Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.

Magnezyumlu Besinler Tüketmenin Yararları

3 Dakika

Kan şekeri düzeylerini düzenlemekten egzersiz performansını artırmaya kadar birçok faydası olduğu bilinen magnezyum beyniniz ve vücudunuz için çok önemlidir. Magnezyum, vücudun yüzlerce önemli vücut işlemi için kullandığı kritik bir mineraldir. Vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyon için gereklidir. Kalsiyum ile birlikte, kasların ve sinirlerin düzgün çalışması için, sağlıklı bir kalbi ve kemikleri korumak ve kan şekeri ve kan basıncı seviyelerini düzenlemek için yeterli düzeyde magnezyum gereklidir. Vücudunuzun enerji üretmek için de magnezyuma ihtiyacı vardır.

Ancak magnezyum, yeşil yapraklı sebzelerden kuruyemişlere ve tohumlara kadar çeşitli gıdalarda bulunmasına rağmen, birçok insan diyetlerinde yeterince yer almaz.  Magnezyum içeren besinler hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Magnezyumun sağlığınız için faydalarını ve magnezyumlu besinler tüketmenin önemini öğrenmek için okumaya devam edin…

Vücudunuzdaki Birçok Biyokimyasal Reaksiyonda Yer Alır

Magnezyum vücudunuzun her yerinde bulunur. Aslında vücudunuzdaki her hücre bu minerali içerir ve çalışması için ona ihtiyacı vardır. Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık %60’ı kemiklerde bulunurken geri kalanı kaslarda, yumuşak dokularda ve kan dahil sıvılarda bulunur. Ana rollerinden biri, enzimler tarafından sürekli olarak gerçekleştirilen biyokimyasal reaksiyonlarda yardımcı bir molekül olarak hareket etmektir. Aşağıdakiler başta olmak üzere vücudunuzdaki 300’den fazla reaksiyonda yer alır;

  • Enerji üretimi: Gıdayı enerjiye dönüştürmek
  • Protein oluşumu: Amino asitlerden yeni proteinler oluşturmak
  • Gen onarımı: DNA ve RNA’nın onarılmasına yardımcı olmak
  • Kas hareketleri: Kas kasılmasına ve gevşemesine yardımcı olmak
  • Sinir sistemi düzenlemesi: beyniniz ve sinir sisteminiz boyunca mesajlar gönderen nörotransmitterlerin düzenlenmesi

Depresyonla Mücadeleye Destek Olur

Magnezyum, beyin fonksiyonu ve ruh halinde kritik bir rol oynar ve düşük seviyeler, artan depresyon riski ile bağlantılıdır. Yapılan çalışmalar, en düşük magnezyum alımına sahip 65 yaşın altındakilerin %22 daha fazla depresyon riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bu minerali takviye etmek depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yeterince magnezyum almanın, magnezyum durumundan bağımsız olarak depresyon ve anksiyete semptomlarını azalttığı da bilinir.

Migren Ataklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Migren atakları oldukça zorlu geçebilir ve genellikle bulantı, kusma ve ışığa ve gürültüye karşı hassasiyet gibi semptomlara neden olur. Migrenli kişilerin magnezyum eksikliğine sahip olma olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır. Aynı şekilde magnezyum takviyelerinin migren baş ağrılarını önleyebileceğini gösteren araştırmalar da mevcuttur.

PMS Semptomlarını İyileştirebilir

Premenstrüel sendrom (PMS), doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen durumlardan biridir. Genellikle su tutma, karın krampları, yorgunluk ve sinirlilik gibi semptomlara neden olur. Magnezyum açısından zengin besinler tüketmenin adet krampları ve migren atakları gibi diğer durumların yanı sıra PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bunun nedeni, magnezyum seviyelerinin adet döngüsü boyunca dalgalanması olabilir, bu da eksikliği halinde PMS semptomlarını kötüleştirebilir.

Günde 250 mg magnezyum almanın, PMS’li kadınlarda şişkinlik, depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur ancak bmineralin magnezyum seviyelerinizden bağımsız olarak semptomları iyileştirip iyileştiremeyeceğini belirlemek için daha yeni, yüksek net çalışmalara ihtiyaç vardır.

Uyku Düzenini Destekler

Magnezyum açısından zengin besinler tüketmek genellikle uykusuzluk gibi uyku sorunları için doğal bir çare olarak kabul edilir. Bunun nedeni, magnezyumun gama aminobütirik asit gibi uykuda yer alan birkaç nörotransmitteri düzenlemesidir. Uykusuzluk çeken yetişkinler ile yapılan bir inceleme, magnezyum almanın insanların uykuya dalma süresini ortalama 17 dakika azalttığını bulmuştur. Ayrıca bu mineralin daha sık alınması uyku kalitesi ve süresindeki gelişmelerle ilişkili olduğu da bilinir.

Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

Araştırmalar, tip 2 diyabetli kişilerin yaklaşık %48’inde düşük kan magnezyum seviyelerine sahip olduğunu ve bu durumun vücudun kan şekerini etkili bir şekilde düzenleme yeteneğini bozabileceğini göstermektedir. Ayrıca, daha fazla magnezyum tüketen kişilerin tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğu da bilinir. Yeterince magnezyum almak kan şekeri kontrolünde önemli bir faktör olan insülin duyarlılığını artırmaya da yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Destekler

Magnezyum, kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasında önemli bir rol oynar. Aslında, araştırmalar magnezyum takviyelerinin kalp hastalığı için bir risk faktörü olabilecek yüksek tansiyon düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yüksek magnezyum alımı daha düşük kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon riskiyle ilişkilendirilir.

Ayrıca, yeterince magnezyum almanın, özellikle magnezyum eksikliği olan kişilerde trigliserit, LDL (kötü) kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve sistolik kan basıncı seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığı için çoklu risk faktörlerini iyileştirdiği de bilinir.

 

Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.