Ağırlık Denetimi ile Zayıflayın

53 Saniye

Son diyet girişiminiz başarısız olduysa ya da bazı durumlardan dolayı tekrar kilo aldıysanız cesaretinizi yitirmeyin. Çünkü aslında tek yapmanız gereken vücudunuzun bireysel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sağlıklı bir beslenme planı belirlemek. Bu planı belirlerken de popüler diyet tuzaklarından kaçının, hayatınızda kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sağlıklı kilo verin ve bunu sürdürün.

Vücut ağırlığınızın korunması için alınan enerji ile harcanan enerji arasında bir denge vardır. Harcadığınızdan daha çok kalori alırsanız kilo alırsınız, harcadığınızdan daha az kalori alırsanız kilo verirsiniz. Bu dengeyi hangi yöne çevirmek istiyorsanız ona göre davranmalısınız. Fakat harcadığınızdan daha az kalori almak daha az besin tüketeceğiniz anlamına gelmez. Asıl önemli olan enerji içeriği düşük besinleri tercih edebilmektedir. Enerji içeriği düşük besinler sebze, meyve gibi genellikle daha çok su ve posa içeren besinlerdir.

Bu şekilde ağırlık denetimi yapmak sadece daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlamaz aynı zamanda gelecekteki sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Uzun vadede kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

*Diyetisyen Prof Dr Murat Baş ile yapılan söyleşiden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

E-bültene Kayıt Ol!

E-Bültene buradan kayıt olabilirsiniz