Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kediniz Neden Size Bakıyor?

3 Dakika

Kendisi susup gözleri konuşan hayvanlardan bir tanesi de kedilerdir herhalde. Çoğu kedi sahibi kedisinin kendisine dakikalarca baktığına şahit olmuştur. Peki kedi dostlarımız bakışlarıyla bize ne anlatmak istiyor?

Kediler oldukça esrarengiz hayvanlardır. Sahiplerini de hemcinsleri gibi gördükleri düşünülüyor. Bu nedenle olsa gerek iletişim kanalları hep açık. Farklı cinslerine ait farklı özellikleri olsa da kedilerin yakınlarındaki çevreyle, insanlarla sürekli bir iletişim halinde olduklarını kedi severler gayet iyi bilirler. Kimi kedi sürekli miyavlayarak sahibine istediğini anlatmaya çalışırken kedilerin birçoğu da sahiplerine diktikleri gözleri ile bu işi yaparlar. Aslında kediler korktukları ortamlarda ya da stres altında iken karşısındaki ile göz teması kurmaktan kaçınırlar. Ancak kızdıkları ya da saldırmayı düşündüklerinde durum değişebilir; o zaman bakışları tehlike olarak algıladıkları şeye sabitlenir. Bu nedenle kedinizin size neden baktığına dair yeterince ipucunuz yoksa doğrudan gözlerinin içine bakmanızı tehdit olarak algılayabilirler. Kediniz size bakıyorsa doğrudan değil de dolaylı yoldan bir bakış atarak gergin olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Kedi dostlarımızın bize bakma sebepleri nelerdir diye bakarsak:

Merak: Kediler bilinen en meraklı hayvanlardır. O kadar ki; unutmayın, kediniz her şeyi merak ettiği için köpeğiniz gibi ona bir tasma takıp gezdirmeniz mümkün değildir. Sizi mutfakta, çamaşır makinasının başında, koltukta elinizde telefonla ya da masada bilgisayarla gördüğü zaman ya kullandığınız aletleri ya da yaptığınız işi merak etmiş olabileceğini unutmayın. Olayı çözebilmek için de gözlerini size dikmiş sizi izliyor olabilir. Bu kediler için oldukça sağlıklı bir davranıştır. Yaptığınız işin tehlikeli bir yanı olmadığı mesajını verebilmek için onunla birkaç cümle konuşmanız ya da sizin de onun bakışlarına karşılık vermeniz yeterli olacaktır. Zaten eğer bu yeterli olmaz ve o merakını yenemezse ya kucağınıza ya masaya atlayarak daha yakından incelemek ve koklamak için hamle yapacaktır.

Öğrenme İsteği: Meraklı oldukları kadar sürekli izleyerek hep yeni şeyler öğrenen hayvanlardır kediler. Siz onlara mama vermek için hep aynı kabı elinize aldığınızda o artık sizi izleyerek mamaya ulaşabileceği öğrenir.

Karnının Acıkması: Birçok kedi acıktığı ya da susadığı zaman eğer mama kabında mama, su bulamazsa gözlerini sahibine dikerek mama, su isteyebilir. Eğer her gözlerini diktiğinde ona mama veriyorsanız bunu bir çeşit oyuna dönüştürmüş bile olabilir. Kediler bazen mama ya da su istemek için değil de size kumlarının temizlenmesi gerektiğini hatırlatmak için de bakışlarını kullanabilirler. O yüzden bir talep bakışı görüyorsanız ihtiyaçlarını bir gözden geçirin.

İlgi İsteği: Kedinizin karnı tok, yaptığınız işle ilgilenmiyorsa size bakma sebebi elinizdekini bırakıp onunla ilgilenmenizi istemek olabilir. Kediler sahipleri tarafından sevilmekten çok hoşlanırlar. Gözlerini size diktiğinde onu kucağınıza davet edip biraz okşarsanız onun keyfinin yerinde olduğunun işareti olan o meşhur mırlama sesi ile ödüllendirilebilirsiniz.

Tanımaya Çalışmak: Kediler meraklı ama oldukça kolay ürkebilen hayvanlardır. Güvenmedikleri insanlarla göz teması kurmazlar. Eğer evinize yeni aldığınız kediniz ya da misafir olduğunuz evin kedisi gözlerini size dikmiş bakıyorsa en azından sizden rahatsız olmuyor, sizi tanımaya çalışıyor olabilir. Bu durumda siz de onunla iletişim kurmak için ona bakabilir, sakin bir ses tonu ile konuşabilir ya da sevdiği bir mama vermeyi deneyebilirsiniz.

Sevgi Gösterisi: Kediler sevgilerini farklı yollarla gösterebilirler. Sürtünme, yalama, mırlama, kafasını sürtme, kuyruğunu dikleştirme bilinen sevgi gösteriler arasında yer alır. Ama bir başka yöntemleri de gözlerini size dikerek gözlerini yavaş yavaş kapatıp açarak size bakmayı sürdürmektir. Siz onun uykusu geldiğini düşünseniz de aslında o gözleri ile size sizi sevdiği mesajını vermektedir. Eğer kedinizden böyle bir mesaj alıyorsanız siz de gözlerinizi yavaşça kırparak ona karşılık verebilirsiniz. Uzmanlar onun bu mesajı alacağını söylüyorlar.

Kızgınlık Göstergesi: Siz neyi yanlış yaptığınızı bilmeseniz de kediniz biliyordur ve size kızmıştır. Siz bunun sebebini çoğu zaman bulamayacak olsanız da kediniz göz bebekleri büyümüş, gergin, kulakları iki yana açık, kuyruğu tam dik havada ve sağa sola sallanıyorsa ve gözlerini size dikmişse önerimiz onun dikkatini dağıtacak bir şey bulmanız çünkü o size saldırmaya hazırlanıyor. Bir oyuncak ya da eşyayı önüne atarak dikkatini dağıtmaya çalışın. Bu arada sizde size olan kızgınlığı geçene kadar odadan yavaşça çıkın.

Korku: Kediniz bir eşyanın arkasına saklanmış oradan size gözlerini dikmiş bakıyorsa ve kuyruğu aşağıda sağa sola sallanıyorsa herhangi bir şeyden korktuğunu size anlatmaya çalışıyordur. Bu evin içi ya da dışından gelen tanımadığı yüksek bir ses, eve gelen bir yabancı gibi değişik birçok şey olabilir. Onu korku pozisyonundan çıkartıp saldırı pozisyonuna geçmemesi için rahatlatmanız gerekir. Önce neden korktuğunu anlamaya çalışın ve sakin bir sesle korktuğu şeyin tehlikeli olmadığını gösterin. Bu gibi durumlarda ödül mamaları da sakinleşmelerini sağlayabilir.

Kedinizin vücut dilini anlayabildiğinizde onunla aranızdaki ilişki çok daha iyi olacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.