Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Diş Eti İltihabına Karşı Doğal Çözümler

3 Dakika

Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının en erken aşamasıdır ve tedavi edilmezse daha önemli sorunlara ve diş kaybına neden olabilir. Neyse ki diş eti iltihabı evde kolayca tedavi edilebilir, tabii doğru yöntemi bulabilirseniz…

Diş eti iltihabının belirtileri, genellikle dişlerinizi fırçalarken kanayabilen kırmızı, şiş, iltihaplı diş etlerini içerir. Diş eti iltihabı önlenebilir olmasına rağmen oldukça yaygındır. Diş eti hastalığına yakalanmamak için, diş eti iltihabı semptomlarını fark ettiğiniz anda tedavi etmeniz çok önemlidir. En önemli işaret ise, fırçalandığında veya diş ipi kullanıldığında düzenli olarak kanayan diş etleridir.

İşte, diş eti iltihabını tedavi etmek için kullanabileceğiniz doğal yöntemler…

Aloe Vera Gargara Kullanın

2016 yılında tamamlanan araştırmalar, aloe veranın plak ve diş eti iltihabını azaltmada genellikle önerilen geleneksel gargara olan klorheksidin kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ve diğer gargaraların aksine, aloe vera suyunun gargara olarak kullanmak için seyreltilmesi (%100 aloe vera suyu olduğundan emin olun) gerekmez. 20 saniye boyunca ağzınızda çalkalayabilir ve ardından tükürebilirsiniz! En iyi sonuçlar için günde 2-3 kez tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı ile Dil Sıyırmayı Deneyin

Dil sıyırma, eski ayurveda tıbbında kökleri olan bir uygulamadır. Temelde gargara ile yaptığımızın aynısı, ancak bunun yerine yağ ile ve daha uzun süren bir işlem. Hindistan cevizi yağı laurik asit içerir ve bunun antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri vardır. 2015 yılında yapılan bir araştırma, hindistancevizi yağının plak ve diş eti iltihabı belirtilerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Hindistan cevizi yağı çekmeyi denemek için ağzınıza 2 yemek kaşığı sıvı parçalanmış hindistancevizi yağı koyun. Fraksiyone hindistancevizi yağı oda sıcaklığında sıvıdır. 20-30 dakika çevirin ve yağın boğazınızın arkasına temas etmesine izin vermeyin! Ardından tükürün ve suyla durulayın, ardından dişlerinizi fırçalayın.

Guava Yaprağı Gargarasını Deneyin

Guava yaprakları, ağız hijyenini etkin bir şekilde yönetmek için uzun bir tarihsel geleneğe sahiptir. Çok sayıda çalışma, guava yaprağının antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerinin plak kontrolüne yardımcı olduğunu göstermiştir. Beş ila altı guava yaprağını havan ve tokmakla öğüterek ve ardından 1 bardak kaynar suya ekleyerek kendi guava yaprağı gargaranızı yapabilirsiniz. 15 dakika kaynamaya bırakın ve ardından soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, diğer gargaralar gibi çalkalayın ve tükürün. En iyi sonuçlar için bunu her gün iki ila üç kez yapın.

Zerdeçal Jeli Uygulamayı Düşünün

Zerdeçal, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılmıştır ve Batı tıbbında yapılan araştırmalar, gerçekten de iltihabı yatıştıran özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Zerdeçal jeli diş eti iltihabını tedavi etmek için kullanmak için dişlerinizi fırçaladıktan sonra jeli uygulayın, 10 dakika bekletin, sonra iyice durulayın ve tükürün. Günde iki kez tekrarlayın.

Karanfil Uygulaması Yardımcı Olabilir

Daha spesifik araştırmalar devam ediyor, ancak diş hekimleri uzun zamandır karanfilin antiviral ve antioksidan özellikleri nedeniyle diş iltihabını yok etmeye yardımcı olduğunu biliyorlar. Karanfil aslında diş ağrısını da hafifletmeye yardımcı olabilir. Diş etlerinizde karanfil kullanmak için, bir çay kaşığı kadar karanfil kıyın ve nemli bir pamuğa batırın, ardından karanfilleri diş etlerinize sürün. Bir dakika kadar bekleyin ve sonra onları iyice tükürmek için suyla çalkalayın. Karanfilleri büyük miktarlarda veya uzun süre kullanmamaya dikkat edin.

Adaçayı Gargarasından Yararlanabilirsiniz

2015 yılında yapılan bir çalışmada adaçayı gargarasının katılımcılarda diş plağına neden olan bakteri sayısını azalttığı kanıtlanmıştır. Adaçayı gargara için biraz güçlü görünse de, çalışmadaki katılımcılar herhangi bir tahriş yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Adaçayı gargarasını şu şekilde kullanabilirsiniz: 1-2 su bardağı suyu kaynatın, 2 yemek kaşığı taze veya 1 yemek kaşığı kuru adaçayı suya ekleyin, 5-10 dakika kaynatın. Ardından suyu süzün ve soğumaya bırakın. 60 saniyeye kadar çalkalayarak, ardından tükürerek ve durulayarak günde iki ila üç kez kullanabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bundan sonra, iyi ağız hijyeni sağlamak, bununla ilgili başka sorun yaşamamanızı sağlamanın bir numaralı yoludur. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Dişlerinizi günde iki kez en az iki dakika fırçalamak Her gün en az bir kez diş ipi kullanmak Günde bir veya iki kez gargara kullanmak ve düzenli diş kontrollerini aksatmamak. Sağlıklı beslenmek de vücudunuzu ve dişlerinizi güçlü tutmak için önemlidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin sebze bazlı bir diyet, diş sağlığınızı bol miktarda iç destekle birlikte sağlayacaktır.

Evde tedaviler işe yaramazsa, tavsiye için bir doktora veya dişçiye görünmek önemlidir. Ek olarak, diş etlerinde şiddetli şişlik veya kanama varsa, doğrudan dişçiye gitmeniz gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.