Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

2 Dakika

Havaların ısınmasıyla güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmak daha önemli bir hale geldi. Her ne kadar güneş kreminin sadece yaz mevsiminde değil özellikle her mevsim kullanılması gerekse, yaz aylarında kullanımın arttığı aşikar. Deniz, kum, güneş çok keyifli olsa tüm bu eğlencenin ortasında güneş çarpması ve güneş yanıklarından korunmak en önemli öncelik olmalı. Peki, güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş kremini nasıl seçmeli ve nasıl kullanmalıyız? İşte, dikkat etmeniz gerekenler…

UV Koruma Özelliği

D vitamini kaynağı olarak vücuda birçok faydası bulunan güneşin ultraviyole ışınlarına doğrudan maruz kalmak ise son derece riskli. Güneş yanığından kansere birçok riski taşıyan bu ışınlardan korunmak için de güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmamak ve elbette doğru güneş kremi kullanmak gerekiyor. Doğru güneş kreminde bakılacak ilk özellik ise hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığı. Neredeyse tüm güneş koruyucu ürünler, UVB ışınlarına karşı koruyucu özellik gösterse, sadece belli başlı testleri geçen ürünler “geniş spektrum” olarak etiketlenebilir. Ve ancak bu etikete sahip ürünler cilde zarar vermeden, kimyasal bir engel sağlayarak her iki UV türüne karşı da tam bir koruma sağlar. Geniş spektrumlu olmayan güneş kremleri ise ancak güneş yanığına karşı koruma sağlar.

SPF

“Sun Protection Factor” teriminin kısaltması olan SPF, “Güneş Koruma Faktörü” anlamı taşır. Bu değer aslında, güneş kreminin UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma seviyesidir. Daha yüksek SPF sayıları daha fazla koruma anlamına gelir. Bu sebeple güneş kremi seçilirken SPF değerine bakılması ve güneşte kalma süresi de göz önüne alınarak tercih yapılması çok önemlidir.  Uzmanların tavsiyesi, kullanılacak güneş kreminin SPF 30 veya daha yüksek olması gerektiğini tavsiye eder.

Ancak, SPF değerinin sadece UVB ışınlarına karşı koruma ölçüsü olduğunu ve yapılan araştırmaların UVA ışınlarının da cilt kanseri ve kırışıklıklara neden olduğunu gösterdiğini unutmamak gerekir. Yani sadece yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak tek başına yeterli değildir.

Cilt Tipi

Güneş koruyucu ürünlerin seçiminde cilt tipi ve ten rengi de oldukça önemli bir faktördür. Kuru cilt tipine sahip kişilerin yoğun kıvamlı güneş kremleri tercih etmesi uygunken, yağlı ve akneye eğilimli cildi olanların bu ürünlerden uzak durması ve akışkan, yağsız ürünler tercih etmeleri gerekir. Ayrıca açık ten rengine sahip kişiler koyu tenlilere göre daha geç bronzlaşır ve çok hızlı bir şekilde kızarabilirler. Bu nedenle daha yüksek koruma faktörü içeren ürünler tercih etmeleri önerilir. Cildin güneşe özel bir hassasiyeti varsa biz uzmana danışılması da çok önemlidir.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

Doğru güneş kremini seçmek kadar doğru uygulamak da önemli. Tüm gerekli özellikleri gösterse dahi doğru zamanda ve miktarda uygulanmayan güneş ürünlerinin faydasını görmek mümkün değil. Bu sebeple, güneş kreminin güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce uygulanması ve en az iki saatte bir mutlaka tekrar uygulanması gerekir. Her mevsim günlük olarak SPF değeri en az 30 ve üzeri bir güneş koruyucu kullanmak yaşlanma belirtilerinden cilt kanserine kadar birçok sorunun çözümü olabilir. Güneş kreminin çokça sürülmesi de önemlidir. Yüz için uygulanması gereken miktar iki parmak olarak belirtilir.

Ancak yetişkinlerde geçerli olan bu durumun çocuklar için daha hassas olduğunu ve 6 aylıktan küçük bebekleri korumak için kreme güvenmemek gerektiğini unutmayın. Bebeklerin ciltleri güneş kremini kolayca emip güneşin zararlı etkilerine açık hale gelebilir. Çocukların, onlara özel üretilen kremleri kullanmasına ve güneş altında uzun süre durmaması gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.