Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Köpeğinize Mont Giydirmeli Misiniz?

3 Dakika

Evde beslediğimiz hayvanlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak görevimiz ama bazen onların neye ihtiyacı var, neye ihtiyacı yok kafamız karışabiliyor.

Doğada yaşayan köpeklerin herhangi bir kıyafeti yoktur. Bu durumda biz de beslediğimiz köpeklerimize mont giydirelim mi sorusu aklımıza geliyor. Köpeklerimize köpek kıyafeti giydirmeli miyiz sorusunun aslında tek bir doğru cevabı var demek doğru değildir. Çünkü her işin artı ve eksileri olduğu gibi köpeğimizi giydirmenin de artı ve eksi yanları vardır. Birlikte bu işin avantajlı ve dezavantajlı yönlerine bakalım.

Köpeğimizi Giydirmenin Artı Yanları

Köpeğinizin kıyafete olan ihtiyacının köpeğin yaşı, cinsi ve boyutuyla bağlantılı olarak etkileneceğini unutmayın.

Köpeğinize giydirdiğiniz kıyafetin rengini eğer ışığı yansıtan bir renkte seçerseniz, köpeğinizle birlikte açık alanlarda yaptığınız yürüyüş gibi aktivitelerde fark edilmenizi sağlar. Böylece özellikle ışığın yeterli olmadığı saatlerde yaşamanız muhtemel olan kazaları engeller. Çünkü köpekler duydukları ya da gördükleri sizin fark edemediğiniz olaylara çok hızlı tepki verebilirler. Eğer üzerinde fark edilmesini sağlayan renklerde bir kıyafeti olursa diğer insanların ve taşıtların onu fark ederek kaza ve yaralanmalara neden olmasını engellemiş olursunuz.

Köpeklerimiz soğuk havada üşüyebilir. Küçük ve orta boyutlardaki köpeklerin üşüme olasılığı daha fazladır. Köpekler genellikle göğüs ve sırt bölgelerinden üşürler. Özellikle de tüyleri kısa kesilmiş köpeklerin üşüme ihtimali oldukça fazladır. Özellikle evin ısısı sürekli olarak ayarlandığı ortamlarda yaşayan köpeklerin dış ortam ısı değişikliklerinden etkilenmesi oldukça olasıdır. Bu nedenle bu olasılığı azaltmak için mevsime uygun kıyafetler seçmek faydalı olabilir. Bu dönemler uygun köpek sweat, kazak ya da mont giydirerek onları soğuktan koruyabilirsiniz. Köpeklerinizin özellikle tüylerinin kesildiği dönemlerde ısı değişikliğine daha hassas olabileceklerini unutmayın.

Köpek kıyafetlerinin bir başka avantajı da dış ortamlardaki toz ve kirlerin köpeğinizin tüylerine yapışmasını engeller. Böylece köpeğiniz hem daha az yıkanma ihtiyacı duyacak hem de daha az hasta olacaktır. Artık dış ortamdaki toz, çamur veya farklı maddeler köpeğin tüylerine değil de kıyafetlerine yapışacak ve sizin de temizlemeniz daha kolay olacaktır. Üstelik köpeklerin yıkanmaktan çok hoşlanmadığını ve sık yıkanmanın onların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini hatırlarsak bu önemli bir kazanımdır.

Dış ortamda insanlar kadar köpekler için de güneş ışığı rahatsız edici olabilir. Köpeğinizi güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkarmamanız önerilir. Unutmayın bu saatlerde siz de dışarıda olmamaya dikkat edin. Ama mutlaka çıkmanız gerekiyorsa köpeğinize giydireceğiniz uygun bir kıyafetle bu etkileşimi önemli ölçüde azaltmanız mümkündür.

