Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Moringa Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3 Dakika

Moringa yaprakları ve tohumları binlerce yıldır ciddi hastalıkları tedavi etmek ve yara iyileşmesini desteklemek için kullanılmıştır. Moringa bitkisi, son zamanlarda batılı bilim adamlarının radarına girse de bazı bölgelerde çok uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Yapılan yeni araştırmalarla birlilte daha fazla faydası ortaya çıkan moringa çayı hakkında daha fazla bilgi almak ve sağlığınıza faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin…

Moringa Çayı Nedir?

Moringa çayı, Moringa oleifera bitkisinin yapraklarından yapılır. Moringa ağacı, “mucize ağacı” başta olmak üzere birçok farklı şekilde adlandırılır.  Tohum kabuklarının şeklinden dolayı “bavul ağacı” benzoil ürettiği için “ben yağ ağacı” ya da kökleri nedeniye “yaban turpu ağacı” olarak bilinir.

Moringa ağacı, Güneydoğu Asya’daki tropikal bölgelere özgüdür. Moringa’nın ana vatanı Hindistan’dır ancak Filipinler, Endonezya, Pakistan, Nepal ve Tayvan’da da tarımsal ve tıbbi amaçlar için yetiştirilmektedir. Ayrıca, Afrika, Orta Amerika ve Okyanusya’nın bazı bölgelerinde vahşi doğada bulunur.

Moringa çayı, moringa yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle elde edilen bir bitki çayıdır.Doğal olarak kafeinsizdir ve bu özelliği sayesinde günün her saatinde tüketilebilir.

Moringa Çayının Faydaları

Moringanın çoğu bilimsel araştırması, hayvanlar üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarıdır. Unutulmamalıdır ki moringanın insanlar için sağlığa faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Böbrek Rahatsızlıklarına Karşı Koruma

Moringanın böbrek sağlığına olumlu etkileri bilinmektedir. Moringa özü tüketmek, insanların böbreklerinde, mesanesinde veya uterusunda taş geliştirme olasılığını düşürür. Moringa, böbreklerdeki toksisite seviyelerine yardımcı olabilecek yüksek düzeyde antioksidan içerir.

Kalp Sağlığını Destekleme

Hayvan çalışmalarında, moringa özü kalp sağlığını iyileştirmiştir. Bir çalışmada, moringa kolesterolü düşürmüş ve arterlerde plak oluşumunu azaltarak bir statin ilacına benzer bir şekilde hareket etmiştir. Moringa özündeki antioksidanlar, kalp hasarını önlemeye yardımcı olur.

Diyabet Kontrolü

Moringa çayı, diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini düzenlemelerine yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışma olumlu sonuçlar göstermiştir. Moringa, kandaki glikoz miktarının yanı sıra idrardaki şeker ve protein miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bazı çalışmalar moringa tüketiminin yemeklerden sonra glikoz seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, moringa çeşitleri ve hazırlama yöntemleri arasındaki farklılıkların farklı sonuçlara neden olabileceğini söylemektedir.

Kanser Tedavisi

Bir laboratuvar çalışmasında, moringanın insan pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı ve kemoterapi ilaçlarının etkisini geliştirdiği ortaya koyulmuştur. Moringa özü, kanserin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek özellikler gösterir.

Kronik Hastalıklara Karşı Koruma

Moringa ağacının yaprakları, kronik hastalıkları engelleyebilecek birkaç bileşik içerir. Bu maddeler arasında polifenoller, tanenler, saponinler bulunur. Kalp hastalığı, karaciğer hasarı ve diyabetle mücadele etmenin yanı sıra, bu bileşikler ayrıca kronik inflamasyonla da savaşır.

Cildi ve Saçı Koruma

Moringa tohumu yağı, saçı serbest radikallere karşı korumak için faydalıdır; saçın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar. Moringa protein içeriğine de sahiptir bu özelliği de cilt hücrelerinin hasardan korunmasına yardımcı olmasını sağlar. Aynı zamanda cildi ve saçı güçlendiren nemlendirici ve detoksifiye edici elementler içerir. Ayrıca, cilt enfeksiyonlarını ve yaraları iyileştirmede başarılı olabilir.

Kemikleri Güçlendirme

Moringa kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Anti inflamatuar özellikleri sayesinde moringa özü, artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olabilir ve ayrıca hasarlı kemikleri iyileştirebilir.

Arsenik Toksisitesine Karşı Koruyabilir

Yiyecek ve sudaki arsenik kontaminasyonu, kanser ve kalp hastalığı gibi önemli sağlık sorunları riskinde artışa neden olabilir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar ile moringa yapraklarının arsenik kontaminasyonuna ve toksisiteye karşı koruyucu etkileri olduğu bulunmuştur.

Moringa Çayının Potansiyel Riskleri

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, moringanın genel olarak güvenli olduğunu göstermiştir. Yine de moringa ürünleri bazı kişiler için risk oluşturabilir. Moringa çayı kullanmadan önce şu potansiyel sağlık risklerini göz önünde bulundurun:

  • Moringa, diyabet ilacının etkinliğini azaltabilir. Diğer ilaçların yan etkilerini artırabilir. İlaç kullanıyorsanız, moringa çayı içmeden önce doktorunuzla konuşun.
  • Hayvan çalışmalarında, moringa üremeyi engellemiştir. Moringa ağacının kabuğu, düşük yapma riskiyle ilişkilendirilmiştir. Moringa çayı kabuktan yapılmasa da hamile kadınlar moringadan tamamen kaçınmalıdır.
  • Moringa’nın bazı kemoterapi ilaçlarının etkinliğini arttırdığı gösterilmiştir. Yine de kemoterapi görenler, doktorlarına sormadan bitkisel ürünleri kullanmamalıdır. Otlar kemoterapi ilaçları ile etkileşime girebilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.