Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kerevizin Faydaları

2 Dakika

Sapı, yaprağı ve tohumunun da kök kısmı kadar değerli olduğu bilinen, çiğ ve pişmiş olarak çok farklı tariflerle sofrada yer bulma şansı olan kerevizin sanırım pişerken çıkardığı koku dışında olumsuz bir yönü yoktur.

Maydanozgiller ailesine mensup bir sebze olan kereviz birçok geleneksel tıp reçetesinde tedavi edici bir bitki olarak çok eski tarihlerden beri yer bulmuştur. Peki kerevizi bu kadar özel kılan nedir?

Kereviz, benzersiz bir vitamin ve mineral deposu olduğu gibi düşük kalorisi, yüksek lif ve su içeriğinin yanı sıra çok iyi bir antioksidandır. Kerevizin antioksidan etkisinin bir kısmını sağlayan uçucu yağlar kerevizin aynı zamanda pişerken çıkardığı kokudan da sorumlu olan kısmıdır.

Kereviz, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve çinko gibi mineraller ve A, B, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Tüm sebzeler ve meyveler gibi kerevizin de etkilerinden en fazla yararlanabilmek için mutlaka taze olarak tüketilmesi önerilir. Ancak tüm besinler gibi düzenli tüketilmesi planlandığında mutlaka hekime danışarak kullanılması gerekir.

Kereviz kış aylarının vazgeçilmez kök sebzelerinden bir tanesi. Sağlıklı biçimde tüketilmesi halinde vücuda faydaları nelerdir kısaca bir bakalım:

İltihap Önleyici

 • Kereviz içinde antioksidan ve antienflamatuar bazı maddeler bulundurur. Bu maddelerden bir tanesi olan apigenin bitkisel bir bileşiktir. Apigenin kerevizin içindeki diğer flavonoidlerle birlikte iltihabı azaltıcı hatta önleyici etkiye sahip olmasını sağlar.

Kalp Damar Sağlığı

 • Kereviz özellikle mineral ve lif içeriği sayesinde yüksek tansiyonun önlenmesinde rol oynayabilen önemli bir sebzedir. Antioksidan ve iltihabı önleyici etkisi ve yüksek potasyum içeriği sayesinde kereviz kan damarları için koruyucu bir etkiye sahiptir. Tansiyonun ve kötü kolesterolün düşmesi kalp krizi, inme gibi kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını azaltır.

Antioksidan Etki

 • Kereviz içinde C vitamini başta olmak üzere birçok antioksidan madde içerir. Antioksidan aktivitesi ile bağışıklık sistemini destekleyen kereviz kanser başta olmak üzere birçok hastalıkla savaşta vücuda destek olan bir sebzedir. Apigenin ve luteoin başta olmak üzere içindeki antioksidanlarla meme, pankreas, bağırsak ve akciğer kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek kanserin oluşmasını engelleyici etkiye sahiptir.

Sindirim Sistemi

 • Kereviz hem çözünebilen hem çözünemeyen lif içeriği, iltihabı önleyici etkisi ve yüksek su içeriği ile sindirim sistemine dost bir sebzedir. Lif içeriği sayesinde dışkılama rahatlar ve kabızlık yaşanma ihtimali azalır. Lif içeriği sayesinde kereviz aynı zamanda tokluk süresini de uzun tutar. Bu nedenle sağlıklı beslenme için tavsiye edilen besinler arasında yer alır.

Böbrek Sağlığı

 • Kereviz hem bol su içeriği hem de yüksek potasyum içeriği sayesinde idrar söktürücü etki gösterir. Potasyum bu etkisi ile birlikte ürik asit gibi metabolitlerin vücutta birikimini engelleyerek gut ve romatizmal hastalıkların görülme sıklığını azaltabilir.

Sinir Sistemi

 • Kereviz içeriğindeki yüksek vitamin ve mineraller sayesinde sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan sebzeler arasında yer alır.
 • Kereviz, sağlıklı bir tuz içerir. Kerevizin içindeki sodyum organik ve sağlıklı bir sodyumdur. Bu nedenle kereviz aracılığı ile alınan tuz sağlıklı tuz olarak nitelendirebilir.
 • Kereviz, içindeki A vitamini sayesinde göz sağlığı içinde oldukça önemli bir sebzedir.
 • Kereviz, idrar söktürücü etkisi, yüksek lif içeriği ve düşük kalorisi ile diyetlerde destek olabilecek besinler arsında sayılır. Özellikle kereviz sapından yapılan atıştırmalıklar diyetlerde sağlıklı ara öğünler olarak kullanılabilir.
 • Kereviz, K vitamini ve mineral içeriği sayesinde kemik sağlığı için de oldukça faydalı bir sebzedir.
 • Kereviz, antioksidan ve iltihap önleyici etkisi sayesinde kronik hastalıklarda şişmanlık, diyabet, hipertansiyon başta olmak üzere genel vücut sağlığını destekleyen bir sebzedir.
 • Kereviz kalorisi düşük bir besin olsa da içerdiği özellikle B vitaminleri sayesinde enerji verici ve iyi hissettirici etkiye sahiptir.
 • Alkali bir sebze olan kereviz vücut PH dengesini sağlar.
 • Cinsel sorunların giderilmesinde kerevizin içeriği oldukça önemli rol oynayabilir. İçerdiği seks feromonları sayesinde uyarıcı olarak görev yapar.
 • Adet sancılarının giderilmesinde kerevizin iltihap ve ödem önleyici etkisi kullanılabilir.

Sizin için derlediğimiz kerevizli tariflere göz atmak için tıklayın.

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.