Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.

Beslenme Çantası İçin Pratik Öneriler

3 Dakika

Çocuklar okula başlamak için heyecanla beklerken biz aileler de, okula başlayacak çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılama telaşesi içindeyiz. Bu ihtiyaçların en önemlilerinden biri de çocukların okul dönemi boyunca sağlıklı beslenmesini sağlamak.

Tatil dönemi boyunca evde aile bireyleri ya da bir bakıcı refakatinde kalan çocuklar için aileler sağlıklı bir beslenme planı oluşturmakta zorlanmazlar. Okulların açılması ile birlikte günün büyük kısmını okulda geçirecek olan çocuklar için ise yeni bir düzen kurmak gerekecektir. Çünkü çocukluk çağındaki beslenme ile daha ileri ki yaşlarda görülen şişmanlık, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları arasında bir ilişki olduğu açıkça bilinmekte. Bu nedenle çocukluk yaş grubu beslenmesi oldukça önemlidir. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin sağlıklı olabilmesi, ileri ki yaşlarda sağlık problemleri yaşamamaları adına bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması gerekmekte.

Çocukluk yaş grubundaki çocukların beslenme ihtiyaçları birçok faktörden etkilenebilir. Çocukların yaşı, cinsiyetleri, fiziksel aktivite durumları, mevcut sağlık durumları, eşlik eden kronik hastalıkların varlığı gibi birçok faktör beslenme üzerine etkili.

Okul çocuklarının beslenmesinde ailelerin can kurtarıcısı olan beslenme çantalarının içinde bulunması gereken gıda maddeleri nelerdir birlikte bakalım.

Beslenme çantalarının içine koyulacak malzemelerin gün içinde beslenme çantası içinde beklerken bozulmayacak, beslenme çantası içine dökülüp, çanta dışına sızmayacak ve koku yaymayacak besinlerden seçilmesi gereklidir. Ayrıca beslenme çantası hazırlanırken çantanın içine çocukların yiyecekleri yerken ihtiyaç duyabilecekleri çatal, kaşık, peçete gibi yardımcı malzemelerin de koyulması gerekir. Aynı zamanda bir matara, suluk içinde temiz içecek suyunun da çocukların yanında bulunması gerekir.

Okul beslenmesinde çocuklar neye ihtiyaç duyarlar, doğru bir okul beslenmesi nasıl olmalı?

Sağlıklı bir beslenme çantası içeriğinde protein, süt ve süt ürünleri, ekmek ve tahıllar, taze sebze ve meyve ile yağ içermelidir. Yani büyüme ve gelişme çağındaki çocuğun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratı alabilmesi sağlanmalı.

Çocuğa beslenme çantası hazırlanırken çanta içeriğinin sık aralıklarla değiştirilmesi çocukların beslenme çantası içindeki besinleri severek tüketmesini sağlar. Her besin grubunu içeren çantalar hazırlamaya çalışırken mevsim geçiş dönemlerinde mutlaka C vitamini içeren besinlere yer vermeye dikkat etmek gerekir. Çantanın içinde çocuğun atıştırma ihtiyacını karşılayabilmesi için mevsim meyveleri ve kuruyemiş koyulması da oldukça isabetli bir tercih olacaktır.

Beslenme çantası içine su dışında bir sıvı koymak isterseniz bunun için piyasada hazır bulunan meyve suları ya da asitli içecekler yerine süt, ev yapımı meyve suları, ayran tercih etmelisiniz. Evde hazırlayacağınız yiyecekler için ekmek seçimini tam tahıllı ekmeklerden yana kullanabilirsiniz. Ayrıca evde hazırlayacağınız kekler ve pastaları normalden daha az şeker ya da hurma gibi sağlıklı tatlandırıcılarla tatlandırmayı da seçebilirsiniz.

