fbpx

Salatanın Besin Değeri Nasıl Yükselir?

1 Dakika

Öğünlerde ana yemeğin yanında sık sık tüketilen salata içerdiği lif miktarı ve düşük kalorisi ile tercih nededir. Vitamin mineral açısından yeterli olan salataları ana yemek olarak tüketmek için içerisine aşağıdaki gıdalar eklenerek besin değeri artırılabilmektedir.

Ceviz

Yağlı tohum grubundan olan ceviz, salata içerisinde doymamış yağ asitlerini artırarak özellikle kalp sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Salatanın içerisine koyulan 2 tam ceviz içi yaklaşık 5 gr yağ’a denk gelmektedir.

Not: Kalori oranını korumak için salataya ceviz gibi yağlı bir tohum eklendiğinde ekstra yağ eklenmemelidir.

Avokado

A, B, C, E, K vitaminler ile bakır, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri ve protein bakımından en zengin meyve olduğu bilinen avokado salataların içerisine dilimlenerek veya ezilip sos yapılarak eklenebilmektedir.

Not: Kalori oranını korumak için yağ içeriği yüksek olan bu meyve salataya eklendiğinde ekstra yağ eklenmemelidir.

Peynir

Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek lor peyniri gibi peynirler salataya eklendiğinde besin değeri ve protein değeri oldukça yüksek bir ana yemeğe dönüşebilmektedir.

Not : 1 Kaşık lor peyniri yeterlidir 1 porsiyon peynir değişimidir.

Mercimek

Bitkisel protein açısından önemli olan mercimek, haşlanarak salatalara eklenebilir. Lif içeriği ve besin değeri artan salata doyurucu bir öğün olabilmektedir.

Izgara Et veya Tavuk Dilimleri

Salatayı ana yemek yapmak ve besin değerini artırmak için ızgara et ve tavuk dilimlerini eklenebilmektedir. Avuç içi büyüklüğünde ızgara et veya tavuk dilimleri salataya eklenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

E-bültene Kayıt Ol!

E-Bültene buradan kayıt olabilirsiniz