Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kedi Tüyü Alerjisine Karşı Ne Yapılır?

2 Dakika

Birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilen alerjiler, önlem alınmadığı takdirde yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan evcil hayvanlardan kaynaklı alerjiler de bunlardan biridir.  Peki kedi tüyü alerjisi neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Burun akıntısı, gözde sulanma ya da kediler yanınızdayken hapşırma gibi belirtileri olan kedi tüyü alerjisi en sık görülen alerji çeşitlerinden biridir. Sadece evde kedi besleyenlerin değil sokakta, iş yerinde ya da bulunduğu diğer ortamlarda kedilerle yakın olanlarında yaşadığı bir sorundur. Çünkü kediler birden çok alerjen üretebilir. Bu alerjenler genel olarak kedilerin tüylerinde, derilerinde ya da ağızlarında bulunur.

Tüm kediler alerjen üretmekle birlikte kedilerin tüy uzunluğu, cinsiyeti ya da evin içinde geçirdiği vakit alerjen seviyelerini etkilemez. Ancak evin içinde birden fazla kedi bulunması daha yüksek seviyede alerjen bulunmasına neden olabilir.

Tüm belirtiler görünse dahi alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Bazen kedinin tüyleri değil üzerindeki toz ve polenler de alerjiye neden olabileceği için alerjinin teşhisi çok önemlidir.

Kedi Tüyü Alerjisinin Belirtileri

Kedi tüyü alerjisi, maruz kalan kişinin hassasiyetine göre belirtilerinin şiddeti değişebilen bir alerjidir. Ne kadar çok kediye ne kadar süreyle maruz kalmış olduğunuz da bu alerjinin şiddetini etkileyen önemli bir faktördür. Ancak genel olarak belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Hapşırma
 • Burunda tıkanıklık
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı ve gürültülü solunum
 • Öksürük
 • Deride döküntü
 • Kurdeşen

Kedi Tüyü Alerjisi Tanısı

Bazı belirtileri gösteriyor ve kedi tüyüne karşı alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurmanız gerekir. Alerji kendi kendinize koyabileceğiniz bir tanı değildir.

Kedi tüyü alerjisini teşhis etmek için en yaygın kullanılan yöntem cilt testi olmaktır. Bu test için kişinin cildine az miktarda kedi alerjeni yerleştirilir ve cilt küçük bir steril probla delinir. Bu işlemle birlikte sıvı cilt yüzeyinin altına sızar ve cildin tepkimeleri gözlemlenir. Ciltteki şişlik ve kızarıklık alerji belirtisi olarak görülebilir. Testin sonuçları ortalama 15-20 dakika içinde belli olur.

Kedi Tüyü Alerjisi Tedavisi

Kedi tüyü alerjisinin tedavisi belirtilerin şiddetine göre farklılık gösterebilir. Tanıyı koyan doktor alerjinin tedavisi için uygun yöntemleri de sunar. Genellikle, nazal semptomlar steroid burun spreyleri, oral antihistaminikler ya da diğer oral ilaçlarla tedavi edilir. Solunum yolları ya da astım belirtilerinde ise inhale kortikosteroidler ya da bronkodilatörler önerilir.

Kedi tüyüne alerjinizin olması ömür boyu kedilerden uzak duracağınız ya da evdeki sevimli dostunuzu göndermek zorunda olduğunuz anlamanı gelmiyor. Alerjinize rağmen hem evinizdeki hem de sokaktaki kedileri sevmeye devam etmeniz mümkün. Tabii birkaç önlem alarak;

 • Evinizdeki kedilerin yaşam alanlarını belirleyin
 • Uyku esnasında alerjenlere maruz kalmamak için yatak odanızın kapısını sürekli kapalı tutun
 • Kedileri sevdikten sonra yüzünüze dokunmayın ve ellerinizi yıkayın
 • Hayvan besleyen evlere özel üretilmiş yüksek verimli bir elektrikli süpürge kullanın ve evinizi her gün süpürün
 • Evdeki tüy sorununu azaltmak için düzenli olarak kedi tarak ve fırçalarıyla evcil hayvanınızın bakımını yapın. Mümkünse bu noktada ev halkından kedi alerjisi olmayan birine yaptırın
 • Kedinizi tüy sağlığına iyi gelen dökülmeyi azaltan kalitelisi kedi mamalarıyla besleyin.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.