Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Dikkat Dağınıklığını Aşmak İçin Yapılabilecekler

3 Dakika

Dikkatinizin dağılmamasını öğrenmek, sahip olunması zor bir hedeftir. Çoğu gün, nihayet bazı işleri bitirmeye hazır bir şekilde masanızda oturuyorsunuz. Kendi kendinize “Tamam, hadi yapalım” diye düşünüyorsunuz. Gerekli sekmeleri ve yeni bir belgeyi açıyorsunuz. Ne yapılması gerektiğine dair bir fikriniz var, ama sonra ne olacak?

Birkaç kelime yazıyorsunuz ama odaklanamıyorsunuz. Sonra “Belki de kendimi eğlenceli bir şeyle uyandırmalıyım” diyorsunuz. Sosyal medyaya göz atıyorsunuz ve 20 dakika birden gidiyor. Ardından, bir avuç dolusu YouTube videosunu belki de saatlerinizi alıyor. Yani, siz farkına bile varmadan öğle yemeği vakti geldi ve günün yarısı gitti.

Tipik bir çalışansanız her 11 dakikada bir dikkatiniz dağılır; ve görevinize yeniden dönmeniz 25 dakikanızı alacaktır. Ek olarak, projeniz ne kadar karmaşıksa, yeniden odaklanmanız o kadar uzun sürer. Bunun nedeni, karmaşık hedefler arasında geçiş yaparken beyninizin önemli ölçüde çaba sarf edilmesi gerektiğidir.

Dikkat dağıtan şeylerin odaklanmamız ve üretkenliğimiz üzerinde büyük bir etkisi olduğu aşikar. Odağınızı geliştirmek veya artırmak istiyorsanız, hayatınızdaki dikkat dağıtıcı şeylerle başa çıkmayı öğrenmeniz gerekir, işte size yardımcı olacak ipuçları…

  1. Kendinizi kontrol edin

Dikkati dağıtan şeyler hem içsel hem de dışsal olabilir, bu yüzden içeriye bakarak başlayın. Sürekli olarak dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyorsanız, kendinize gerçekten neler olduğunu sorun. Aklınızın dağılmasının veya endişenizin kaynağı nedir? Hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Yoksa yaptığınız işi sevmediğiniz için mi sürekli başka şeylere odaklanıyorsunuz?

Televizyon, sosyal medya, diğer insanlar birer dikkat dağıtıcı olsa da çoğu zaman asıl sorun kişinin kendisindedir. Bu yüzden önce kendinizi kontrol edip sorun tespiti yapın.

  1. Nedeni tam olarak belirleyin

Dikkat dağınıklığınızın sebebi her neyse bunu ortadan kaldırmak için önce bilmeniz gerekir. İç önceliklerinizi belirledikten sonra, daha fazla dış nedenlere bakın. Ofis kurulumunuz mu? Müdahaleci bir iş arkadaşı mı? Yapmanız gereken bir şey için beceri, fikir veya zaman eksikliği? Tükenmişlik? Ancak nedeni tam olarak tanımlayabildiğinizde, etkiyi düzeltebilirsiniz.

  1. Hazırlıklı olun

Tüm başarılı liderler harika planlayıcılardır; her büyük ve küçük hedef için listeler yaparlar. Bir görev size geldiğinde, onu nasıl başaracağınızı düşünmek için biraz zaman ayırın. Gerekli her adımı bir zaman çizelgesiyle (zor olsa bile) baştan sona yazın. Planlamaya harcadığınız her 10 dakika için işi yaparken 1 saat kazandığınız söylenir. Bunu ciddiye alın! Planlama olmadan hiçbir dış etken olmasa bile bir işi zamanında bitirmek çok zor olabilir.

  1. Çevrimdışı olma hakkınızı unutmayın

En büyük dikkat dağıtma kaynaklarından bazıları e-posta, sosyal medya ve cep telefonlarından gelir. Gerçek bir odaklanma istiyorsanız, yapmanız gerekeni gerçekleştirene kadar kendinizi çevrimdışı moduna alın. Önemli bir işi tamamlamanız gereken bir süreçte diğer işlerle alakalı mailleri ve aramaları görmezden gelmeyi deneyin. Aynı anda birden çok işe bakmak gün sonunda hepsi yarım kalmış birçok işle kalmanıza neden olur.

  1. Kendinize hak ettiğiniz molayı verin

Harika bir iş çıkarmanın anahtarlarından biri, ne zaman ara vereceğinizi bilmektir. Dikkatinizin dağıldığını hissetmeye başladığınızda, bir ara verin ve ardından kendinizi yeniden değerlendirin ve yeniden odaklanın. Bu sadece bir ödül görevi görmez, kısa bir mola zihninizin daha net olmasına yardımcı olabilir.

  1. Gerekirse kendinizi kapatın

Her şeyi ayarlamanın en iyi yollarından biri müziği ayarlamaktır. Etrafınızdaki her şey dikkatinizi dağıttığında, kulaklığınızı takın – tüm dikkatinizi çeken müzik yerine arka plan müziği işlevi görebilecek bir şey bulun. Müzik konsantre olmanıza yardımcı olabilir ve kulaklıklar diğerlerine sohbet etmeye uygun olmadığınızı bildirir.

  1. Görevleri zamana dağıtın

Özellikle dikkat dağıtıcı şeyler yüksek olduğunda, görevleri; konsantre olmanıza yardımcı olmak ve size bir başarı ve ilerleme hissi vermek için büyük projelerinizi daha küçük görevlere bölün. Böylece tüm gün boyunca aynı işi yapmanın getirdiği can sıkıntısı ile uğraşmak yerine hedeflediğiniz kısımları tamamlamanın mutluluğunu da yaşayabilirsiniz.

  1. Temizleyin

Ofisinizin veya çalışma alanınızın durumu nedir? Kirli, düzensiz veya dağınıksa, odaklanabilmeniz için biraz zaman ayırın. Masayı ya da çalışma odasını toplamak zaman kaybı gibi görünse de dağınıklığın içinde odaklanmak sandığınızdan çok daha zordur. İşe ara verip bir şeyleri toplamak yerine en baştan düzenli bir alan yaratın.

  1. Bir son tarih belirleyin

Karmaşık bir görev üzerinde çalışıyorsanız, değerli bir şeyi başarmak ortalama 90 dakika sürer – ve sadece zihninizi göreve vermek için yaklaşık 30 dakika. Akışa girdikten sonra, yoğun bir zaman periyodu belirleyin ve zaman bittiğinde durun. Görünürde bir sonunuz olduğunda odaklanmak daha kolaydır.

  1. Günü erken başlatın

Bu oldukça basit bir şey, ancak başarabilirseniz sonuçlar harika olur: İş gününüze herkesten bir saat önce başlayın. Bu saati gününüzü düzenlemek ve dikkatiniz dağılmadan başlamak için kullanın. Benzer şekilde, çoğu gün uzun ofis öğle yemeklerini atlayın ve bunun yerine kan şekerinizi sabit tutmak için hafif ve besleyici bir şeyler atıştırarak yürüyüşe çıkmak veya kafanızı boşaltmak için kendinize kısa bir mola verin.

Unutmayın ki etrafımızı saran dikkat dağıtıcı şeyler hiçbir yere gitmiyor, bu yüzden onların üstesinden gelmeyi öğrenmek kendiniz için yapabileceğin en iyi şeylerden biri.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.