Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Köpeğinizle Birlikte Yapabileceğiniz Spor Aktiviteleri

3 Dakika

Hayatı birlikte paylaştığımız hayvan dostlarımızı evinde misafir eden ve onlarla ev arkadaşlığı yapan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Evde beslenen hayvanların ev sahiplerine aslında pek çok şey kazandırır.

– Hayvan besleyen insanların sorumluluk duyguları yüksek olur. Evde sizi bekleyen bir evcil hayvanınızın olması gün içinde yaşadığınız stresi atabileceğiniz bir arkadaşınız olduğu anlamına gelir. Eğer evde çocuk varsa çocuklar küçük yaşlarda hayvan sevgisi kazanmış olurlar. Evde beslenen hayvanlar ev sahiplerinin hayatı paylaştığımız diğer canlılara karşı empati yapabilen daha duyarlı insanlar olmasını sağlar. Yaşam şartlarının giderek zorlaştığı şu dönemde hepimizin biraz daha fazla hoşgörüye ihtiyacı olduğu düşünülürse bu çok büyük bir kazanımdır. Evde beslenen hayvanlar ev sahiplerinin kendilerini yalnız hissetmesine de engel olur. Çünkü evcil hayvanlar oldukça iyi birer can yoldaşıdır.

Bize bu kadar destek olan hayvan dostlarımızın aynı zamanda bize yüklediği sorumlulukları da yok değildir. Onların da evin diğer fertleri gibi karşılanması gereken temel ihtiyaçları vardır. Sağlık takiplerinin düzenli yapılması, düzenli ve uygun beslenmeleri ilk akla gelenlerdir. Ama bu sorumlulukları onlarla paylaştığımız zevkli anlara dönüştürmek de elimizdedir.

Bugün evde beslediğimiz köpeklerimizle birlikte yapabileceğimiz spor aktivitelerine bir göz atacağız. Köpeğimizle birlikte yapacağımız aktiviteler sayesinde hem köpeğimizle birlikte vakit geçirmiş hem de ikimizde sağlıklı yaşam için hareket etmiş oluruz. Köpekler evde beslenen evcil hayvanlar içinde aktif harekete ihtiyacı olan bir gruptur. Kediler daha hareketsiz bir hayat sürebilirken köpekler mutlaka açık havada vakit geçirmek isterler.  Üstelik köpeklerin mutlaka cinslerine göre uygun sürelerle hareket ettirilmesinin sağlıkları için önemli olduğu da unutulmamalıdır. Sadece tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarılan köpekleriniz enerjilerini yeterince boşaltamadıkları için bu süre onlara yetmeyecektir. Onlarda enerjilerini evde boşaltmak adına bizim çok ta hoşlanmayacağımız faaliyetlere girişebilir ya da bütün gün tembel tembel yatabilirler.

Ancak her sportif aktivite her köpek cinsi için uygun olmayabilir. Köpeğin cinsine en uygun sportif faaliyeti sağlık takibini yapan veteriner hekimden alınacak görüşle belirlemek doğru olur. Özellikle yavru köpeklerle, 7 yaştan büyük köpeklerin sportif faaliyet sınırlarını veteriner hekimin çizmesi uygundur. Çok geniş bir genelleme yapmak gerekirse her gün en az yarım saat kadar köpeğinizle dış ortamda aktif vakit geçirmeniz tavsiye edilebilir.

Köpeklerinizle sportif faaliyetler yaparken bizim içinde geçerli kuralları onlar içinde uygulamayı unutmamak gerekir. Sportif aktiviteye tok bir karınla başlamamaya, son öğünü başlamadan en az bir saat önce yemeye, sportif aktivite esnasında ihtiyaç duyacağımız temiz suyun ulaşabileceğimiz yerde olmasına dikkat etmek gereklidir. Köpekler fiziksel aktivite esnasında çok su kaybederler. Bu nedenle ihtiyaçları olan su mutlaka yanımızda olmalıdır.

Yürüyüş: Köpeklerinizle birlikte yapabileceğiniz en kolay, en ucuz spor aktivitesi herhalde açık havada yapılacak yürüyüşlerdir. Birlikte atılacak adımlar hem temiz hava alıp günün stresinden kurtulmanıza hem de aktif hareket etmenize katkıda bulunur. Yürüyüş esnasında köpeğinizle yapacağınız sohbette cabası.

Yakalama Oyunları: İster bir frizbiyi ister açık alanda bulduğunuz bir dal parçasını köpeğinize atarak tekrar geri getirmesini isteyeceğiniz yakalama oyunları oynayabilirsiniz. Köpeğiniz bir işi başarmanın mutluluğunu yaşarken siz de onunla birlikte açık havada vakit geçirmiş olursunuz.

Yüzme: Bazı köpek cinsleri fiziki yapıları ve tüy özellikleri nedeni ile yüzemezler. Ancak köpekler genellikle sudan hoşlanır. Bu nedenle uygun mevsimlerde köpeğinizle birlikte yüzmeyi denemelisiniz. Ancak bu aktiviteyi yaparken aynı plajı kullanan diğer sakinlerin tepkilerini göz önüne alarak biraz sakin bir alan seçmek isteyebilirsiniz.

Bisiklete Binme: Ulaşabilecek yakınlıkta ikiniz için de uygun parkurlar olması halinde siz bisiklete binerken köpeğinizde neşeyle size eşlik edecektir. Ancak bu aktiviteyi köpeğinizin tasması olmadan yapmanız daha uygun olacağından köpeğinizin bu aktiviteye hazır ve uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Eğer tasmayı çıkartmadan yapamıyorsanız o zaman köpeğinizin size eşlik edebileceği hıza uygun uzunlukta bir tasma kullanmanız gereklidir.

Halat çekme: Köpeğinize ve size oldukça kalori yaktıracak bir oyundur. Bir ip ya da eski bir çarşaf parçasının karşılıklı iki ucundan çekiştirme esasına dayanır. Ancak erişkin köpeklerde ipinizin oldukça sağlam olması gerektiğini unutmayın.

Top Oyunları: Köpekler topla oynayacağınız tüm oyunlarda size büyük bir zevkle eşlik edecektir. Özellikle ayağınızın altındaki topu yakalamaya sizzden almaya çalışacağı bir oyun olan futbol oynamayı severler. Siz topu vermemek o da almak için mücadele ederken oldukça çok hareket etmiş olursunuz.

Ebeleme Oyunu: Köpeğinizle birlikte yapabileceğiniz bir başka aktivitedir. Köpeğinizi biraz sevip açık alanda ondan koşarak ve onu çağırarak uzaklaşın. O size ulaşınca tekrar biraz sevin hatta küçük bir ödül verip oyunu tekrarlayın. Ne kadar hızlı oyuna uyum sağladıklarına şaşıracak ve epey ter atacaksınız.

Köpek Parkları: Eğer biraz şanslı bir bölgede yaşıyorsanız artık bazı belediyelerce köpekler için açılan köpeklerin engelleri atlayıp zevkli vakit geçirebilecekleri parkurlar içeren parklar yapılmaktadır. Böyle bir parkta köpeğinizle birlikte spor yapmanız mümkün olacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.