Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Doğal Antioksidan: Sumak

3 Dakika

Antioksidan özelliği sayesinde hem vücuda iyi gelen hem de kilo vermeyi hızlandıran sumağı beslenme düzeninize katmaya hazır mısınız?

Rhus adlı bitkinin meyvelerinden elde edilen bir çeşit baharat olan sumak, oldukça ekşi bir baharat olarak birçok yemeğe lezzet katar. Sumak ağacı olarak da bilinen rhus bitkisi çalı görünümlüdür ve meyveleri de ekşi ve kırmızıdır. Ağaçtan toplandıktan sonra uygun tekniklerle kurutulan meyveler tuz ile karıştırılarak toz haline getirilir. Ayrıca özellikle ülkemizin güneydoğu illerinde yemeklere lezzet katmak amacıyla tane sumak da sıcak suda bekletilip elde edilen ekşi suyu kullanılır.

Kokuyu azaltıcı bir etkisi olduğu bilindiği için özellikle soğan salatalarının en önemli tamamlayıcısı olan sumak, salatalarda, yemeklerde ve mezelerde sıklıkla tercih edilen bir baharattır. Yemeklere kattığı ekşi lezzetin yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı olan sumak antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

– Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının da nedenlerinden biri olan yüksek kolesterol, günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Yapılan birçok çalışma sumak tüketmenin kötü kolesterol seviyesini düzenli bir şekilde düşürdüğünü gösterir. Sumak böylece kalp ve karaciğer sağlığı üzerinde de olumlu etki yaratır.

– Antioksidan özelliği yüksek olduğu bilinen sumak, vücudun toksinlerden arınmasını destekleyerek zehirlenme vakalarının da önüne geçer. Aynı zamanda kanser hücreleri ile de savaşır ve bu hücrelerin vücutta yayılmasının önüne geçer.

– Düzenli olarak sumak tüketmek vücuttaki iltihaplanmaların da önüne geçer. Bu özelliği ile ateş, solunum bozukluğu ve bronşit başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. İyi bir anti-inflamatuar olarak enflamatuar hastalıkların tedavisinde oldukça yararlıdır.

– Anti-inflamatuar olmasının yanı sıra antimikrobiyal özellikleri de olan sumak cilt sorunlarına da iyi gelir. Özellikle yaraların iyileşmesini hızlandırmada ve cilt lekelerinin yok olmasında etkilidir.

– Sumak kilo verme döneminde de yardımcı bir baharattır. Antioksidan özelliği ile toksinlerin atılmasını sağlarken metabolizmayı da hızlandırır ve kan şekerini de dengeler. Bu özelliği ile de kilo verme sürecindeki tatlı krizlerinin önüne geçer. Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini dengelediği ve açlık krizlerini de engellediği bilinir.

*Sumak da diğer tüm baharatlar gibi dikkatli tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi kan şekerini düşürür. Ayrıca fazla kullanılması tansiyon hastalarına da tavsiye edilmez. Yine de faydaları nedeniyle sumak tüketmek isterseniz, öncesinde mutlaka doktorunuzun onayını almanız tavsiye edilir.

Sumak Ekşisi Nasıl Yapılır?

Sumağın sıvı hali olan sumak ekşisi yemeklere sos olarak kullanılabilen ve ekşiliği ile lezzet katan bir besindir. Hazır olarak da satılan sumak ekşisi evde de yapılabilir. Önce sumak bir kaba konur ve üzerini geçecek kadar su eklenir. Bir süre sumağın tadının ve renginin suya geçmesi beklenir. Ardından su süzülür, kenara alınır ve yeni su eklenir. Aynı işlem birkaç kez tekrarlanır ve toplanan sular üzeri tülbentle kapatılarak güneşte bekletilir.1 gün güneşte bekleyen sumaklı su, kaynatıldıktan sonra kullanılabilir. Aynı sumak gibi antioksidan özellikler gösteren sumak ekşisi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir ve eklendiği yemeğin hazmını kolaylaştırır.

Sumaklı Uskumru

Genellikle salatalarla birlikte tercih edilen sumak, birçok yemeğe lezzet katabilir. Özellikle verdiği ekşilikle limonun yerini alarak balıkla bir araya geldiğinde tahmin ettiğinizden çok daha lezzetli bir sonuç ortaya çıkabilir…

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 349 kcal % 17.4
Karbonhidrat 36.7 g % 12.2
Lif 0.0 g % 0.0
Protein 12.3 g % 24.6
Yağ 12.9 g % 19.8
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 0.0 mg % 0.0
Potasyum 0.0 mg % 0.0
Kalsiyum 0.0 mg % 0.0
Demir 0.0 mg % 0.0

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.