Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Cam Şişe Kullanmanın Faydaları

3 Dakika

Evinize eşya alırken, özellikle de mutfağınıza, hangi malzemelerden kaçınmanız gerektiğini anlamak önemlidir, ancak hangi malzemeleri seçeceğinizi bilmek neredeyse daha önemlidir! Cam, iki büyük nedenden dolayı sürekli olarak plastiğe tercih edilen malzemelerden biridir; insanlar ve çevre için daha iyidir.

Plastikler, bisfenol-A (BPA) ve ftalatlar gibi endokrin bozucu kimyasallar da dahil olmak üzere çeşitli kimyasal formüllerden yapılır. BPA ve ftalatlar dahil bu kimyasallardan bazıları beyni, hormon sistemini, üreme sistemini etkileyebilir ve kanser gelişimine katkıda bulunabilir. Çoğu kimyasalın sağlığa etkileri tam olarak test edilmemiştir. Ve bu kimyasallardan bazılarının yiyecek ve içeceklere sızabileceğini ve havayı, tozu ve elleri kirletebileceğini artık biliyoruz…

Camın İnsanlara Faydaları

Cam genellikle plastikler için mükemmel bir alternatiftir. Aşağıda cam seçmenin insan sağlığı için daha iyi olmasının beş nedenini bulabilirsiniz;

 1. Kimyasallar yiyecek ve içeceklere sızmaz

Cam, BPA veya ftalatlar gibi hormonları bozan kimyasallardan yapılmadığından, bu tür kimyasallar kaptan yiyecek ve içeceklerinize sızmaz. Bu nedenle daha fazla cam yiyecek ve içecek kabı kullanmak diyetinizin saflığını korumaya yardımcı olur.

 1. Camı mikrodalgada ısıtmak, plastikleri ısıtmaktan daha güvenlidir

Plastiğin ısıtıldığında kimyasalları sızdırma olasılığı daha yüksektir, ancak camın değildir.

 1. Cam zamanla güvenliğini kaybetmez

Plastikler, yıkama ve kullanım gibi normal aşınma ve yıpranma yoluyla bile kimyasalları sızdırır. Bulaşık yıkama ve mikrodalga fırın gibi plastik kaplarla ilgili yaygın davranışlar, kimyasalların daha fazla sızmasını kolaylaştırır.

 1. Camda saklanan yiyecekler daha lezzetlidir

Plastik, daha önce kapta saklanan gıda veya ürünlerin tatlarını tutabilen gözenekli bir malzemedir. Cam, sağlıklı gıdaların “güzel tadını” artırabilecek, daha önce depolanmış ürünlerin tatlarını taşımayan, gözeneksiz bir malzemedir.

 1. Cam tüketicileri tasarruf edebilir

Yeniden kullanılabilir bir su şişesine geçerek, ortalama yaşam süresinin 80 yıl olduğunu varsayarsak, teorik olarak yaşamınız boyunca 17,290 dolar tasarruf edebileceğiniz tahmin ediliyor.

Camın Çevre İçin Faydaları

Cam kullanmak da çevreye yardımcı olabilir. Aşağıda, plastik yerine camı seçmenin ekosisteme faydalarını bulabilirsiniz…

 1. Cam tüketicileri daha az ürün satın alır

Cam satın alan insanlar, plastik kap satın alanlara kıyasla daha az yeni cam kap satın alırlar. 1935’ten önce, içecekler yeniden doldurulabilir cam kaplarda satıldı. Şişeler 20-50 kez yıkandı ve yeniden dolduruldu ve kullanım için fazla aşındıklarında geri dönüştürüldüler. Konteyner Geri Dönüşüm Enstitüsü tarafından 2013 yılında yayınlanan bir rapora göre, yeniden doldurulabilir camlar dünya çapında hala popüler ancak yeterli değil.

 1. Geri dönüşüm oranı daha fazladır

Cam, plastikten daha sık geri dönüştürülür. Plastik şişeler ortalama %29 oranında geri dönüştürülürken, cam şişeler ortalama %37 oranında geri dönüştürülür.

 1. Daha az toksik emisyon yaratır

Plastik bir şişe üretmek, aynı şişeyi camdan yapmaktan 100 kat daha fazla havaya ve suya karışan toksik emisyon üretir.

Hangi Ürünlerde Cam Tercih Edebilirsiniz?

 • Su şişeleri: Plastikten yapılmış su şişeleri iki tipte gelir; atılabilir ve tekrar doldurulabilir. Her iki durumda da cam su şişeleri hem insanlar hem de çevre için daha iyidir. Bazı cam su şişeleri, düşürüldüğünde veya devrildiğinde camın korunmasına yardımcı olan koruyucu bir silikon kılıfla gelir.
 • Kahve makineler: Geleneksel kahve makineleri, kahve yapıldığında ısınan plastikten yapılmıştır. Bir cam alternatifi olan French press yaygın olarak kullanılır ve ilk tercih olmalıdır.
 • Saklama kapları: Cam saklama kapları plastiğe iyi bir alternatiftir. Bazı cam kapların plastik kapakları vardır ve diğerlerinin tamamı cam bir ürün için cam kapaklara sahiptir. Plastik hissi veren silikon kapaklar pratik seçeneklerdir. Plastik kapaklı kaplarınız varsa, yiyecek/içeceklerin ağzına kadar dolmasına izin vermemek (plastiklerle teması en aza indirmek için) iyi bir seçenektir. Cam kavanozlar da yiyecek veya içeceklerin saklanmasında yardımcı olur.
 • Yemek paketleri: Meyve suları, makarna sosu ve zeytinyağı gibi içecekler ve yiyecekler genellikle plastik ambalajlarda gelir. Mümkün olduğunda, plastiklerden gıdaya sızabilecek kimyasallardan kaçınmak için cam ambalajı (ve bazen kağıt ambalajı) seçmeniz gerekir.
 • Bardak: Plastik yerine cam içecek kapları sizi ve çevreyi korumaya yardımcı olacaktır. Cam kavanozları dahi bir şeyler içmek için kullanılabilir ve plastikten çok daha sağlıklıdır.
 • Fırına dayanıklı cam tabaklar: Fırında bir şeyler pişirmek için fırına dayanıklı cam tabaklar tercih edilebilir. Çoğu cam tabak ocakta pişirmek için uygun değildir. Bu yüzden her ürünün onunla pişirmeden önce nasıl kullanılabileceğini anlamak için üretici talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Evin her yerinde bulunan eşyalar için cam alternatifleri mevcuttur. Yukarıda listelenenler gibi mutfak eşyaları, en yaygın olarak bulunan cam ürünler arasındadır. Cam çeşitleriyle değiştirmek için bir veya iki ürün seçin. İster su şişelerini, saklama kaplarını veya bulaşık takımlarını değiştirerek başlayın, ufacık bir ilk adımla bile hem kendinize hem de çevreye fayda sağlamış olacaksınız.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.