Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Her Gün Güneş Kremi Kullanmalı Mıyım?

3 Dakika

Dünyanın ısı ve ışık kaynağı güneş cildimize dost mu yoksa düşman mı? Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da ortak nokta, fazlasından korunmamız gerektiği.

Belki de güneş kremini ne sıklıkta kullanmalıyız sorusuna cevap vermeden önce “Güneş ışığı cildimiz için ne ifade ediyor?” sorusuna cevap vermek lazım. Böylece güneş kremini neden düzenli kullanmamız gerektiği ile ilgili sorularımızı da cevaplayabiliriz.

Yazıya başlamadan önce güneş kremi seçmenin incelikleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın!

Güneşten gelen ışınlar ultraviyole ışınlar olarak adlandırılır. Ultraviyole ışınlar UV-A, UV-B ve UV-C olarak ayrılır. Bu ışınlardan UV-C’nin tamamı, UV-B’nin büyük kısmı ozon tabakası tarafından emilirken, UV-B’nin az bir kısmı ile UV- A ışınlarının tamamı ozon tarafından emilmez ve doğrudan dünyaya ulaşır. İşte bu cildimize kadar ulaşan UV-A ve UV-B ışınları ne yazık ki cildimize faydadan çok zarar verirler. Özellikle de UV-B ışınları cildimiz için dost ışınlar değillerdir. Cildimize ulaşan bu ışınlar cildimizin sağlığı için çok önemli olan kolajen ve elastin üretimini azaltarak cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklar oluşmasına, lekelenmesine ve hatta cilt kanserine yol açabilirler. Ayrıca güneş ışınları nedeni ile ciltte meydana gelen nem kaybı ve kuruma da cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir. Nemini ve elastikiyetini kaybetmiş olan cilt çok çabuk yaşlanır ve kırışıklıklar oluşur.

Güneş ışınlarının cildimizdeki pigmentlere zarar vermesi nedeni ile cildimizde lekelenmeler de meydana gelebilir.

İşte tüm bu nedenlerle cildimizi güneşten mutlaka korumalıyız. Cildimizi güneşten korumak için;

 • Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde özellikle yaz aylarında koruma kremleri kullanmadan bu ışınlara maruz kalkmaktan kaçınmalı hatta mümkünse dışarıya çıkmamalıyız.
 • Cildimizi güneş ışınlarından koruyabilmek için açık renkli, ışığı yansıtan giysiler giymeyi tercih etmeliyiz.
 • Göz çevresini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için güneş gözlüğü takmalıyız.
 • Yaz aylarında özellikle güneşlenirken bilinçli davranmalı, bronz bir ten için gereğinden fazla güneşin altında kalmamalıyız. Bu yaz aylarında en sık yapılan hatalardan biridir.
 • Şapka gibi güneş ışınlarından koruyan aksesuarları kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Kullandığımız güneşten koruyucu ürünlerin mutlaka ilgili kurumlarca onaylı lisanslı ürünler olmasına özen göstermeliyiz.
 • Ve yazımızın konusu olan sorunun cevabı yaz – kış her mevsim mutlaka güneş kremi kullanmalıyız.
 • Güneş ışınları en yoğun olarak yaz aylarında geldiği için birçok insan güneş kremlerini sadece yaz aylarında kullanmanın yeterli olacağı fikrine sahiptir. Oysa sonbahar ve kış aylarında hatta havanın en kapalı, bulutlu olduğu aylarda bile güneş ışınları cildimize ulaşabilmektedir.
 • Güneş kremleri sadece açık havada değil kapalı ortamlarda da kullanılmalıdır. Çünkü güneş ışınları camlardan da geçerek cildimize ulaşırlar.
 • Çeşitli faktörler nedeni ile dünyanın giderek incelen ozon tabakası da güneş ışınlarının artık daha yoğun miktarda dünyaya ulaşmasının bir nedenidir. Bu nedenle güneşten korunmak için mutlaka önlemlerimizi artırmalıyız.

Güneş Kremi Nedir?

Güneş kremi, UV ışınlardan cildi korumak için özel filtrelere sahip losyon ya da krem şeklindeki güneş koruyuculardır. Losyon ya da krem formatında olmasının bir üstünlüğü yoktur.

Güneş koruyucuları, fiziksel ve kimyasal olarak 2 farklı şekilde etki gösterirler. Fiziksel güneş koruyucuları, UV ışınları yansıtarak etki gösterirken; kimyasal koruyucular ise UV ışınları emerek etki gösterirler.

Etkili Güneş Kreminin Özellikleri

 • Etkili bir güneş kremi hem UV-A hem de UV-B ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır.
 • Alerji potansiyeli olmamalıdır.
 • Ciltte tahrişe yol açmamalıdır.
 • Terlemeye ve suya dayanıklı olmalıdır.
 • Koku veya parfüm içermemelidir.
 • SBF yani güneşten koruma faktörü (Sun Protection Faktor) en ez 30, yaz aylarında tercihen 50 olmalıdır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır

 • Güneş kremi kullanmanın en önemli noktası aslında cildinize uygun olan güneş kremini seçmektir. Bunun içinde mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır. Cildi kuru olanların krem bazlı, yağlı olanların ise yağsız ve su bazlı güneş kremlerini tercih etmesi önerilir.
 • Doğru ve yeterli kullanılmayan bir güneş kremi sizi güneş ışınlarından korumaz. Günlük cilt bakım rutininin en son adımı olarak güneş kremi kullanılması önerilir. Üzerine makyaj yapılabilir. Miktar olarak da 2 parmak kuralı uygulanmalıdır. Elin işaret ve orta parmaklarına kremle birer şerit çekilerek bulunan miktar kullanım için doğru miktardır. Tüm vücut için 2 çorba kaşığı kadar kullanılması önerilir.
 • Güneş kremleri etkilerini 3 – 4 saatte kaybettikleri için sürekli gün içinde yenilenmeleri gerekir. Özellikle su ile temastan sonra yani deniz, havuz kullanımından sonra bu süre beklenmeden yenilenmelidir.
 • Güneş kremlerinin etkili korumalarının başlanması için güneşe çıkmadan en az 15-20 dakika önce sürülmeleri önerilir.
 • Güneş kremleri sadece yüze değil boyun ve eller gibi vücudun açıkta kalan tüm bölgelerine uygulanmalıdırlar.
 • Gece kullanılmalarına gerek yoktur.
 • Gün bitiminde yüzümüzdeki diğer kimyasallar gibi güneş kremlerini de mutlaka temizlemeliyiz. İşe makyajımızı temizlemekle başlayarak daha sonraki aşamada bir cilt temizliği yapmak doğru olur. Cildin en güzel yıkanarak temizleneceği unutulmamalıdır.
 • Güneş kremlerinin kullanım sürelerinin yaklaşık 1 yıldır. Bu nedenle yıl içinde alınan kremlerin mutlaka tüketilmesi gerekir.
 • Gebelikte ve küçük bebeklerde ise güneş kremlerinin paraben içermeyenlerinin tercih edilmesi önerilir.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.