Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

El Antiseptiği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

3 Dakika

Gün içinde çoğunlukla fark etmeden elimizle yüzümüze, gözümüze, burnumuza dokunuruz. Bu sebeple el temizliği, koronavirüs gibi damlacıkla bulaşan hastalıklardan korunmak için alacağımız önlemlerin başında geliyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da el antiseptiğinin hayatımızdaki önemi arttı, en sık kullandığımız temizlik ürünlerinden biri haline geldi.

El antiseptiği nedir?

Antisepsi, canlı dokularda bulunan mikroorganizmaları ortadan kaldırarak enfeksiyon oluşumunu engelleyen bir çeşit uygulamadır. Antiseptik de bu uygulama esnasında kullanılan, mikroorganizma öldürücü madde olarak tanımlanabilir.

Antiseptiklerin içerikleri, çeşitler arasında farklılık gösterir. Kullanım amaçlarına göre barındırdıkları maddeler değişebilir, bu da antiseptiklerin kullanım alanlarını geniş bir alana yayar. Bu sebeple el antiseptiği seçerken amacımıza uygun olanı tercih etmeye özen göstermeliyiz.

Doğru el antiseptiği nasıl seçilir?

Antiseptik seçerken dikkat edilmesi noktalardan bazıları şöyle:

Toksik Madde İçermemeli

El antiseptiğinin içeriğinde toksik maddelerin bulunmamasına dikkat edin. Günlük hayatta kullanacağınız el antiseptiğini alkol bazlı olanlar arasından seçebilirsiniz.

Alkol Derecesi Önemli

Antiseptiğin alkol derecesine bakın. Kimi uzmanlar, doğru el antiseptiğinin en az 60 derece alkol bulundurması gerektiğini söylerken; büyük bir kesim de bu sayının en az 80 derece olması gerektiğini belirtiyor.

Kötü Kokmamalı

Kullanacağınız el antiseptiğinin kokusuz veya hoş kokulu olması daha iyi olabilir. Aldığınız antiseptiğin dayanılamayacak derecede kötü kokması, günlük hayatta antiseptiği gerekenden daha az kullanmanıza yol açabilir. Bu da mikroorganizmalardan tam olarak arınamamanızı ve çeşitli virüs ve salgın hastalıklardan enfekte olma riskinizi artıran bir durumdur.

Cilde Zarar Vermemeli

Doğru el antiseptiği, uzun bir süre kullandıktan sonra dahi ellerinizde büyük derecede tahribat meydana getirmez. Cildinizin aşırı bir şekilde tahriş olması, antiseptiğin yanlış olduğunun habercisidir ve bir dahaki seçiminizde o antiseptiği seçmemeniz gerektiğini belirtir.

Uzun Süreli Koruma

Kullanıma uygun el antiseptiği, etkisini uzun süreler boyunca koruyabilmelidir. Koruma süresi uzun olan antiseptikler, aynı zamanda bu süreler içinde de yüksek düzeyde koruma sağlarlar. Ancak yine de gün içinde sık sık el antiseptiği kullanmanız daha iyi olacaktır.

Doğa Dostu

Antiseptiğin atıklarının çevreye zarar vermeyecek türden olması gereklidir. Tercih edeceğiniz el antiseptiğinde bu özelliklerin mutlaka bulunmasına özen gösterin.

Antiseptikle Dezenfektan Arasındaki Farklar

Antiseptik ve dezenfektan birbirine sık sık karıştırılan kavramlar. Aralarındaki temel farksa, antiseptiğin canlı yüzeylere uygulanan koruyucu madde olması; dezenfektanın ise cansız maddelerdeki mikroorganizmaları öldürücü etkiye sahip olmasıdır.

Günlük yaşantı içinde, el hijyenini sağlama amacıyla kullanılan alkol içerikli temizleyiciler hem antiseptik hem de dezenfektan amacıyla kullanılabilirler. Bu durum, alkolün hem antiseptik hem de dezenfektan özellikleri bulunmasından ileri gelir. İçeriğinde mikroorganizmalara karşı etkili koruma sağlayacak düzeyde alkol bulunduran el dezenfektanları ile antisepsiyi de sağlayabilirsiniz. Ancak alkolün cildi tahriş edici özellikleri sebebiyle belirli bir kullanım süresinde sonra cildinizde kızarıklık, çatlak oluşumları görülebilir; bu son derece normaldir. Bu sebeple uzmanlar, ellerin hijyenik bir şekilde yıkanabileceği durumlarda yıkanarak antiseptik kullanımının cilde karşı tahriş edici özelliklerinden en az derecede etkilenebileceğini belirtiyorlar. Ancak uygun ortam sağlanmadığı durumlarda bol bol antiseptik kullanımı, sizi zararlı etkenlerden koruyacaktır.

El antiseptiğinin doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

Antiseptiklerin tam anlamıyla işe yaramaları için doğru antiseptik seçiminin yanında, el antiseptiğinin doğru bir şekilde kullanılması da büyük önem arz eder. Doğru şekilde kullanılmayan el antiseptiği, isterse koruyuculuğu en üst düzeyde olsun yine de zararlı mikroorganizmalara karşı ihtiyacınız olan korumayı sağlamayabilir.

El antiseptiğinin el hijyenini düzgün bir biçimde sağlayabilmesi için, en az avuç içini dolduracak kadar kullanılması gerekir. Aksi takdirde ellerin bütün bölgelerine antiseptik koruma uygulanamayabilir, kullanım sonrasında ellerde hala bakteri ve virüs artıklarına rastlanabilir. Ayrıca kullanılan el antiseptiğinin miktarı kadar, ellerin düzgün bir şekilde ovalanması da gerekli bir husustur. Antiseptiği uygulama süresi, el yıkamadaki gibi en az 20 saniye olmalıdır. Ancak bu şekilde tam koruma oluşturulur.

Günlük yaşamda en sık kullanılan, eczanelerden temin edilebilen alkol bazlı el antiseptiklerinin açık yaraya uygulanmaması, tahriş edici ve kanamayı artırabilme özelliklerinden dolayı tercih edilmemelidir.
Seçeceğiniz doğru el antiseptiği ve doğru kullanım sayesinde, zararlı mikroorganizmalardan kendinizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz.

Koronavirüs’ten korunmak için alabileceğiniz diğer önlemlerle ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.