Beslenme Sağlık

Beslenme İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Beslenme ile ilgili yazılı veya sözlü birçok yayın ve bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin bir kısmı diyet efsanelerinden oluşmaktadır. Kanıtlanmamış her bilgiyi doğru kabul etmek sağlık açısından ciddi problemler yaratabilmektedir.

Güvenli zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için mutlaka bir beslenme uzmanından görüş alınmalıdır.

Akşamları 18.00dan Sonra Yemek Aşırı Kilo Aldırır. (Yanlış)

Her bireyin metabolizması, beslenme ve uyku düzeni farklıdır. Geç saatlere kadar uyanık olan bir kişiye 18.00dan sonra yememesini söylemek doğru olmaz.

Akşamları hareket alanı azaldığı için harcanan kaloride o miktarlarda azalmaktadır. Bu yüzden akşamları tercih edilen yiyecekler hazım sıkıntısı yaşanmaması için daha hafif yiyecekler seçilmelidir.

Günlük Beslenmeden Ekmeği Çıkarmak. (Yanlış)

Günlük enerji ihtiyacının en az %45-50’si karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Karbonhidratlar içerisinde bulunan vitaminlere vücudun ihtiyacı vardır.

İşlenmiş un, hamur işleri ve glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durulmalı ancak kompleks karbonhidratlar günlük beslenmede yerini almalıdır.

Diyet Ürünlerden Fazlaca Tüketmek (Yanlış)

Light ürünler kalorileri azaltılmış olsa da içeriğindeki yağ ve şeker miktarları önemlidir. Çokça yenildiği taktirde kilo vermeyi engellemektedir.

Sabahları Aç Karnına Sirkeli Su İçmek Yağ Yakar (Yanlış )

Hiçbir besin tek başına yağ yakımını sağlamamaktadır. Üstelik herhangi bir mide problemi yaşayan kişilerde bu uygulamanın uzun vadede yapılması sıkıntı yaratabilmektedir.

Yorum