik duş perdesi halkası.
  • Pinpon topları ve plastik uygulama delikli golf topları. Topları kuru bir kaba koymayı deneyin, çünkü tutsak top, kanepenin altından kaçan bir toptan çok daha eğlencelidir.
  • Sapları çıkarılmış kağıt torbalar. Kağıt torbalar zıplamak, saklanmak ve etkileşimli oyun için uygundur. Ancak birçok kedi plastiği çiğnemeyi ve yutmayı sevdiği için plastik poşetler iyi bir fikir değildir.
  • Karton kutular kediler için en iyi saklanma yeridir. Bazılarını birbirine tutturun ve eğlenceli bir kedi evi yapmak için kapıları ve pencereleri kesin.

Kedi Oyuncağı Nasıl Seçilir?

Gerçekten kediler için oyuncak almaya gerek yok ama bazen o kadar sevimli oyuncaklarla karşılaşırsınız ki karşı koymak gerçekten zor olabilir. Kediler, plastik toplar gibi, içinde çan olan veya olmayan oyuncaklardan, pençelerini kazabilecekleri oyuncaklardan veya ucunda uzun bir ipe bağlı bir çubuktan oluşan “olta” oyuncaklarından gerçekten hoşlanırlar.

Herhangi bir kedi oyuncağı alacaksanız, onları da kedi geçirmez hale getirmeniz gerekebilir. Kedinizin çiğneyip yutabileceği kurdeleleri, tüyleri, ipleri ya da diğer küçük süsleri çıkarın. Ayrıca, kedinizin oyununu denetleyemediğiniz zamanlarda kedinize zarar verebilecek oyuncakları erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Kediler İçin Güvenli Olmayan Oyuncaklar

Kedinizin yalnızca oyuncaklarla veya güvenli olan diğer nesnelerle oynamasına izin vermeniz önemlidir. Şunları saklayarak evinizi kediniz için daha uygun ve güvenli bir hale getirebilirsiniz;

  • İp, kurdele, diş ipi
  • Kağıt tutacağı
  • İğneler
  • Lastik bantlar
  • Plastik poşetler
  • Kedinizin çiğneyebileceği şeyler

Oyuncaklardan En İyi Şekilde Yararlanın

Kediniz 3 yaşındaki bir çocuk gibi oyuncaklarından sıkılabilir. Onları “taze” tutmak için kedinizin oyuncaklarını haftada bir ortaya çıkarın ve bir seferde yalnızca birkaç tanesini önüne koyun.  Sadece kedinizin bir favorisi varsa, onu her zaman göz önünde tutmayı deneyebilirsiniz.

Bir yerlere taşıması için en az bir oyuncak, güreşmesi için bir oyuncak, yuvarlamak için bir oyuncak kediniz için temelde yeterli olacaktır. “Saklambaç” kedilerin oynaması için oldukça eğlenceli bir oyundur. “Bulunan” oyuncaklar, genellikle tanıtıldığı belli olan bir oyuncaktan çok daha çekicidir.

Kedinizin oyuncaklarının çoğu etkileşimli olmalıdır. Bu tür bir oyun, kediniz için önemlidir, çünkü aktif olarak “insanların zamanına” ihtiyacı vardır ve bu tür oyunlar, sizinle kediniz arasındaki bağı güçlendirir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.