mamikas Mamikas, annelerin ve anne adaylarının aradığı tüm özellikleri bir arada sunan bir paylaşım platformudur. #anneleringücüadına

6 Aylık Bebekler İçin Sağlıklı Oyuncak Seçimi

3 Dakika

Çocuklarımızın gelişimi doğdukları anda başlar. Çocuğun kademeli olarak ilişkisel becerileri, psikomotor becerileri yaşam boyu karşılaştıkları uyaranla şekillenir. Bu beceriler çocuğun karşılaştığı uyaranlarla yaptığı keşiflerle direk bağlantılı olarak gelişir. Bu uyaranlardan bir tanesi de çocuklarımıza aldığımız oyuncaklardır. Oyuncaklar çocuklar için eğlence aracı olmaktan çok uzaktır. Çocuklarımızın karşılaştıkları ilk ve bazen en önemli uyaranlardır. Çocuklar oyuncakları ile oynayarak kendi kendilerine bazı şeyleri yapmayı öğrenirler. Oyuncaklar hayal dünyalarının gelişimine oldukça önemli katkı sağlar, dil becerilerini geliştirir, ince motor gelişimlerini ilerletir. Oyuncaklar hem çocuklar hem de aileler için zevkli uyaranlar olarak hayatımızda yer alırlar.

Oyuncakların bu önemli işlevinden dolayı çocuklarımıza oyuncak seçerken sağlıklı oyuncak seçimine özen göstermek gerekir. Bu yazımızda 6 aylık olan bebeklerimiz için sağlıklı oyuncak seçimine dikkat etmemiz gereken hususlara dikkat çekmek istiyoruz.

Bebeklerin 6. ayı hem zihinsel hem de fiziksel olarak oldukça aktif oldukları bir dönemdir. Artık doğdukları dünyaya adapte olmuş yavaş yavaş keşfe başlamışlardır. Bebek bu dönemde destekle oturabilir. Küçük cisimleri parmağı ile yakalayabilir. Bu nedenle artık oyuncakları ile daha zevkli oynayabilir. Eğitici ve zeka geliştirici oyuncaklar bu aylarda bebeğin gelişimine olumlu katkı sağlar.

Bebeklerin 6. Ayında Çocuklara Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

. Oyuncağın bebeğin becerisine, gelişimine, ilgi düzeyine uygun olarak seçilmesi gerekir. İlk amacımız oyuncakların bebeklerimize zarar vermemesini sağlamak olmalıdır.

-Oyuncak seçerken CE belgesine sahip olmasına dikkat etmek gerekir. Bu belge sayesinde oyuncakların sağlığa zararlı maddeler içermediklerine emin olabiliriz. CE belgesinin olduğunu gösteren CE işareti ürünlerin üretim amaçlarına uygun kullanımları durumunda insan can ve mal güvenliği, bitki ve hayvan varlığı ile çevreye zarar vermeyeceğini gösterir. Yani bebeklerimiz için güvenli oyuncaklar seçtiğimizden emin olmamızı sağlar.

-Oyuncağın yapıldığı malzemelerin doğal malzemeler olması önemlidir. Ahşap oyuncaklar tercih edilebilecek oyuncaklar arasındadır. Kanserojen içerikli oyuncaklar kullanılmamalıdır. Kanserojen içerikleri oyuncaklardan nasıl kaçınabileceğinizi anlatan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

-Oyuncak alırken üzerinde yazan yaş gruplarına mutlaka dikkat edilmelidir.

-Oyuncak alırken bebeğin gelişimine katkısı olabilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. O nedenle hep aynı tip oyuncaklar değil farklı türlerde oyuncaklar tercih edilmelidir.

-Şiddet içerikli oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

-Oyuncakları çocukların çok sık ağızlarına götürebilecekleri göz önüne alınarak boyalarının kolay çıkmayan boyalardan olmasına dikkat edilmelidir.

-Oyuncakların bebeğe zarar vermemesi için ucu keskin olmayan ve yumuşak materyallerden yapılmış olması gerekir.

