Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bamyanın Faydaları

2 Dakika

Genellikle sıcak iklimleri seven ve özellikle de Güney Asya ve Batı Afrika’da yetişen bir sebze olan bamya, pek çok ülkede sıklıkla tüketilir. Yemek olarak tüketilmesinin yanı sıra Asya bölgesinde tıbbi amaçla da tüketildiği bilinen bamyanın şifalı özellikleri ile birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Türkiye’de de yetiştirildiği bilinen bamya, ülkemizde yetiştiği bölgelerin isimleriyle anılır.

İçerdiği vitaminler, minareller ve elektrolitler sayesinde vücutta pek çok sisteme destek olan bamya, aynı zamanda önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bamya, yüksek oranda folik asit içeren bir sebze olduğu için özellikle gebelik döneminde tavsiye edilir. 100 gram bamyan günlük alınması gereken folik asit miktarının yaklaşık %22’sini karşılar. Folik asit eksikliğinde büyüme geriliği, üreme güçlüğü ve kansızlık görülebileceği için aslında herkesin beslenme düzeninde yer alması gerekir. Devam eden araştırmalarda, içerdiği polifenolik moleküller sayesinde diyabetin önlenmesinde etkili olabileceği de belirtilmiştir.

• C Vitamini açısından zengin bir sebze olan bamya böylece bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini artırır.

• Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliği bulunan bamya hem bu özelliği hem de A ve C vitamini açısından zengin olması sayesinde vücutta biriken toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.

• Kemik sağlığında etkilidir.

• Kansere karşı vücut direncini artırabileceği bilinir.

• Su oranı yüksek bir sebze olarak sindirim sistemine destek olur, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer.

• Mide problemleri için önleyici etki gösterir. Bamyanın, mide asidini dengeleyici özelliği vardır böylece reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici olabilir.

• Bamya katarakt katarakt başta olmak üzere birçok göz hastalığının oluşmasının da önüne geçebilir. Aynı zamanda görmeyi de iyileştirir.

• Bamyanın, idrar söktürücü etkisi vardır ve böylece böbreklere de iyi gelir.

• Uzun vadede ve düzenli tüketiminde astım semptomlarının azalmasında yardımcı olabilir.

• Düşük besin değeri ve lifli yapısıyla uzun süre tok tutması sayesinde pek çok zayıflama diyetinde önerilir. Zayıflama sürecinde rahatlıkla tüketilebilecek besinlerin başında gelir.

• Bamya şeker hastalığına da faydalı olduğu bilinen bir besin olarak diyabet hastalarının sıkça tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Bamya tüketmek, kan şekerini düzenler ve ideal dengede kalmasını sağlar.

Bamya Suyu Faydalı Mı?

Bamyayı kaynatıp suyunu dinlendirerek elde edeceğiniz bamya suyunda da bamyanın içeriğinde bulunan tüm vitamin ve mineraller bulunur ve birçok faydası vardır. İlk olarak düzenli olarak bamya suyu tüketmek zayıflama sürecinize destek olabilir. Ayrıca, saç bakımında da bamya suyunu kullanmak mümkündür. Duş esnasında ilk yıkama suyu olarak bamya suyu kullanmak ve sonra durulamak çok daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bu uygulamanın düzenli olarak yapılması, uzun vadede saçların daha parlak ve hacimli görünmesini sağlar.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bronşite çok iyi geldiği bilinen bamya tohumu bu hastalık sürecinde kahve olarak tüketildiğinde oldukça etkili bir sonuç yaratabilir. Düzenli olarak tüketmek boğazın yumuşamasını ve daha rahat nefes almanızı sağlar. Aynı zamanda yüksek lif oranına sahip olan bamya tohumu bağırsak problemlerine de iyi gelir. Kabızlık ve hazımsızlığın önüne geçer.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 31 kcal % 1.6
Karbonhidrat 7.0 g % 2.3
Lif 3.2 g % 12.8
Protein 2.0 g % 4.0
Yağ 0.2 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 70.0 IU % 1.4
C Vitamini 36.0 mg % 60.0
Potasyum 285.0 mg % 8.1
Kalsiyum 84.0 mg % 8.4
Demir 1.2 mg % 6.7

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.