Beslenme Çantası İçeriği İçin Pratik Önerileri

 • Sandviçler

Çocuklar için hem sabah kahvaltısı hem de öğle yemeği için ideal bir besindir sandviçler. İçeriklerini çocuğun sevdiği malzemelerle çeşitlendirerek hem sağlıklı beslenmesini hem de ihtiyacı olan besinleri almasını sağlamanız mümkündür. Sandviçleri hazırlayacağınız ekmeği vaktiniz varsa kendiniz evde de yapabileceğiniz gibi piyasada bulunan tam tahıllı ekmekleri kullanarak da hazırlamanız mümkündür. Sandviçin içine peynir, domates, biber, marul koyarak oldukça besleyici ve sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.

 • Ev Yapımı Kekler

Evde hazırlayacağınız kekler ve beslenme çantasına koyacağınız süt ile lezzetli bir öğün hazırlayabilirsiniz.  Ev yapımı kekler piyasada hazır satılan keklerden farklı olarak sağlıklı malzemeler ve daha az şeker ile yapıldığı takdirde çocuğun sağlıklı beslenmesi de sağlanmış olacaktır.

 • Ev Yapımı Börekler/Poğaçalar/Muffin

Evde hazırlayacağınız börekleri, poğaçaları içine dışarıda hazır satılanlardan farklı olarak katı yağ kullanmadan hazırlamanız çok daha sağlıklı bir yiyecek olmasını sağlayacaktır. İçine koyacağınız peynir, kıyma, patates veya çocuğunuzun sevdiği bir başka çeşni ile sevilerek tüketilen bir besin haline getirebilirsiniz.

 • Tost

En az sandviçler kadar çocuklar tarafından sevilerek tüketilen tostların da ekmeklerini tam tahıllı ekmeklerden seçilmesi ve içeriğinin sevilen malzemelerden tercih edilmesi halinde sevilerek tüketilir.

 • Krep/ Pankek

Özellikle sabah kahvaltılarında sevilerek tüketilen besinler arasında yer alır. İçindeki süt, yumurta ile hazırlayacağınız ev yapımı krepleri farklı içeriklerle tatlandırarak zevkle tüketilen sağlıklı öğün seçenekleri arasında yer almasını sağlayabilirsiniz.

Patatesli Muffin

Beslenme çantası için tuzlu bir muffin tarifi ile yazıyı bitirelim. Yaklaşık 40 dakikada hazırlayabileceğiniz bu tarif ile çocuğunuz için oldukça besleyici bir öğün hazırlamış olursunuz.
Toplam Süre 37 dakika
Kategori Ana Yemeğin Yanına
Porsiyon 2

Malzemeler
  

 • 1 adet patates
 • 2 çorba kaşığı beyaz peynir
 • 1.5 su bardağı süt
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • Birkaç dal maydanoz
 • 2 adet taze soğan

Talimatlar
 

 • Patatesi çok küçük kare şeklinde keselim.
 • Karıştırma kabının içine kesilmiş patatesleri, elimizle parçalara ayırdığımız peyniri, ince doğranmış taze soğan ve maydanozu koyarak karıştıralım.
 • Bu karışımın üzerine yumurta, un, süt, kabartma tozu ve tuzu ekleyip tüm malzemeleri iyice karıştıralım.
 • Karışımı silikon muffin kalıplarına eşit biçimde dağıtarak önceden 180 derece ısıttığımız fırında yaklaşık 25-30 dakika pişirelim.

Özge Uçucu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde aldığı diyetisyenlik eğitiminin ardından gastronomi yan dalı yapan Özge Uçucu, yüksek lisansını sporcu beslenmesi üzerine yaptı. Özge Uçucu’nun uzmanlık dalları arasında sporcu beslenmesi, psikodiyet, hastalıklarda beslenme, antiaging beslenme, zayıflama ve bölgesel incelme, kilo alma, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emziklilik dönemi beslenme, geriatrik beslenme yer almaktadır. Özge Uçucu kendi kliniği dışında, Etiler ve Bahçeşehir’de anlaşmalı olarak başka kurumlara da destek vermektedir.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.