Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yastık Seçimi Nasıl Yapılmalı?

2 Dakika

Sağlıklı ve rahat bir uyku, verimli bir gün geçirebilmek için bir zorunluluk. Stresli bir günün ardından yatağa geçtiğinizde kendinizi gerçekten rahat hissetmeniz ise dinlenmenin tek yolu. Son dönemlerde uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalar da uykunun sadece dinlenmek için değil, tüm yaşam kalitesi için önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Tüm yaşamınızı etkileyen sağlıklı bir uyku için omurganın doğal pozisyonuna uygun yastığı seçebilmek en önemli noktalardan biri. Doğru yastığı seçmek geceleri rahat bir uykunun ve güne zinde başlamanın en kolay yolu da demek mümkün. Çok önem verilmeyen bir konu olsa da, doğru yastığı seçememek birçok ağrıyı ve uyku problemini de beraberinde getiriyor.

Peki yastık seçimini yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte, ideal yastık seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler…

Hangi pozisyonda uyuyorsunuz?

Herkesin geceleri çok daha rahat uyuduğu, daha rahat uykuya daldığı ve güne daha rahat başlamasını sağlayan bir uyku pozisyonu vardır. Bazı insanlar sadece yan yatarak uykuya dalabilirken, bazı insanlar da sırt üstü uyumayı tercih eder. Elbette bunlardan birinin doğru ya da yanlış olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak her uyku pozisyonunun kendine has bir yastığı olduğunu söyleyebiliriz.

En doğru yastığı belirleyen önemli kriterlerden biri olan uyku pozisyonunuz, vücudun uyurken aldığı şekle göre en doğru yastığı bulmanızda etkili olur. Sırt üstü uyumayı sevenler için boyun ve baş bölgesini rahatsız etmeyecek ve omurganın doğal şeklini koruyacak yastıklar çok daha rahat bir uykunun yanı sıra boyun tutulmalarına da çözüm olur. Yana doğru uyumayı tercih eden kişiler ise mutlaka yastığın, boyunlarının yastıkla temas eden noktasının, boyunlarını destekleyip desteklemediğine dikkat etmelidir. Yüz üstü uyuyan kişilerin de geceleri daha rahat nefes almalarına yardımcı olacak ince formlu yastıkları kullanmaları gerekir.

Yatağınızın formu nasıl?

Yatağınızın yumuşaklık düzeyi de yastık seçimi üzerinde oldukça etkili. Eğer yumuşak bir yatakta rahat ediyorsanız yattığınız anda vücudunuz yatağa gömülüyor demektir. Bu sebeple vücudun doğal şeklini korumak için ince bir yastık seçmek daha doğrudur.

Tam tersi bir şekilde sert yatak tercih ettiğinizde ise vücudunuz yatağın içine gömülmez ve kafanız bedeninize göre çok daha yüksekte kalır. Bu sebeple tercih edilen yastığın da yüksek olması gerekir. Tabii bu noktada beden yapısına ve tercih ettiğiniz uyku pozisyonuna da dikkat etmeniz önemlidir.

Neye ihtiyacınız var?

Tüm gecenizi ve güne başlamanızı etkileyecek olan yastığı seçerken elbette sizin neye ihtiyaç duyduğunuz da önemli. Geceleri çok terleme sorununuz var mı? Migren gibi baş ağrısına neden olan hastalıklara sahip misiniz? Boyun fıtığı ve düzleşmesi gibi sağlık problemleriniz var mı? Tüm bu sorulara cevap vermek yastığın doğru dolgu malzemesiyle doldurulması için oldukça önemli.

Eğer boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ya da bir omurga sorununuz varsa yastık almadan önce doktorunuza danışmanız da gerekebilir. Genellikle ortopedik yastıklar böyle sorunlara karşın tercih edilebilir olsa da en doğru yönlendirmeyi her zaman konunun uzmanı yapacaktır.

Doğru dolgu malzemesi hangisi?

Doğru yastığı seçerken dolgu malzemesini de bilmek çok önemli. Çünkü yastığın içindeki malzeme tüm uyku düzeniniz üzerinde etkili olabilir.

Bambu Yastık

Doğal ve çevre dostudur. Nemi iyi çeker ve vücudun nefes almasına destek olur. Çok terleyenler için yaz aylarında önerilir.

Kaz Tüyü Yastık

Isıyı en yüksek şekilde tutabilen kaz tüyü yastık, özellikle kış aylarında sıcak tutması için tercih edilir.

Yün Yastık

Zor yıpranan ve böylece formunu uzun süre koruyabilen yün yastıklar ısı tutma kapasitesi en yüksek seviyede olan ürünlerdir.

Visco Yastık

Omurgayı destekleyen visco boyun ve sırt ağrılarına iyi gelir ve kan dolaşımını da rahatlatmaya yardımcı olur.

Mikrofiber Yastık

Hacmini uzun süre koruyabilen mikrofiber yastıklar hava sirkülasyonu sağlayabildikleri için terleme

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.