Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kolajen Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

3 Dakika

Kolajen son zamanlarda cilt bakımında adını sık sık duyduğumuz maddelerin başında geliyor. Peki kolajen aslında ne işe yarıyor?

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteinlerin başında geliyor. Kan, kas ve kemik sağlığında da etkisi olsa da çoğunlukla cilt bakımı dendiğinde kolajen akla geliyor. Cildin sağlıklı görünmesinde, parlamasında, cilt kırışıklıklarını önleme de ve esneklik sağlamasında kolajenin büyük katkısı var.

Vücudumuzda kolajen genç yaşlarda sık sık üretilirken yaş ilerledikçe sağlıksız beslenme, stres, sigara ve alkol tüketimi gibi nedenlerle beraber üretim azalıyor. Bu noktada kolajen takviyeleri devreye giriyor.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

  • Cildin esnek bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin sıkılaşmasına da katkı sağlar.
  • Hücre yenilenmesine destek olur. Cildin daha parlak ve genç görünmesinde rol alır.
  • İnce çizgiler ve kırışıklarının ilerlemesine engel olur, yeni kırışıklık oluşumunu engeller.
  • Cildin nem tutma kapasitesini artırır.
  • Kemik ve eklemlerin güçlenmesine ve daha esnek bir yapıda olmasına yardımcı olur.
  • Saçları güçlendirir, daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar.
  • Selülit oluşumuna karşı çalışır.

Kolajen Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Kolajen genç yaşlarda vücudumuz tarafından sık üretilse de 25 yaşından sonra üretilen kolajen miktarında azalma meydana gelir. Bu azalmayı dengelemek için cilt bakımınıza kolajen içeriği yüksek olan ürünleri ekleyebilirsiniz. Cilt bakım ürünlerinize bir uzman yardımıyla karar vermeniz cildiniz için en iyisi olacaktır.

Cildinizin ihtiyacı doğrultusunda kolajen içeriği bol olan cilt ürünlerini hem gündüz hem de gece rutininize ekleyebilirsiniz.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kolajen güçlü bir protein ve aynı anda farklı içeriğe sahip güçlü ürünler kullanmak cilt sağlığınızda beklediğinizin aksine olumsuz etkiler yaratabilir. Kullandığınız bütün ürünlerin uyum içerisinde olduğundan ve aynı anda kullanılmasının negatif etkiler yaratmayacağından emin olmalısınız. Her cildin ihtiyacı ve hassasiyet seviyesi farklıdır. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinize bir uzman yardımıyla karar vermeniz cildiniz için en iyisi olacaktır.

Gündüz ve Gece Bakımı

Gündüz ve gece bakımı birçok kadının düzenli cilt rutini arasında yer alıyor. Bu sebeple sabah ve akşam uyumadan önce kolajen içerikli kremler rutine eklenebilir.

Sabahları cildinizi su ile yıkadıktan sonra temiz cildinize kolajen içeren yüz kremini sürebilirsiniz. Eğer sabah makyaj yapacaksan, cildinin kremi iyice emdiğinden emin olmalısın. Düzenli kullanımda cildindeki kırışıklıkların azaldığını ve daha sıkı, esnek bir cilde sahip olduğunu fark edeceksin. Cildindeki pürüzler ve izler de düzenli kullanımda azalacaktır.

Gece rutinine de gündüz kremine benzer fakat daha yoğun içerikli kremler tercih edebilirsiniz. Uyku esnasında cilt yenilemesi daha hızlı olduğu için uyumadan önce gece boyu kolajen üretimine destek olabilecek kremler tercih edebilirsiniz.

Kremi sürdükten sonra parmak uçlarınız ile masaj yaparak iyice emilmesini sağlayabilirsiniz. Uzmanlar kremi sadece yüzünüze değil, boynunuza da sürmenizi ve bunu rutininizin bir parçası haline getirmenizi tavsiye ediyor.

Kolajen Dolgusu

Dolgu işleminde kolajen proteini bir iğne yardımıyla cilt altına enjekte edilir.

Kolajen dolgusunun birçok farklı amacı olabilir. Kolajen kullanımından dolayı beklenen etkilerin hepsi bu işlemde de beklenebilir. Fakat en sık kullanım amacı sivilce/yara izlerini geçirmek ve kırışıklıkları azaltmaktır.

Kolajen dolgusu işleminin etkileri geçicidir. İşlemden işleme farklılık gösterse de 3 ay ile 8 ay arasında kolajen dolgusu etkisini kaybeder. Dolgunun etkisini artırmak için rutininize kolajen içerikli ürünler ekleyebilirsiniz.

Sıvı Kolajen

Sıvı kolajen, çoğunlukla deniz canlıları, inek kıkırdağı veya kabuklu canlılardan elde edilir. Aynı zamanda içeriğinde B ve C vitamini de bulunur.

Sıvı kolajen tüp veya kapsül şeklinde olabilir. Kullandığınız kolajen tüp şeklindeyse suya ekleyerek içebilirsiniz. Kapsül şeklinde ise su yardımıyla hap gibi yutabilirsiniz.

Uzmanlar kolajen tüketiminin yemeklerden 1 saat önce olmasını tavsiye ediyor. En çok tavsiye edilen zaman ise sabah kahvaltı öncesi içilmesi.

Kolajen Takviyesi

Cildin esnekliğinin artması ve nem dengesinin bir düzene oturması için kolajen takviyesi kullanılabilir. Cildin alt tabakalarındaki kolajen yoğunluğunun artmasına katkı sağlar, kırışıkların derinleşmesini engeller. Genç bir cilt görünümü için de sık sık tercih edilir.

Takviyeler; hap, toz veya tablet formunda olabilir. Toz formunda olanlar, içerik açısından daha yoğundur. Daha fazla etki görmek isteyenler veya hap-tablet formundaki ürünlerden verim alamayanlar toz formundaki takviyeleri deneyebilir.

Herhangi bir kolajen takviyesi veya ürüne başlamadan önce bir uzmana danışmanız oldukça önemlidir.

Doğal Yollardan Kolajen Alımı: Hangi Besinlerde Kolajen Bulunur?

Kullanılan cilt bakım ürünlerine ek içeriğinde bolca kolajen bulunan besinler de tercih edilerek kolajen seviyesinde artış sağlanabilir.

Kolajenin en yoğun bulunduğu besinlerin başında ilik ve kemik gelir. İlik ve kemik suyunu yemeklerinizde kullanarak günlük beslenme düzeninize katabilirsiniz.

Et, tavuk ve balık besinleri de kolajen açısından oldukça yoğun. Her gün bir öğünde et tercih edilmesi vücuda kolajen girişini artıracaktır.

Meyve ve sebzelerin kolajen içeriği yüksektir. Özellikle kırmızı renkli meyve ve sebzelerin tercih edilmesi vücuttaki kolajen seviyesinin artmasına yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.