Düzenli olarak yürüyüş yapması gereken köpekleriniz yağışlı havalardan ve rüzgârdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle dış ortama uygun bir köpek montu ya da yağmurluk ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Köpeğinize dış ortama uygun olarak giydireceğiniz bir kıyafetle onu aynı zamanda dış ortamdaki hava kirliliği gibi göremediğiniz kirliliklerden de korumuş olursunuz. Çünkü günlük yaşamda hepimizin çok sık kullandığı ve doğaya zararlı maddeler salan cihazlar mesela araç egzozlarının yarattığı kirlilik köpeğinizin tüylerine ve sağlığına zarar verebilir.

Ayrıca köpeğinizin yaşadığı bazı sağlık sorunları ısı dengesini sağlamasını engelleyebilir. Yaşadığı travmalar, enfeksiyonlar, hormon dengesizlikleri gibi durumlarda ısı dengesi bozulabilir. Bu durumda mutlaka köpeğinizi köpek kıyafeti ile desteklemeniz gerekebilir. Köpek yavruları ve yaşlı köpekler ısı değişikliklerinden daha fazla etkilenebilirler.

Köpeğinizin özellikle korunması gereken hassas bir bölgesi örneğin bir ameliyat bölgesi varsa o bölgeyi korumak için de kıyafet tercih edilebilir.

Ama köpeklerinizi giydiriyorsanız bazı noktaları atlamamanız gerekir. Bunlara bir göz atarsak,

Köpeklerin tüyleri onları dış ortamdan koruyan bir bariyer rolü görür. Bu nedenle de hava ile olan teması önemlidir. Bu temas sayesinde doğadaki köpekler yukarıda saydığımız zararlı etkilerden korunabilir. Bu nedenle seçilecek kıyafetler onların bu doğal bariyerlerini ellerinden almamalıdır.

Giydirdiğiniz kıyafet asla ayaklarına giyilecek bir patik ya da ayakkabı olmamalıdır.

Kendi kıyafetlerinizi seçtiğiniz özenle köpeğinizin kıyafetlerini seçmelisiniz. Kıyafetin yapıldığı malzemenin mutlaka kaliteli olması gerekir.

Kıyafetle birlikte metal aksesuarlar kullanma fikri doğru bir fikir değildir. Bu aksesuarlar köpeğinizin yaralanmasına neden olabilir.

Köpeğiniz için seçtiğiniz kıyafetlerin uzun kollu olması, ağır olması onların hareket etmesini engelleyebilir, o yüzden uzun kollu kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Kıyafetlerin köpeğinizin doğal dengesini bozmaması için uzun süre giydirilmemesi gerekir.

Köpeğinizi eklem bölgelerinde esnek olmayan malzemelerden yapılan kıyafetler seçmeniz kıyafete bağlı tahrişe neden olabilir.

Kıyafetin kendi kıyafetleriniz gibi mutlaka mevsime uygun olması gerektiğini unutmayın. Kolay giyilip çıkarılan ve yanmaz kumaşlardan yapılan kıyafetleri seçmeye dikkat edin.

Köpeğiniz için alacağınız kıyafetin mutlaka onu içinde rahat edebileceği ve bedenine uygun olması gerekir. Köpeğiniz eğer aldığınız kıyafetin içinde rahat edemezse oldukça huysuz ve tuhaf davranışlar sergileyebilir. Köpeğiniz kıyafet içinde huzursuz ve mutsuz ise onu zorlamanız doğru değildir. Bu aranızdaki ilişkiye zarar verebilir.

Köpeğiniz köpek kıyafetleri içinde size çok sevimli gelebilir ama unutmayın ki doğal ortamlarında yaşamak onların en önemli hakkıdır. Bu nedenle köpeğinizin önce tüylerini kesip sonra üşüyecek diye kıyafet almayın. Köpeğinizin köpek kıyafetine ihtiyacı olan bir cinse mi ait olduğunu, sağlık sorunlarını en iyi onun sağlık takibini yapan veteriner hekimden alabilirsiniz. Bu nedenle kıyafet almaya karar vermeden veterinerinizle görüşün.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.