Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemi Yeterince Güçlü Mü?

2 Dakika

Hastalıklardan korunmanın ilk gerekliliği vücudun güçlü bir savunma sistemine sahip olması. Özellikle son bir yıldır tüm hayatı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, güçlü bir bağışıklık sisteminin önemi bir kez daha anlaşıldı. Özellikle de yetişme çağındaki çocuklar için bağışıklığın güçlenmesi daha çok önem kazandı. Uzun süredir evde kalan ve tüm düzenleri değişen çocuklar bu süreçte daha az insanla muhatap olsalar dahi hastalığa yakalanma riskleri azalmadı. Bu sebeple de bağışıklık sistemlerinin güçlü olması oldukça önemli.

Peki, bağışıklık sistemi nedir? Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyonu ve yanıtı tanımlayan genel bir terimdir. Bağışıklık sistemi, organizmayı hastalık oluşturan etkenlere karşı
koruyan, tümör gibi hücreleri tanıyan ve onları ortadan kaldırmaya çalışan işlemlerin toplamıdır. Bağışıklık sisteminin genel fonksiyonu enfeksiyonları önlemek ya da sınırlamaktır.

Sağlıklı bir insanın vücudu, hastalıklara karşı bir savunma sistemi ile donatılmıştır ve bu yüzden de kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin birinci görevi, vücudu enfeksiyonlardan ve hatta kanserden korumaktır. Hastalığa yol açan maddeler tarafından uyarıldığında bu sistem hemen harekete geçer. Bağışıklık sistemi, yabancı olarak algıladığı bir mikroorganizma ile karşılaştığında belirli hücreler bundan kurtulmak için savaşmaya başlar, ikinci kez aynı mikroorganizma ile karşılaştığında da vücudu enfeksiyondan korur.

Bağışıklık Sistemi Neden Önemli?

Bağışıklık sistemimizin vücudumuz için önemi büyüktür. Yaşımız ilerledikçe bu sistem zamanla yorulur ve bazı önemli işlevlerini kaybeder. Yaşlandıkça, bu inanılmaz derecede karmaşık yapıdaki savunma sistemi yavaş yavaş zayıflar ve kanser hücreleri oluşur veya mikroorganizmalara karşı savunma yeteneğini yitirir. Güçsüz bir bağışıklık sistemi daha sık enfeksiyon geçirme, enfeksiyonların daha uzun ve daha ağır seyretmesi dışında kansere yakalanma olasılığımızın da artması demektir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyon hastalıklarından korunmasında, virüs, bakteri, mantar ve parazitlerle savaşmada en önemli gücüdür. Bütün çok hücreli canlılar kendilerini hastalık oluşturabilecek zararlı mikroorganizmalara karşı korumaya çalışırlar. Bağışıklık sistemi, vücuda yabancı ve zarar verebilecek bakteri, virüs, mantar, protein ve benzeri her türlü hastalık oluşturabilecek ajana karşı organizmanın verdiği reaksiyondur.

İlerleyen yaşlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek zorlaşsa da yetişkinlik çağındaki bireylerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler oldukça kolaydır. İyi bir uyku, yeterli su tüketmek, dengeli ve sağlık beslenmek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli faktörlerdir. Bunun yanı sıra çocukların sigara içilen ortamlarda asla bulunmaması ve sağlıksız besinlerden mutlaka uzak durması gerekmektedir. Ayrıca, çocuk yaştan başlayan egzersiz alışkanlığı da güçlü bir bağışıklık için oldukça önemli bir etkendir.

Çocuklarda bağışıklık güçlendikçe grip, soğuk algınlığı gibi dönemsel olarak yaşanan enfeksiyonların şiddeti de büyük ölçüde azalacaktır. Özellikle savunma hücreleri henüz tam gelişmeyen bebeklerin, mikrop taşıyan diğer çocuklarla temasın fazla olduğu okul çağındaki çocukların enfeksiyonlara yakalanma riski ancak güçlü bir savunma sistemiyle azalır. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Bununla birlikte güçlü bir bağışıklık sistemine sahip çocuklarda;

• Dışarıdan gelen enfeksiyonlara yakalanma olasılığını azaltacaktır.
• Kanser hücrelerinin yok edilmesini destekleyecek, kansere karşı vücudu savunacaktır.
• Canlılığı azaltan toksik kimyasalların birikmesini önleyecek ve enerji düzeylerini artırarak çocukların yorgun ve halsiz hissetmesini engelleyecektir.
• Vücudu çevredeki radyasyon ve kirlerden koruyacaktır.
• Gelişim sürecinin çok daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.