Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

İş ve Ev Hayat Dengesi Nasıl Sağlanır?

4 Dakika

Hepimiz belirli bir işi yürütmek için oldukça efor sarf ederiz. Verdiğimiz mücadelenin sonucunda ise başarılı olmayı ve bu çabanın sonucuna değdiğini görmek isteriz. Bu yüzden iş hayatı insanlığın merkezinde ve dolayısıyla yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçası olmuştur. Ancak bunu özel yaşamımız ile beraberinde dengede tutmak oldukça önemlidir.

İş hayatının getirileriyle beraberinde olumsuzluklar da karşımıza çıkabilir. Bu durumun insanlar üzerinde psikolojik ve fizyolojik olarak etkisi oldukça büyük.Özellikle stres bu iki unsuru da oldukça etkilemekte.

Stresin iş hayatında ortaya çıktığı durumlardan bazılarını şöyle listeleyebiliriz:

Zaman: Vaktin yetersiz olduğunu hissetmek ve her şeyi bir zamana sıkıştırma eğiliminde olmak.

Çevre şartları: Olumsuz koşullara adapte olamamak.

Ücretin beklentiyi karşılamaması: Yaptığınız işin maddi karşılığını görememek.

Güvenlik sorunları: Tehlike oluşturabilecek durumların ortaya çıkması.

Monotonlaşan düzen: Aynı şeyleri tekrar etmek ve bu durumdan bunalmak.

Stres yukarıda bahsettiğimiz durumlarla ortaya çıkmasıyla beraberinde hafife alınmaması gereken bir sorun. Bu durum çoğaldığı zaman iş içindeki performansınızı oldukça etkileyebilir ve veriminizi düşürebilir.

Ayrıca stres bulaşıcı olup çevrenizdeki tüm insanları etkileyici bir özelliğe sahip. Stres, kalp atışında artış, kan basıncında artma, baş ağrısı, mide bulantısı, depresyon ve uyku düzeni bozukluğu gibi durumlarla kendini gösterebilir.

Okurken, “Bunları ben de yaşıyorum!” dediğinizi duyar gibiyiz.

Peki bu durumu nasıl çözebiliriz?

İnsanlar işlerinde ve sosyal yaşamlarında daha başarılı olmak için kişisel geişimlerini de desteklemeli ve iş-özel hayat dengesini en iyi şekilde korumalıdır.

Kişisel gelişim, insanların en zor anında ortaya çıkan, kişinin kendini fark etmesinin zorunlu olduğunu anlamasıyla gelişen bir süreçtir. Gün geçtikçe kişi kendini bu zor ve karmaşık olan hayatın getirdikleri ile mücadele etmeye ve güçlüklere boyun eğmemeye başlar. Bu şekilde insan, mücadele etmeyi ve bu mücadeleden ders çıkarmayı öğrenir. Yoluna emin adımlarla yürür.

Kişi kendini geliştirecek adımlar doğrultusunda hareket etmeye başlamıştır. Kişisel gelişimin ve iş hayatı-ev dengesini sağlamaya yardımcı olan önemli maddeleri şunlardır:

Kendinizi Tanıyın!

Kişi kendi gelişimini sağlamak için önce kendini tanımalıdır. İnsan kendini geliştirmeye belli bir noktadan başlar ve bunu sürdürme eğilimine girer. Bu süreçte ne kadar çok şey öğrenirse kendisini o kadar geliştirmiş olacaktır.

Kendi potansiyelinizi ve olduğunuz konumu iyi bilmeniz bu durumu kolaylaştıracaktır. Bireyin sahip olduğu değerleri, bilgileri, eğilimlerini, belirlediği hedefler, iyi ve kötü yönlerinin farkında olması kendini tanıma sürecinde oldukça etkili olacaktır. Böylece kendinizi daha iyi benimseyebilirsiniz.

