Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Karantina için 5 Öneri

3 Dakika

Covid-19 pandemisinin etkilerini azaltmayı hedefleyen sokağa çıkma yasağı, öncelikle Nisan ayında uygulanmaya başlamıştı. Son dönemde hızla artan vakalara karşı bir önlem olarak yeniden hayatımıza girdi.

Yasağın olduğu gün ve saatler dışında da mecburi olmadıkça evden dışarı çıkmamaya özen göstermemiz gerekiyor. Cuma akşamından başlayıp Pazartesi sabahı erken saatlere kadar süren sokağa çıkma yasağında günümüzü nasıl değerlendirebilir, sağlığımızın olumsuz etkilenmemesi için neler yapabiliriz?

1) Zaman Bulamayanlara: Spor ve Egzersiz

Birçok kişi günlük hayatlarında yoğun çalıştıklarını bu sebeple spor ve egzersiz yapmaya vakit bulamadıklarını söyler. Sokağa çıkma yasağı için spor yapmaya zaman bulamayanların imdadına yetişiyor bile diyebiliriz. Spor yaparak hem sağlığınızı koruyabilir hem de evde kilo vermeyi ya da kilonuzu korumayı kolaylaştırabilirsiniz.

Evde yapılabilecek çok farklı spor ve egzersiz çeşidi mevcut. Bir uzmana danışarak size uygun olan egzersiz türünü keşfedebilir ve kendi hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bunun dışında egzersiz programı yapmanıza yardımcı olan çok sayıda uygulama ve video da var.

2) Fast Food’a Son: Sağlıklı Yemek

Evde kaldığınız süre boyunca dışarıda yediğiniz, sağlıksız ve yüksek kalorili besinlerden uzak durabiliriz. Vücut için oldukça zararlı olan, yüksek miktarda yağ ve tuz içeren besinler yerine kendi sağlıklı yemeklerinizi yapabilirsiniz. Evde karantinada kaldığınız süre boyunca herhangi bir zaman kısıtlamanız da olmadığı için daha önce yapmak isteyip zaman bulamadığınız yemekleri yapabilirsiniz. Elbette sadece salata veya sebze yemekleri sağlıklı yemek kategorisine girmiyor. Karbonhidrat, şeker ve yağ oranı düşük, protein oranı yüksek besinlere sağlıklı diyebiliriz. Sağlıklı ve vücut için faydalı tavuk, balık ve et yemekleri veya tatlı ihtiyacınızı kesecek fakat şeker oranı az tatlılar da yapabilirsiniz.

Bonus Tarif: Karnabahar İskender

İskender’in bol yağlı ve bol kalorili halinden oldukça uzak, altındaki pideler yerine karnabaharla lezzetlenen fakat İskender’in o leziz tadını alabileceğiniz bir tarif. Yapması da oldukça kolay!

Malzemeler:

• 1/3 karnabahar
• 100 gram yağsız kıyma
• 6 çorba kaşığı domates püresi
• 1 soğan
• 1 çorba kaşığı zeytinyağı
• 2 diş sarımsak
• 3 çorba kaşığı yoğurt

İlk olarak soğanı rondoda ya da blenderda çekin. Kıymanızı bir tavada kavurun ve üstüne soğanları ekleyin. Kıymalar iyice kavrulana kadar kavurun. Karnabaharı ince ince dilimleyin ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile yüksek ateş üstünde yaklaşık 2 dakika kavurun. Sarımsakları doğrayın ve karnabahara ekleyin. 2 dakika daha sarımsakla beraber kavurun. Daha sonra üzerine biraz su ekleyin ve hafif karnabaharlar yumuşayınca kenara alın. Bir tencerenin içinde domates pürelerini ısıtın. İskender servis etmeye uygun bir tabak alın. En alta önce karnabaharları koyun, üzerine ısıttığınız domates püresini dökün. Üzerine kıymayı ekleyin. İskender görüntüsüne ulaşmak için son olarak yanına 1-2 çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Karnabahar İskender’iniz hazır!

3) Sadece Çocuklar için Değil: Puzzle ve Lego

Puzzle veya lego yaparak evde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız! Özellikle pandeminin ilk dönemlerinde puzzle yapmak oldukça popülerdi. Puzzleların bir başka hali olarak düşünebileceğiniz legolar, hem yetişkinlerin hem de çocukların favorisi haline geldi. Oldukça kompleks ve zor olabilen legoları yapmak ise zor olduğu kadar eğlenceli. Ailece bir arada yapabileceğiniz gibi tek başınıza da yapabilirsiniz. Çoğunlukla yanında nasıl yapılacağını gösteren bir kitapçık ile beraber gelen legoları yaparken beyninizin farklı fonksiyonlarını çalıştırabilirsiniz.

4) Eve Mini Bahçe: Bitki Yetiştirmek

Sürekli evde kaldığınız sokağa çıkma yasağında daha önceden bakmaya zaman bulamadığınız bitkilerle ilgilenebilir, yeni bitkiler yetiştirebiliriz. Büyük bitkilerin topraklarını değiştirebilir, topraklarına çeşitli vitaminler ekleyerek daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.
Ayrıca yapılan birçok araştırma sonucunda, toprak ile uğraşmanın ve toprağa dokunmanın insanların gerginliğini azalttığı ve streslerinden uzaklaştırdığı ortaya çıktı. Büyük şehirlerde yaşayan çoğu kişi maalesef topraktan ve doğadan uzak kalıyor. Evde kaldığımız karantinaları bir avantaja çevirerek evde mini bahçemizi kurabilir, günlük hayattaki streslerimizden uzaklaşabiliriz.

5) Rahatlama Şart: Aromatik Yağlar

Pandemi dönemi hiçbirimizin alışık olduğu, daha önceden yaşadığı bir süreç değil. Hepimizi farklı şekilde etkiledi, çoğumuzun stres ve kaygı seviyesi yüksek oranda arttı. Bu yükselen endişe seviyesini azaltmak için farklı aromatik yağlar, kokular kullanabiliriz. Birçok ağrıya da iyi geldiğine inanılan bu yağlar ile kendimize masaj yapabiliriz. Farklı tütsüler deneyerek de evin içinde farklı ambiyanslar oluşturabiliriz.

Birçok insan evde kalmak zorunda olduğu sokağa çıkma yasağının sadece olumsuz tarafına odaklanıyor. Oysaki karantinalarda daha önceden yapmak isteyip de zaman bulamadığınız aktiviteleri yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu aktiviteler ile stresinizi azaltarak ruh sağlığınızı iyileştirebilir, egzersiz veya sağlıklı yemekler yaparak beden sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Evde yapılabilecek kendinize uygun aktiviteleri keşfederek karantina dönemlerini olumsuz deneyimler ve can sıkıntısı yaşamadan atlatabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.