Her Öğüne Sağlıklı Bir Tabak!

1 Dakika

Kilo kontrolü sağlamak oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Bu süreci daha keyifli bir hale getirmek için öğünlerinizi renklendirmeyi ve yasak koymak yerine her besin grubuna beslenme düzeninizde yer açmayı deneyebilirsiniz. İşte sağlıklı bir tabak oluşturmanın yolları…

Günün herhangi bir öğününde önünüze koyduğunuz sağlıklı bir tabak önce görsel, sonra zihinsel ve son olarak fiziksel doyuma ulaştırmalıdır. Bunun tek yolu tabakta renk ve besin çeşitliliğini sağlamaktan geçer. Her renk yaklaşık olarak bir besin grubunu temsil eder. Tabağınız bütün renkleri barındırmalıdır. Tek bir öğünde bulunması gerekenler; tahıllar, et grubu, süt grubu ve meyve ve sebzelerdir. Sağlıklı bir tabak için her birinden ölçülü miktarlarda tüketmek gerekir.

Basitçe bir örnekle sağlıklı bir öğle yemeğinde; bir küçük kase çorba, bir porsiyon kıymalı sebze yemeği, 1 porsiyon tahıl grubu (ekmek, bulgur pilavı) ve bir porsiyon süt grubu (ayran, yoğurt, cacık) bulunmalıdır. Bu besinleri bir arada almanız birbirlerinin emilimini ve etkilerini arttırarak vücudunuza daha çok fayda sağlayacaktır. Protein ve demir kaynağı olan et grubu ile vitaminlerce zengin (özellikle C vitamini içeren) sebze grubunun birlikte tüketilmesi demir emilimini arttıracaktır.

Yukarda verilen örnek her bir öğün için geçerlidir. Kahvaltıyı da aynı şekilde tasarlamak vitamin çeşitliliğini sağlayacaktır. Kahvaltı tabağının olmazsa olmazı yumurta ve peynirdir. A vitaminince zengin olan yumurtanın yanında mutlaka avuç içi kadar peynir, domates, salatalık ve yeşilliklerle zenginleştirilmelidir. Tam tahıllı ekmek ile kahvaltı tamamlanmalıdır.

Öğün aralarında ölçülü miktarlarda meyve-yoğurt, kuru meyve- kuruyemiş, grisini- peynir gibi atıştırmalıklar tüketmek hem metabolizmayı canlı tutar hem de aşırı yemek yeme sendromundan uzak durmayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

E-bültene Kayıt Ol!

E-Bültene buradan kayıt olabilirsiniz