Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

İçeceğin En Şifalı Hali: Kefir

3 Dakika

Uzun yıllardır Kuzey Kafkaslarda hastalıkların tedavisinde tüketilen kefir, oldukça faydalı bir içecek olmasının yanı sıra son derecede lezzetli bir seçenek. Hem de evde yapması çok kolay…

Sütün fermantasyonu sonucu elde edilen bir ürün olan kefir çok uzun yıllardır tüketilen ve Kafkasya bölgesinde doğmuş bir üründür. Zaman içinde önce Avrupa, sonra Amerika’da da tüketilmeye başlayan kefir yoğun kıvamlı ekşi tadıyla bilinen içecektir. Rusça da “keyif veren” anlamına gelen kefir keçi veya inek sütünden özel bir maya mantarıyla yapılan bir içecektir. İçeriğinde bolca vitamin bulunan kefir, aynı zamanda probiyotikler açısından da çok zengindir.

– Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin yanı sıra probiyotik adı verilen faydalı bakteriler de vardır. Vücuda yeterli miktarda bu faydalı bakteriler alındığında zararlı olanların etkilerini azaltarak bağırsakların güçlenmesini sağlar. Kefir de bu probiyotikler açısından oldukça zengin bir içecek olarak sindirim sistemini güçlendirir.

– Kefir de diğer süt ürünleri gibi kemik sağlığında önemli rol oynar. Çünkü kefir de vücutta birçok görevi olan kalsiyum açısından oldukça zengindir. Her gün ortalama 2 porsiyon kadar süt ürünü tüketmek çocuklukta büyüme ve gelişme üzerinde etkiliyken, yaşlılık döneminde de osteoporoz gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Sütten elde edilen kefir de günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Kalsiyum sayesinde kas faaliyetleri sorunsuz devam ederken, kas gücü de artar ve kramplar önlenir.

– Kefir içeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Özellikle toplu alanlarda sık bulunanların düzenli kefir tüketmesi önerilir.

– Probiyotikler aynı zamanda kolesterol düşürücü rol de üstlenir. Kandaki kolesterolü dengelemenin yanı sıra tansiyonu da dengeler ve hipertansiyon hastalarında görülen birçok belirtinin önüne geçer.

– Sindirim sistemi faaliyetlerini düzenler. Hazımsızlık, şişkinli gibi birçok sindirim sistemi sorununu engeller. Çünkü sindirim faaliyetlerinin düzenli olabilmesi için ihtiyaç duyulan yaralı bakteriler kefirden sağlanır.

– Düzenli kefir tüketmek cilt sağlığı üzerinde de etkilidir. Cildin elastikiyetinin arttıran kefir aynı zamanda nemlenmesini de sağlar. Cilde nem sağladığı için kırışıklık gibi yaşlanmaya bağlı belirtilere de iyi gelir.

– Yaraların daha hızlı iyileşmesi üzerinde etkilidir. Kefir tüketmek aynı zamanda yanıkların hızlanmasını da hızlandırır. Egzama gibi birçok dermatolojik hastalığın tedavisinde de etkili olan kefir aynı zamanda saçların hızlı uzamasına da yardımcı olur.

– Kefir kilo verme diyetlerinde de rahatça tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra tokluk hissi de sağladığı için açlık krizlerini önlemek için ara öğünlerde bir bardak kefir tavsiye edilir.

Kefirin Zararları

Kefirin birçok faydası olmakla birlikte her besin gibi çok tüketilmemesi gerekir. Aşırı tüketiminde çok az görülmekle birlikte bağırsak sorunlarına yol açabilir. Ayrıca aktif büyüyen bakteriler içerdiği için bağışıklık sistemini zayıflatan kronik hastalıklara sahip kişilerin tüketmemesi önerilir. Aynı zamanda gebelerin, emziren kadınların ve 1 yaşından küçük çocukların da doktora danışmadan tüketmemesi gerekir.

Evde Kefir Yapımı

Kefir günümüzde neredeyse her yerde bulunan bir içecek olsa da doğalını tüketmek her zaman daha iyidir. İçinde katkı maddesi olmadığı için evde yapılan kefir çok daha sağlıklı bir içecek olarak daha rahat tüketilebilir.

Malzemeler

1 litre günlük süt
Kefir mayası

Hazırlanışı

Kefir taneleri cam bir sürahiye koyulur üzerine ortalama 25 derece sıcaklıkta olan ılık süt eklenir. Sürahinin ağzı streç film ile kaplanır ve üzerine birkaç tane küçük delik açılır. Yapım aşamasında metalin kesinlikle temas etmemesi gerekir. Karanlık bir odada 24 saat bekletilir. Eğer oda soğuksa etrafına kalın bir havlu sarılır.

24 saatin sonunda kefir taneleri yukarı çıkmış olur. Plastik süzgeç yardımıyla ayrılan kefir taneleri daha sonra maya olarak kullanılmak adına içme suyuyla yıkanıp üzerini geçecek kadar su eklenerek cam bir kavanoza koyulur ve dolaba saklanır. Kefir taneleri en az haftada 1 kez mayalama için kullanılmalı. Oluşan kefir ise hemen tüketilebilir.
Kefir bu şekilde tüketilebileceği gibi içine meyve de eklenerek tatlandırılabilir de. Ayrıca birçok tarifte de kefir kullanılabilir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 52 kcal % 2.6
Karbonhidrat 3.2 g % 1.1
Lif 0.0 g % 0.0
Protein 2.7 g % 5.4
Yağ 3.2 g % 4.9
Kolesterol 13.0 mg % 4.3
A Vitamini 53.0 IU % 1.1
C Vitamini 1.0 mg % 1.7
Potasyum 150.0 mg % 4.3
Kalsiyum 120.0 mg % 12.0
Demir 0.1 mg % 0.5

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

1 Reply to “İçeceğin En Şifalı Hali: Kefir”

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.