Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Havuç Tüketimini Nasıl Artırabiliriz?

2 Dakika

Havuç; vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Havuç içeriğindeki maddeler sayesinde dengeli bir beslenme düzeninin parçası olarak, bağışıklık sistemini desteklemeye, bazı kanser türlerinde yakalanma riskini azaltmaya, vücuttaki yaraların iyileşmesine ve sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Bu faydalı sebzeyi diyetimizin önemli bir parçası haline getirmek ve tüketimini artırmak vücudumuz için faydalı olacaktır. Havucun faydaları nedir merak ediyorsanız bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz.

Her ne kadar havuç çoğunlukla salatalarda ve bazı yemeklerin içerisinde tercih edilse de günün her öğününde farklı kullanım şekilleriyle havuç tüketebilmek ve böylece havuç tüketimini artırabilmek mümkün.

Havucun kahvaltılarda soframızda yer alması için birçok sebep var. Havuç faydalı antioksidanlarla dolu bir sebze. Özellikle havucun ciddi bir beta-karoten kaynağı olması kahvaltılarda yer verilmesi için önemli bir sebeptir. Beta-karoten görüşünüzü, bağışıklık sisteminizi ve üreme sağlığınızı destekleyen A vitaminine dönüşen bir bileşik olmasıyla vücut için önemlidir. Havuç ayrıca tatlı patateslere kıyasla 5 kat daha fazla K vitamini içerir ve iyi bir potasyum, lif ve C vitamini kaynağıdır. Havuçtaki lif ayrıca kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve bu da onları kahvaltılarda çok sık tercih edilen nişastalı patateslerden daha faydalı, harika bir alternatif haline getiriyor. Havucu kahvaltılarda alışılmışın dışında kullanarak hem sağlıklı hem lezzetli kahvaltı sofraları kurabilirsiniz. Sosis, elma ve rendelenmiş havuçları kavurarak çok lezzetli ve doyurucu bir kahvaltı alternatifi yaratabilirsiniz. Ayrıca havucun omlet tariflerine eklendiğinde de lezzeti katlayan etkisini mutlaka denemelisiniz!

Öğle yemeklerini hem hafif hem de doyurucu yemeklerle geçirmek istiyorsanız havuç tam olarak sizin için. Hem sindirimi kolaylaştırması hem de sağladığı enerji ile günün geri kalanını daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacak olan havuç öğle yemeklerinizde mutlaka yer alması gereken bir besin. Öğle yemeklerinde havuçlu salatalar tüketmek faydalı bir seçim olacaktır. Bilindik havuçlu salataların yanında alternatif salata tarifleriyle diyetinizi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin haşlanmış havuç, haşlanmış brüksel lahanası, ceviz ve lor peyniriyle yapacağınız zeytinyağlı bir salata sizi akşam yemeğine kadar tok tutmasının yanında günlük yağ, lif ve protein ihtiyacınızı almanız için de katkıda bulunacaktır. Havuç, yoğurtla en çok yakışan sebzelerin başında geliyor. Rendelenmiş havuç ve kabağı kapya biberle birlikte zeytinyağında kavurup üzerine sarımsaklı yoğurt, ceviz ve pul biber döküp sağlıklı bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. İsteğinize göre farklı yeşillikler ve sebzeler de kullanabilirsiniz.

Akşam yemeğinde havuç tüketmek vücudu bir sonraki güne hazırlamak ve gün içerisinde tüketilenleri sindirebilmek açısından önem arz eder. Havucun lifli bir besin maddesi olması doyma hissini artırarak akşam yemeğinden sonra yeniden acıkmanıza engel olmakla birlikte liflerin sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle de gün içerisinde tüketilen besinlerin gece boyu sindirilerek vücudun yeni bir güne hazırlanması için ciddi etki sağlıyor. Havuç akşam yemeklerinde özellikle et yemeklerinin yanında tercih ediliyor. Kırmızı etlerin vazgeçilmez garnitürü olan havuç beyaz etlerle yapılan yemeklerle de yemeği bütünleyici görevi görüyor. Et yemeklerinde havucun yer almasının sebebi yalnızca lezzetlerin muhteşem uyumu değil, havucun sindirimi kolaylaştırıcı özelliği. Ağır ve mideyi yoran et ürünlerinin yanında havuç gibi tüketimi hafif ve lifli yapıya sahip bir sebze tüketilmesi akşam yemeğinizi dengeli hale getirecektir. Ayrıca havuç, ana maddesi olduğu yemeklerle de akşam yemeklerinin yıldızı olabilir. Geleneksel bir tarif olan havuç mücver, zeytinyağlı havuçlu patatesli yemek, havuçlu çorbalar, kıymalı havuç spagetti gibi birçok farklı tarifle hem diyetinizi çeşitlendirebilir hem de havuç tüketiminizi artırarak vücudunuza bir iyilik yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere havuç, sayısız faydaya sahip bir sebze. Bu nedenle havuçlu tariflerin yaygınlaşması ve havuç tüketiminin artırılması sağlığınız için önemli derecede olumlu etki yaratacaktır. Sizler de sofralarınızda havuca daha fazla yer açarak sağlıklı bir yaşam sürmenize katkıda bulunabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.