Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Böbrek Sağlığı İçin Doğal Katkılar

3 Dakika

Sağlıklı böbrekler için hangi takviyeler alınmalı? Böbrek sağlığına iyi gelen katkılar neler?

Böbrek taşlarının ıstırabını yaşamadıysanız, muhtemelen böbrek sağlığınızı pek düşünmemişsinizdir. Yine de birçok insan kronik böbrek hastalığından mustarip. Daha da endişe verici olanı, orta derecede azalmış böbrek fonksiyonuna sahip 10 kişiden 9’u bunun farkında dahi değil!

Çoğu insan için böbrek hastalığının radarda olmamasının bir nedeni, hastalık ileri bir aşamaya gelene kadar tipik olarak hiçbir semptom olmamasıdır. Ortaya çıktıklarında, kas krampları, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, iştahsızlık, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme, nefes almada zorluk, ciltte kuruma veya kaşıntılı, uykusuzluk ve daha sık idrara çıkma gibi bir dizi belirsiz semptom içerebilirler. Bu semptomların çoğu çok da rahatsız edici olmadığından, aniden böbrek yetmezliği teşhisi konana kadar görmezden gelmek kolaydır! Neyse ki, biraz farkındalık ve biraz doğal böbrek desteği ile bu istatistiklerden biri olmaktan kurtulabilirsiniz.

Böbrekleriniz, omurganızın her iki yanında alt göğüs kafenizin arkasında yer alan, yumruğunuzun büyüklüğünde, fasulye şeklinde iki organdır. Genel sağlığınız için hayati önem taşıyan böbrekleriniz, atıkları ve toksinleri kandan süzerek mesaneye gönderir, böylece idrarınız yoluyla vücudunuzdan dışarı atılabilirler. Böbrekleriniz ayrıca vücudunuzun sıvı dengesini düzenler, kan dolaşımınızdaki mineralleri (sodyum, potasyum ve fosfor) dengede tutar, D vitaminini vücut tarafından kullanılabilmesi için aktive eder ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini yönlendiren hormonları salgılar.

Tüm bu kritik görevlerle birlikte, özellikle böbrek hastalığı riskiniz yüksekse, böbrek sağlığını korumak için adımlar atmak akıllıca olacaktır.

Risk faktörlerinden bazıları kontrolünüz dışında olsa da birkaç sağlıklı yaşam tarzı alışkanlığı benimsemek ve günlük rutininize böbrek sağlığı için destek takviyeleri eklemek, böbrek sorunlarına karşı size avantaj sağlayabilir.

Böbrek Sağlığı İçin En İyi Besinler Nelerdir?

Böbrek sağlığını optimize etmeye çalışırken yaşam tarzı alışkanlıkları önemlidir. Sigarayı bırakmak, ölçülü miktarda alkol almak ve fiziksel aktivitenizi artırmak genel böbrek sağlığını iyileştirebilirken, diyetinizi iyileştirmek belki de yapabileceğiniz en kolay yaşam tarzı değişikliğidir. Böbreklere iyi gelen dost besinler arasında karpuz, elma ve kabak çekirdeği yer alır. Bu besinlerin dışında onlarca yıldır doktorlar, sodyum, potasyum ve fosforu sınırlayan bir böbrek diyeti önerirler. Sorun şu ki, bu tür bir diyet meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller ve kuruyemişler gibi bazı önemli gıdaları da azaltmak anlamına gelir. Son araştırmalar, böbrek sağlığı ile ilgili sorunları önlemek isteyenler için Akdeniz diyeti gibi daha kapsamlı diyetlerin gerekli olduğunu göstermektedir.  Bu daha sağlıklı diyetler, minimum düzeyde işlenmiş gıdalara ve düşük ila orta miktarda proteine ​​odaklanır. Sonuç olarak, böbrek sağlığını desteklerler ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı, obezite ve diyabet gibi ilgili sağlık sorunlarının riskini azaltırlar. Böbreklerinizden sodyum ve toksinleri temizlemeye yardımcı olduğu için bol sıvı, özellikle su içmek de önemlidir.

Böbrekler İçin En İyi Takviyeler

İster böbrek hastalığı riski altında olun, ister önlem almak isteyin, böbrek sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmada destekleyici bir rol oynayabilecek takviyeler en önemli yardımcınız olacak. Size bir tür böbrek hastalığı teşhisi konduysa, herhangi bir takviye rejimine başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir…

Alfa Lipoik Asit

Güçlü bir antioksidan olan alfa lipoik asit, mitokondride yapılır ve burada önemli enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ancak alfa lipoik asit başka bir kritik rol oynar – böbrekleriniz de dahil olmak üzere hücrelerinizi oksidatif hasardan korur. Bu da böbreklerdeki inflamasyonu ve oksidatif stresi azalttı. Ancak bu yeni besinin böbrek faydaları burada bitmiyor. Proaktif olarak alfa lipoik asit takviyesinin böbrek taşlarını önlemeye de yardımcı olduğu bilinir.

Andrografi (Hint Ekinezyası)

Bu böbrek destekleyici bitki, alkol alırken muhtemelen aklınıza gelmez, ama belki de öyle olması gerekir. Bitkideki bileşenler böbrekleri alkolün etkilerinden korur.

Moringa

Bu yeşil süper besin, Asya, Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Avustralya’nın bazı bölgelerine özgü moringa ağacının yapraklarından gelir. Hindistan’da en az 5.000 yıldır tıbbi bir bitki olarak kabul edilen moringanın son zamanlarda böbreklerdeki SOD ve CAT seviyelerini koruma yeteneğine sahip olduğu keşfedilmiştir. Bir çalışma, moringa takviyesinin böbreklerde hem oksidatif hasarı hem de iltihabı tersine çevirdiğini ortaya koymuştur. Moringayı kapsül formunda bulabileceğiniz gibi, aynı zamanda toz olarak da içeceklerinize katarak tüketebilirsiniz.

NAC

NAC, genellikle vücudun ana antioksidanı olarak adlandırılan glutatyonun öncüsüdür. Aynı zamanda böbrek hücrelerini ağır metallerden ve diğer zararlı toksinlerden koruyan başlı başına bir antioksidandır. Proaktif olarak NAC’yi takviye rutininize dahil etmek, böbrek sağlığı üzerinde önemli etkiler gösterebilir.

Probiyotikler

Faydalı bakteriler, bağırsak sağlığınızı iyileştirmekten daha fazlasını yapabilir. Düzenli kullanımda inflamasyonu ve üremik toksinlerin üretimini azaltarak kronik böbrek hastalığı komplikasyonlarına karşı korunmaya yardımcı olabilirler. Probiyotikler, zararlı bakterilerin bağırsak yolundan kana “sızmasına” izin veren, kronik böbrek hastalığı olan kişilerde yaygın bir durum olan sızdıran bağırsak sendromuna karşı da koruma sağlayabilir. Çok yönlü bir probiyotik kullanmak, bağırsaklarınızdaki bakteri dengesini iyileştirebilir ve bağırsak bariyerinizin geçirgenliğini azaltabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.