Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Gözlerin En İyi Dostu: Havuç

3 Dakika

Kış aylarının en bol bulunan sebzelerinden havuç, sağlıklı beslenme düzeni içinde oldukça önemli görevlere sahip bir besin. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile vücudun günlük gereksinimini karşılamaya büyük ölçüde yardımcı olan havuç özellikle göz sağlığı için vazgeçilmez bir kaynak.

Havuç maydanozgiller familyasından, kökenleri Orta Asya’ya dayanan, 60 civarı türü ve sayısız faydası olan bir sebze. Mor, sarı, turuncu ve beyaz gibi birçok farklı rengi bulunan havuç, bize doğanın en güzel renklerini sergiliyor. Her ne kadar farklı renkleri bulunsa da havuç dendiğinde akla gelen ilk şey o parlak, güzel turuncu rengi. Havuca turuncu rengini veren madde ise mucizevi bir madde olan beta karoten.

Peki beta karoten ne işe yarar? Vücuda zarar verebilecek olan serbest radikallere karşı etkili olmasından bağışıklık sistemine güçlendirmeye, göz sağlığı için faydalarından cilde iyi gelmesine birçok faydası var. Bunun yanı sıra havuç başta A ve C vitaminleri olmak üzere içerdiği vitaminler, lif ve diğer maddeler sayesinde vücudumuza akla gelmeyecek kadar fazla yarar sağlıyor.

Daha iyi görmemizi sağlar:

Havucun en çok bilinen özelliği gözlere olan faydasıdır. Vücudumuzda A vitaminine dönüşen beta-karoten bakımından zengin olması gözlerimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir bileşikleri ortaya çıkarmasını sağlar. Beta-karoten, gözlerimizi güneşten korumaya da yardımcı olur. Havucun ayrıca katarakt ve diğer göz problemleriyle karşılaşma olasılığını azalttığı da biliniyor.

Kalbimizi korur:

Antioksidanların kalbe iyi geldiği, kalbimiz için yararlı olduğu bilinen bir gerçek. Havuçta da bol miktarda antioksidan bulunuyor. Antioksidanlar kalbimizi korurken, içeriğinde bulunan potasyum da kan basıncımızı kontrol altında tutar. Havucun kalbe olan faydası bunlarla da bitmiyor. Turuncu dostumuzun içerdiği lifler sayesinde kalp hastalıkları riskini de düşürdüğü düşünülüyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir:

Havuç, içerdiği karotenoidler ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi korumak için antikor oluşmasına yardımcı olur. Böylece hastalıklara karşı direncimiz artar ve hastalandığımızda daha hızlı iyileşebiliriz. Ayrıca havuçta bol miktarda bulunan C vitamini, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken vücudumuzun demir almasını ve kullanmasını da sağlar.

Bağırsak sağlığımızı korur:

Sindirim sorunları yaşayanlar için havuç mükemmel bir sebze. İçeriğindeki yüksek lif ile bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık, ishal, basur gibi birçok rahatsızlıkla da savaşmaya yardım eden havuç, düzenli kullanımda bağırsaklarımızı koruyor. Ayrıca bağırsak enfeksiyonları ve bağırsak kurtlarıyla da savaşır.

Sindirim sorunlarına iyi gelir:

Tuvalete çıkmakta güçlük çekenler için çiğ havuç öneriliyor. Çiğ havuç, yüksek lif içeriği ile kabızlığı hafifletmeye ve sizi düzenli tutmaya yardımcı olabilir.

Diyabet riskinizi azaltır:

Havucun diyabet hastalarında şekeri yükselttiği, diyabet hastalarının havuç dahil nişastalı olan sebzeleri tüketmemesi gerektiği söylenir. Fakat havuç sadece karbonhidrat ve nişasta içermez. Havuç; A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat ve lif açısından da zengin bir sebze. Miktar kontrolü iyi yapılıp tüketildiğinde havuçtaki lif, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre A vitamini ve beta-karoten diyabet riskinizi azaltabilir. Ancak yine de diyabet hastalarının havuç tüketimi konusunda doktorlarına danışmaları önerilir.

Cildinize faydası:

Havucun lezzetli ve faydalı bir besin olduğunu neredeyse herkes bilir. Peki havucun aynı zamanda bir cilt bakım ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Havucun içeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini cildin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca havucun vücutta kolajen üretimine yardımcı özelliği olması sebebiyle kırışıklıkları önlemede de oldukça etkili. Havucun cilde faydaları bunlarla da bitmiyor. Havucun sahip olduğu yüksek karotenoid UV ışınlarının olumsuz etkilerini yok etmeye ve parlak bir görünüm sağlamaya yarar. Havucun hem suyunu hem püresini yüz maskelerinizde kullanarak etkisini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Rendelenmiş havuca biraz zeytinyağı ve bal katarak hazırlanan karışımı 15 dakika temiz ciltte bekleterek oldukça basit fakat etkili bir maske hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalık: Havuç Cipsi Tarifi

Hem çocuklar için hem de sağlıksız besinlerle beslenmek istemeyenler için harika bir tarifimiz var! Vücudumuzun neredeyse her bölgesi için ayrı ayrı faydaları bulunan havuçtan cips yaparak hem sağlıklı hem lezzetli bir atıştırmalık yapabilirsiniz. Bunun için gereken malzemeler:

-3 adet büyük havuç

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 çay kaşığı tuz

-1 çay kaşığı biberiye

-1 çay kaşığı sarımsak tozu ya da bulunmuyorsa 1 diş rendelenmiş sarımsak

-İsteğinize göre diğer baharatlar

Öncelikle havuçlarımızı yıkayıp soyduktan sonra olabildiği kadar ince kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz havuçları bir kaba alarak diğer malzemelerimizle iyice harmanlıyoruz. Bu işlemden sonra tepsiye fırın kağıdını sererek üzerine havuçlarımızı diziyoruz ve önceden ısıtılmış olan 180 derecedeki, fanlı programa ayarlanmış fırınımıza atıyoruz. 20 dakika pişirdikten sonra fırınımızın ısısını 120 dereceye düşürerek çıtırdayıncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişiriyoruz. Bundan sonra tek yapmanız gerekense afiyetle yemek!

 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 41 kcal % 2.0
Karbonhidrat 9.6 g % 3.2
     Lif 2.6 g % 10.3
Protein 0.9 g % 1.9
Yağ 0.2 g % 0.4
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 16706.0 IU % 334.1
C Vitamini 5.9 mg % 9.8
Potasyum 320.0 mg % 9.1
Kalsiyum 33.0 mg % 3.3
Demir 0.3 mg % 1.7

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.