Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Böbrek Sağlığına Dost Besinler

3 Dakika

Vücutta, metabolik atıkların sağlanması, hücre sıvılarının dengede tutulması, hormonlar üzerindeki düzenleyici etkileri gibi hayati işlevleri olan böbreklerin sağlıklı çalışması için besinlerin gücünden faydalanabilirsiniz.

Su

Sağlıklı böbrekler için ilk yapmanız gereken kuşkusuz ki yeterince su tüketmek. Vücudun en önemli yaşam kaynağı olan su böbrek sağlığı için de son derece önemlidir. Böbreklerin düzeni bir şekilde çalışabilmesi ve günlük görevlerini yerine getirebilmesi için günde en az bir buçuk litre su tüketilmesi gerekir. Su böbreklerin çalışmasını desteklerken, gün içinde vücuda giren zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Karpuz

Diüretik özelliğiyle bilinen karpuz, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayan besinlerin başında gelir. Düzenli olarak tüketilen karpuz, böbreklerdeki kumu temizler ve tuzun çözünmesinde rol oynar.

Elma

Böbrek sağlığına faydalı olduğu bilinen elma idrar söktürücü özelliği ile vücuttan ürik asidin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizlemektedir.

Kabak çekirdeği

Demir ve çinko açısından oldukça zengin bir besin olan kabak çekirdeği de doğru miktarda tüketildiğinde böbrek sağlığını oldukça olumlu etkiler. Vücutta omega-3 etkisi de gösterdiği bilinen kabak çekirdeğini, zararlı olmadan beslenmenize ekleyebilmek için kavrulmamış, çiğ haliyle tercih etmeniz önerilir.

Isırgan otu

Böbreklerin sağlığını desteklemek ve görevlerini yerine getirmelerini sağlamak için en önemli yardımcılardan biri de bitki çayları. Eğer bitki çaylarından destek almak istiyorsanız da ısırgan otu çayı ilk seçeneğiniz olmaya aday. Isırgan otunun içeriğinde bulunan yararlı maddeler sayesinde bu bitki çayı idrar söktürücü etkiler gösterir. Ödem attırıcı özelliği de bulunan ısırgan otu çayını günde bir fincan tüketerek böbreklerin çok daha düzenli çalışmasını sağlamak mümkün!

Mürdüm Eriği

Vücutta demir emilimine destek olduğu bilinen mürdüm eriği, aynı zamanda vitamin içeriği ile sağlığa destek olan besinlerden biri. İyi bir antioksidan olan mürdüm eriği böbreklerin düzenli çalışmasını sağlamanın yanı sıra metabolizmayı da hızlandırmasıyla biliniyor.

Balık

Yüksek Omega 3 içeriğine sahip olan balıklar, böbrek hastalıklarına karşın önleyici ve hatta tedavi edici özellikler gösterir. Hasta olmadan önce de hastalıktan korunmasına destek olan balık, böbreğin düzenli bir şekilde tüm görevlerini yerine getirmesi için gerekli olan mineralleri de içerir. Özellikle somon balığının çinko ve demir içerikleri böbreklerin çalışmasına yardımcı olurken, böbrek hastalıklarının iyileşme sürecinde de önemli rol oynar.

Maydanoz

Kuşkusuz ödem atılmasına en çok yardımcı olan besinlerin başında gelen maydanoz A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besindir.  Ayrıca içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum da bulunan maydanozun böbrekler için en önemli faydası çok iyi bir idrar söktürücü olmasıdır. Böylece vücutta biriken toksin maddelerin atılmasına da yardımcı olan maydanozun demir emilimine de katkı sağladığı bilinir.

Pirinç

Abartılmadan ve mümkünse lapa şeklinde tüketilen pirinç böbrek hastalıklarında kaybolan kalorilerin geri alınabilmesi ve hastalık seyrinin düzelmesi için oldukça önemlidir. Ancak aynı zamanda bir karbonhidrat kaynağı olan pirincin özellikle şeker hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerekir. Yüksek şekeri olan böbrek hastalarında hastalığın seyrini olumsuz bir şekilde etkileyebilecek olan pirinci tüketmeden önce bir beslenme uzmanına danışmak gerekebilir.

Çörek otu yağı

İçeriğinde bulunan timokinon isimli madde sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasına destek olan çörek otu yağının bu özelliğinden faydalanabilmek için düzenli tüketilmesi gerekir. Bu nedenle her gün düzenli olarak sabah ve akşam birer çay kaşığı çörek otu yağı yemek, böbrek sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Balkabağı

Böbrek taşı rahatsızlıklarına karşı bal kabağı zengin içeriği ile taş oluşumunu önleyebilmektedir. Bal kabağı içeriğindeki kalsiyum sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.

Yoğurt

İçerdiği kalsiyum ve D vitamini sayesinde böbrek sağlığında önemli besinlerdendir. Böbrek sistemini düzenleyici etkilisi bilinen yoğurt bir C vitamini kaynağı ile tüketildiğinde (C vitamini içeren meyveler gibi) böbrek fonksiyonlarını desteklemektedir.

Böbreklerinizin sağlığı için hangi yiyeceklerden destek almanız gerektiğini bilseniz de hastalıkların çözümlerinin sadece besinlerle sağlanamayacağını unutmamak gerekir. Böbreklerinizde bir sorun olup olmadığını gösteren belirtilere dikkat etmek bir rahatsızlık durumunda mutlaka bir uzmandan destek almak çok önemlidir. Özellikle aşağıdaki belirtilerden birkaçı ya da hepsi varsa uzman kontrolü olmadan hareket etmemeniz ve gerekli kontrolleri sağlamanız gerektiğini unutmayın;

  • Sık sık ya da çok az idrara çıkma
  • İdrarın yapısında, renginde değişiklik
  • Vücutta oluşan ve sürekli hale gelen ödem ve şişkinlikler
  • Havadan bağımsız, aşırı üşüme
  • Kronik hale gelen yorgunluk
  • Ciltte sebepsiz kaşıntıların oluşması
  • Nefes darlığı
  • İştah kaybı, bulantı, kusma gibi sindirim rahatsızlıkları
  • Baş dönmesi ve konsantrasyon eksikliği
  • Vücudun iki yanında ya da sırt bölgesinde ağrı

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.