-Bu aylardaki bebeklerin her şeyi ağızlarına götürebilecekleri ihtimali göz önünde bulundurularak küçük parçaları olan oyuncaklardan uzak durmalıdır. Böylece boğulma riskinin önüne geçilebilir.

-Bebeklerin oyuncağa alışabilmesi için sevimli oyuncaklar seçilmelidir.

-Oyuncak alırken dikkat edilecek bir hususta oyuncağın cinsiyete göre alınmamasıdır. Oyuncak seçiminde seçimin çocuğun cinsiyetine göre değil gelişimine göre yapılması önemlidir.

6 Aylık Bebeklere Seçilebilecek Oyuncaklar

-Çıngırak: Aslında bebek oyuncağı denince akla ilk gelen oyuncaklardan biridir çıngırak. 6 aylık bebeklerin sese duyarlılığı arttığı için çıngırak 6 aylık bebekler için tercih edilen oyuncaklardır. Artık parmakları ile kavrayabildiği ve sese duyarlılığı arttığı için çıngırak bebeklerin sevdiği oyuncaklardır.

-Top: 6 aylık bebeklerimiz için toplarda özellikle artık yerde oturabildikleri için yerde yuvarlanan toplar cazip oyuncaklardır. Bebekler yuvarlanan topun peşinden gitmeye çalışarak emeklemeye ilk hamlelerini yaparlar. Eğer top bir de ses çıkaran çıngıraklı top ise bebek daha zevkle oynar. Yerde yuvarlanan bir top bebeğin enerjisini atmasına yardımcı olur.

-Ses Çıkaran Oyuncaklar: Çıngırağı sevdikleri kadar 6 aylık bebekler ses çıkaran diğer oyuncaklara da ilgi duyarlar. Dokunulduğunda farklı sesler çıkaran oyuncaklar ebeveynlerle birlikte bebeklerin oyun oynaması için oldukça uygundur.

-Oyun Halısı: 6 aylık bebekler farklı figürler mesela hayvan ya da oyuncak figürleri ile süslenmiş oyun halılarına ilgi duyabilirler.

-Oyun Halkaları: 6 aylık bebeklerin motor becerilerini geliştirebilmeleri için tercih edilebilecek oyuncaklardan biri de oyun halıları olabilir.

-Blok Setleri: 6 aylık bebeğimiz artık blok setleri ile oynayabilir. Blok setindeki parçaları üst üste koymaya çalışırken ince motor becerileri gelişir.

-Diş Kaşıyıcı: Artık yavaş yavaş dişleri de çıkmaya başlayan bebeklerimiz için alabileceğimiz oyuncaklar arasında diş kaşıyıcılarında olması hem ona hem bize rahatlık sağlar. Bebeğin hem ısırıp hem de dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar bu dönemi daha kolay geçirmesini sağlar. Ses çıkaran, parlak renklerdeki oyuncaklar tercih edilebilir.

-Kitaplar: Ses çıkartan kumaş, ahşap kitaplar bu dönemde bebeklerin ilgisini çekebilir. Kumaş kitapların sayfalarında yer alan görsel semboller bebeklerin görsel hafızasına katkıda bulunur. Kolay çevrilen ve ses çıkaran sayfalar nedeni ile bebekler için iyi bir oyuncak alternatifi olabilir. Aile bireylerinin bebeklerine bu kitapları okumaları da hem birlikte vakit geçirmelerini hem de bebeğin hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunacaktır.

-Yumuşak oyuncaklar: Kavramak ve hareket ettirmenin kolay olması nedeni ile bebeklere mutlaka küçük yumuşak oyuncaklar alınır. Kimi bebek bu oyuncakları ile oynamayı, uyumayı alışkanlık haline getirecek kadar çok sevebilir. Genelde hayvan figürleri içeren bu oyuncaklar bebekler de hayvan sevgisinin gelişmesine de katkıda bulunabilir.

 

6 Aylık Bebekler İçin Sağlıklı Oyuncak Seçimi

Sağlıklı oyuncak seçiminde dikkat edilecek noktalara göz atın!

mamikas Mamikas, annelerin ve anne adaylarının aradığı tüm özellikleri bir arada sunan bir paylaşım platformudur. #anneleringücüadına
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.