Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Hangi Yiyecekler Kabusa Neden Olur?

3 Dakika

Son zamanlarda iyi uyuyamadınız mı? Sağlıklı bir uyku farklı evrelerden oluşmaktadır ve her bir evrenin sağlıklı bir şekilde tamamlanması güne zinde başlamanın tek yoludur. Ancak, kabuslar ve garip rüyalar sizi ayakta tutuyorsa veya sadece ihtiyacınız olan dinlenmeyi almanıza engel oluyorsa, bunun sorumlusu beslenme şekliniz olabilir.

Kötü bir rüyanın sağlığınızı etkileyebileceğini düşünmek ilk bakışta çok mantıklı görünmese de kabuslar sizin için ciddi şekilde tehlikeli olabilir. Sadece hayatınızdaki stres veya kaygının bir göstergesi olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp sağlığınızı, kilonuzu ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek uyku yoksunluğuna da yol açabilirler. Ve kabusların birkaç farklı nedeni olsa da yediğiniz şeyleri incelemek ve değiştirmek en kolay çözümdür.

Yapılan bir araştırmada, katılımcıların %17’si yediklerinden veya gece çok geç yemek yemekten kaynaklanan kötü veya tuhaf rüyalar gördüklerini bildirmiştir. Ankete katılanların %44’ü süt ürünleri yedikten sonra “rahatsız edici” rüyalar gördüğünü, %19’u baharatlı yiyecekler yedikten sonra kabus gördüğünü ve %27’si tatlı yiyecekler yedikten sonra tuhaf rüyalar gördüğünü söylemiştir. Peki kabusları başlamadan önce durdurmak için özellikle nelerden kaçınmalısınız? İşte cevabı…

Kabus Görmeye Neden Olan Yiyecekler

Dondurma

Yatmadan önce dondurma yemek, uzun bir günün ardından dinlenmek için mükemmel bir yol gibi görünebilir, ancak aslında sizi tüm gece ayakta tutabilir ve uykunuzu bozabilir. İçindeki tüm şeker size uykuya dalmaya çalışırken beyninizi karıştırabilecek bir enerji artışı sağlar ve bu karışık sinyaller bilinçaltınızın tuhaflaşmasına neden olabilir.

Peynir

Peynir, orijinal “kabus yemeğidir”. Yapılan son araştırmalar, özellikle yatmadan önce peynir yiyen kişilerin, sonrasında kötü veya garip rüyalar görme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yani peyniri çok sevseniz de kahvaltıyı beklemenizde fayda var!

Çikolata

Süt ürünlerinden sonra, tatlılar ve çikolata, rüyaları etkileyen yiyecekler arasında en sık bahsedilen ikinci kategori.  Çikolatanın yüksek kafein (derin uykuya dalma yeteneğinizi azalttığı gösterilmiştir) ve şeker içerdiğini unutmayın, bu nedenle yatmadan önce bu en iyi seçenek olmayacağını da. Sağlıklı olduğunu düşünerek bitter çikolata yiyor olsanız bile, akşam yemeğinden sonra bir tatlı yerine öğleden sonra atıştırması olarak tadını çıkarmanız gerekiyor. Akşam yemeğinden sonra biraz çikolata yemeniz gerekiyorsa, bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için porsiyon boyutunu azaltın.

Baharatlı ve Acı Soslar

Evet, en sevdiğiniz baharatlı çeşnilerden bazıları uykunuzu etkileyen şeyler olabilir. İnsanların büyük bir kısmı acı sos yedikten sonra uykuya dalmakta zorlanıyor. Bunun nedeni, baharatlı yiyeceklerin vücudunuzun sıcaklığını değiştirebilmesi, daha yüksek vücut sıcaklığının derin uykuyu önleyebilmesi ve REM uykusunu artırabilmesi olabilir. Ketçap ve barbekü sosu gibi soslar ise sizi ayakta tutan gizli şekerle doludur. Onlarsız yemek yiyemiyorsanız, vücudunuzun işlemek için bolca zamanı olması için yatmadan en az altı saat önce yediğinizden emin olun.

Kafein

Muhtemelen yatmadan önce kahve içmiyorsunuz – ancak kafeinle dolu olabilen çay veya gazlı içecekler içiyor olabilirsiniz. Ve kafein sizi sadece geleneksel anlamda ayakta tutmaz. Ayrıca, zihninizi sakinleştirmeye ve yatmaya hazırlanmaya çalışırken bir felaket tarifi olabilen beyin aktivitesini de artırır. İçecek bir şeye ihtiyacınız varsa, gece vakti kafeinsiz bir çay deneyin; şekerle dolu şişelenmiş meyve sularından ve süt, şeker ve kafein içeren sıcak çikolatadan kaçının.

İyi Uyumak İçin Ne Yiyebilirsiniz?

Kabuslarla ilgili sorun yaşıyorsanız, bu yiyecekleri akşam yemeği diyetinizden çıkararak başlayın. Dinlendirici bir uyku çekiyorsanız ve hoş rüyalar görüyorsanız, yemek saatinizi değiştirmek için hiçbir neden yoktur. İyi uyuyamıyorsanız ancak bu yiyeceklerden vazgeçemiyorsanız akşam yemeği yerine öğle yemeğinde tüketmeyi düşünün. Yapmanız gereken tek şey, vücudunuza bu ağır yiyecekleri işlemesi için yeterli zamanı tanımak, böylece gece yatakta yattığınızda sindirim sisteminiz hala çok çalışmakta zorlanıyor olmaz.

Kötü rüyalarla ilgili sorunlarınız varsa, akşam yemeğinde ne yiyebilirsiniz? Uykunuzu getiren amino asit olan triptofan içeren protein açısından zengin yiyecekleri tercih edin. Tavuk veya hindinin yanı sıra fındık ve tohumlarda iyi bir seçenek olabilir. Karbonhidrata gelince, makarna veya ekmekten kaçınmanız gerekir ancak pirinç, uyku kalitenizi gerçekten iyileştirebilecek lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir.

Ne olursa olsun unutulmamalıdır ki size kabuslar yaşatmayı ya da yaşatmamayı garanti eden yiyecek ve içecek yoktur. Araştırmalar henüz bu ikisi olayı henüz güçlü bir şekilde birbirine bağlamadı. Ancak uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu yiyecekler suçlu olabilir. Kötü rüyalar gördüğünüzde ne yediğinizi takip ettiğinizden emin olun ve bu listeyi diyetinize göre uyarlamak için kendi kalıplarınızı arayın.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.