Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Dikkat Dağınıklığına Karşı Pratik Çözümler

3 Dakika

Dikkatinizin dağılmamasını öğrenmek, sahip olunması gerçekten zor bir hedeftir. Çoğu gün, nihayet bazı işleri bitirmeye hazır bir şekilde masanızda oturursunuz, gerekli dokümanı açarsınız, ne yapacağınızı bilerek çalışmaya başlarsınız ama odaklanamazsınız.  “Belki de kendimi eğlenceli bir şeyle uyandırmalıyım” diyerek sosyal medyada gezmeye başlarsınız. Ardından, videolara geçersiniz ve siz farkına bile varmadan öğle yemeği vakti gelmiş olur.

Bu senaryo size tanıdık geliyorsa, bunun böyle olması gerekmediğini hatırlamanız gerekir. Tek yapmanız gereken, dikkatinizin dağılmamasını öğrenmek için doğru adımları atmak. Ancak ipuçlarına geçmeden önce dikkati dağıtmaktan kaçınmanın zor olduğunu belirtmek önemlidir. Bir seferde saatlerce çalışmanız gerektiğinde görevde kalmak kolay değildir, ancak bazı insanlar bunu yapabilir. Soru şu: neden onlar yapıyor siz yapamıyorsunuz?

Muhtemelen nasıl odaklanacağınız size asla öğretilmedi. Okulda, aklınız başka yere gittiğinde öğretmen muhtemelen sinirlendi ve kendinizi pencereden dışarı bakarken buldunuz, ancak bu size nasıl odaklanacağınızı öğretmekle çözülmedi; sadece doğal olarak başarmanızı beklediler. Ne yazık ki, özellikle günümüzün dikkat dağıtıcı dünyasında bu hiç de gerçekçi değil.

Sonuçta, herkes kendi haline bırakıldığı için odağınıza hakim olmanın yollarını bulmak size kalmış. Bu ipuçları ise tam da bunun için var…

Bir Gece Önceden Bir Plan Yapın

O günün verimli geçmesi için tamamlanması gereken iki şeyi yazmayı düşünün. İki şey olmasının nedeni, belki de ilk görevin beklenenden daha kısa sürmesi veya bir ön koşulunun olması, dolayısıyla tamamlanamamasıdır. İkinci görev yedek olarak listede dursun. Herhangi bir günün başlangıcını kolayca ele geçirebilecek her şeyden, e-postaları kontrol etmeden, telefon aramalarını yanıtlamadan veya sosyal medya postlarını okumadan önce belirlemiş olduğunuz bu maddeleri tamamlayın.

Dikkat Dağıtıcıları Kapatın

Bilgileri proaktif olarak kontrol etmek, yoğun bir iş akışını kesintiye uğratmaktan sizi alıkoyabilir. Akıllı telefonlardan ve masaüstü uygulamalarından gelen tüm bildirimleri kapatmak isteyebilirsiniz. E-postaları günde yalnızca dört kez kontrol etmeyi ve her sorunu yalnızca bir kez ele almayı düşünün. Cihazlarınızı daha az kontrol etmek ve bu teknolojinin sizi kontrol etmemesini sağlamak, dikkat dağıtıcı unsurların azaltılmasına ve odaklanmanızın artmasına yardımcı olabilir.

Rahat Olun

Bu, herkes için farklı bir anlama gelir. Konfor, giysiler, sandalye, müzik, odanın sıcaklığı veya çalışma yeri tarafından belirlenebilir. Hangi ortamın sizi rahatlattığını ve aynı zamanda odaklanmanıza yardımcı olduğunu bilmek, iş günü boyunca çok daha verimli olmanızı sağlayabilir.

Daha Küçük Hedefler Belirleyin

Büyük hedefler motive edici konuşmalar için harika olabilir, ancak kimsenin önemli şeyleri yapmaya odaklanmasına yardımcı olmaz. Tüm hedefleri daha kolay gerçekleştirilebilecek daha küçük parçalara ayırmayı deneyin. Sonuç olarak, bu sadece daha kısa bir süre için odaklanmayı gerektirir, bu da görevi tamamlama ihtimalinin artması anlamına gelir.

Uykunuzu Düzenleyin

Sağlıklı yetişkinlerin her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Birçok kişi, daha fazla iş halletmek ve daha uzun saatler çalışmak için uykudan vazgeçer. Daha da kötüsü, bu sürekli bir hale gelebilir. Uyku yoksunluğu, odaklanmaya ve en üst düzeyde beceri ile görevleri tamamlamaya karşı aslında ters etki yapabilir. Biraz dinlenmek, odağınızı artırmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Görsel Hatırlatıcıları Kullanın

Bilgisayar ekranınızın üst kısmın bir not yapıştırın. Sadece “Odaklan” yazması bile yeterli. Bir görevi yerine getirmekte güçlük çektiğinizde, e-posta veya sosyal medyayı kontrol etmek için başka bir işi ertelediğiniz, bu hatırlatıcıya bakın ve bu kelimeyi yüksek sesle tekrarlayın. Sandığınızdan çok daha fazla yardımcı olacaktı!

Kendinizi Ödüllendirin

Hazzı ertelemek aslında insanların bir şeyleri yapmaya odaklanmasına yardımcı olabilir. Denemek için, doğrudan bir motive edici olarak başlamadan önce görevi ve özelleştirilmiş ödülü (yiyecek almak, sosyal medyayı kontrol etmek, bir arkadaşınızı aramak vb.) seçin. Sonunda ödül olan bir işi çok daha hızlı bir şekilde tamamladığınızı fark edeceksiniz.

Yürüyüşe Çıkın

Ayağa kalkmak – ya da daha iyisi, ofisten uzaklaşmak – odaklanmanızı artırmanıza yardımcı olabilir. İş arasında kısa bir yürüyüş bile vücudun ve zihnin tazelenmesine yardımcı olabilir. Mola vermek, geri döndüğünüzde bir sonraki göreve yeniden odaklanmanızı kolaylaştırır.

İş Dışı Etkinlikleri Atlamayın

İş dışı etkinlikler, beyninizi daha sonra yeni bir göreve odaklanmak için serbest bırakmanıza yardımcı olabilir. Günde en az 30 dakika egzersiz yapmayı, koşmayı veya bisiklete binmeyi, bulmaca çözmeyi veya satranç oynamayı düşünün. Sağlıklı bir vücudun sağlıklı bir zihin anlamına geldiğini unutmayın. Beden hastayken veya zihin depresyondayken odaklanmak çok daha zor olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.