Gelişimin ilerleme süreci bireyin kendini tanıması ile birlikte yaş olarakta ilerlemesiyle doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

Bu sürecin pozitif yönde ilerleme kat etmesi için kişinin kendinden haberdar olması ve kendi varlığını algılayabilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Birey bu şekilde ilerleme gösterdiği zaman aile yaşam, iş hayatı, eğilimleri ve diğer becerileri iyi yönde bir farklılık göstermeye başlar.

Kişinin kendini daha iyi bir konuma getirebilmesinin yollarından birisi de kendisine soru sorma ve bunları cevaplayabilme devamlılığı içerisinde olmasından da geçer. Bu durum kişisel gelişimimiz için oldukça önem taşır.

Çünkü kendisini tanıyan bir birey duygu ve düşüncelerinin gerçekliğinin bilincinde olması hedefini gerçekleştirmiştir.

Bedeninize İyi Bakın!

Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenen her birey kendini daha enerjik hisseder. Hastalıklardan korur. Kendimizi çok daha güçlü hissederiz. Bol su için, su içmek, vücut ısımızı ayarlar, cilt sağlığını korur, kan dolaşımını sağlar, vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Monotonlaşan düzenden bir nevi uzaklaşmanın en önemli yollarından birisi ise spor yapmaktan geçiyor. Spor, yaşam kalitenizi üst seviyelere ulaştırır.  Zinde olup daha iyi düşünmenize yardımcı olur. Stresi azaltır ve kalp hastalıklarına yakalanma oranını minimum seviyelere indirir.

Uykunuz da bedeninizin vazgeçilmez bir parçası! İyi bir uyku düzeninizin olması bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Üreticiliği ve verimliliği arttırır.

Hedefinizi Belirleyin!

Olduğunuz konumu ve ulaşmak istediğiniz konumu belirleyin. Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda nasıl ilerleyeceğinize ve bu yöntemleri nasıl etkin bir şekilde kişisel yaşamınıza entegre edeceğinize karar verin. Daha sonrasında bu yöntemleri uygulamalı ve ulaştığınız zaman yeni hedefler koymalısınız.

Motivasyonunuzu En Üst Seviyede Tutun!

Kişisel gelişim çok aşamalı ve oldukça sabır isteyen bir iştir. Karşınıza çıkacak zorluklara karşın her zaman mücadeleci olun.  Hiçbir engelin sizi aşağıya çekmesine izin vermeyin. Bireyin karşısına çıkan engeller onu güçlendirir ve bu durumlarda motivasyonu korumak oldukça önem taşır. Her zaman kendinizi motive edin ve pozitif olun. İş hayatınızın ve ev yaşantınızın enerjinizin yüksek oluşuyla da iyiye gidebileceğini unutmayın.

Gününüzü Planlayın!

İş hayatınız sonucunda ortaya çıkan stres kaynaklı engelleri azaltmanın bir diğer yolu da gününüzü planlamaktan geçer. Hangi hedefinize, işinize, ne kadar vakit ayıracağınızı hangi işlerin öncelikli olması gerektiğini bilirseniz gününüz daha az yorucu geçer ve böylelikle zaman sıkıntısı yaşamazsınız ve kendinize zaman ayırmış olup özel yaşantınız da bundan oldukça olumlu etkilenecektir.

Zamanı Yönetmesini Öğrenin!

Zamanınızı nasıl kullanacağınızı belirleyin ve bütün işlerinizi bir vakte sıkıştırmayın. İşlerinizi belirli sıralara koyarak ve düzenlemeler yaparak zamanınızı daha iyi yönetebilirsiniz. Kendinize ve özel hayatınıza vakit ayırın.

Kısacası iş hayatınızda ve sosyal yaşamınızda daha sağlıklı etkileşimler kurup kendinizi emin adımlarla geliştirmek ve fark yaratmak istiyorsanız önce kendinizi tanımalı, hedeflerinizi belirlemeli ve kişisel gelişiminize önem vermeniz gerekmektedir.

Böylelikle kendinizi çok daha iyi bir konumda bulabilir ve çalışmanızın karşılığını en iyi şekilde görebilirsiniz. Bunun beraberinde iş ve ev dengesini sağlayarak daha iyi verim alabilirsiniz.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.