Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

3 Dakika

Huzursuz bacak sendromu nörolojik bir bozukluktur ve bacaklarda hoş olmayan hislere ve onları hareket ettirmeye yönelik güçlü bir dürtüye neden olur. Çoğu insan için bu dürtü, rahatladığında veya uyumaya çalıştığınızda daha yoğun bir şekilde hissedilir.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler için en ciddi endişe, uykuya müdahale ederek gündüzleri yorgunluğa neden olmasıdır. Huzursuz bacak sendromu ve uyku yoksunluğu, tedavi edilmezse depresyon da dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları için kişiyi riske atabilir.

Her yaşta ortaya çıkabilen bu rahatsızlık ancak genellikle orta yaş ve sonrasında daha şiddetlidir. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerin iki katıdır. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin en az yüzde 80’inde uykuda periyodik hareket bozukluğu adı verilen ilgili bir durum vardır. Bu durum uyku sırasında bacakların seğirmesine veya sarsılmasına neden olur. Her 15 ila 40 saniyede bir olabilir ve bütün gece devam edebilir. Ayrıca uyku yoksunluğuna da yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi olmayan ömür boyu süren bir durumdur, ancak ilaçlar semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Semptomları Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun en belirgin semptomu, özellikle hareketsiz otururken veya yatakta yatarken, bacaklarınızı hareket ettirmeye yönelik karşı konulmaz dürtüdür. Bacaklarınızda karıncalanma veya çekme hissi gibi olağandışı hisler de hissedebilirsiniz. Hareket etmek bu hisleri hafifletebilir.

Hafif huzursuz bacak sendromunuz varsa semptomlar her gece ortaya çıkmayabilir ve bu hareketleri huzursuzluk, sinirlilik veya strese bağlayabilirsiniz. Daha şiddetli bir huzursuz bacak sendromu vakasını görmezden gelmek zordur. En basit aktiviteleri dahi zorlaştırabilir.

Semptomlar geceleri daha kötü olduğu için huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin uykuya dalma veya uykuda kalma sorunları olması muhtemeldir. Gündüz uyku hali, yorgunluk ve uyku yoksunluğu fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Semptomlar genellikle vücudun her iki tarafını da etkiler, ancak bazı insanlarda sadece bir tarafta bulunur. Hafif vakalarda semptomlar gelip gidebilir. Huzursuz bacak sendromu, kollarınız ve başınız da dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Çoğu insan için semptomlar yaşla birlikte kötüleşir. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler genellikle semptomları hafifletmenin bir yolu olarak hareketi kullanırlar.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri

Çoğu zaman, huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak bilinemez. Genetik bir yatkınlık ve çevresel bir tetikleyici olabilir. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin yüzde 40’ından fazlasının ailede bu durumla ilgili bir geçmişi vardır. Ailede görüldüğünde belirtiler genellikle 40 yaşından önce başlar. Kan testleri demir seviyenizin normal olduğunu gösterse bile, huzursuz bacak sendromu ile beyindeki düşük demir seviyeleri arasında da bir bağlantı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu, beyindeki dopamin yollarındaki bir bozulma ile bağlantılı olabilir. Parkinson hastalığı da dopamin ile ilişkilidir. Bu, Parkinson’lu birçok insanın neden huzursuz bacak sendromuna sahip olduğunu açıklayabilir. Aynı ilaçlardan bazıları her iki durumu da tedavi etmek için kullanılır. Bunlar ve diğer teoriler üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Kafein veya alkol gibi bazı maddelerin semptomları tetiklemesi veya yoğunlaştırması mümkündür. Huzursuz bacak sendromu, altta yatan bir durumla ilgili değildir. Ancak huzursuz bacak sendromu aslında nöropati, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi başka bir sağlık sorununun bir parçası olabilir. Durum böyle olduğunda, ana durumu tedavi etmek huzursuz bacak sendromu sorunlarını çözebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Uygulanacak Yöntemler

Evde denediğiniz yöntemler, semptomları tamamen ortadan kaldırmazken, onları azaltmaya yardımcı olabilir. En yararlı çözümleri bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. İşte deneyebileceğiniz birkaç tanesi:

  • Kafein, alkol ve tütün alımınızı azaltın veya ortadan kaldırın.
  • Haftanın her günü aynı yatma ve uyanma saati ile düzenli bir uyku programı için çaba gösterin.
  • Her gün yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler yapın.
  • Akşamları bacak kaslarınıza masaj yapın.
  • Yatmadan önce sıcak bir banyo alın.
  • Belirtiler yaşadığınızda bir ısıtma yastığı veya buz paketi kullanın.
  • Yoga veya meditasyon yapın.
  • Araba veya uçak yolculuğu gibi uzun süre oturmayı gerektiren şeyleri planlarken, günün erken saatlerinde ayarlamaya çalışın.
  • Demir veya başka bir beslenme eksikliğiniz varsa, diyetinizi nasıl iyileştireceğinizi doktorunuza veya beslenme uzmanınıza sorun. Diyet takviyeleri eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler için herhangi bir özel beslenme yönergesi yoktur. Ancak yeterli miktarda temel vitamin ve besin aldığınızdan emin olmak için diyetinizi gözden geçirmek iyi bir fikirdir. Besin değeri çok az olan veya hiç olmayan yüksek kalorili işlenmiş gıdaları kesmeye çalışın.

Huzursuz bacak sendromunun semptomları olan bazı kişilerde özellikle vitamin ve mineraller eksiktir. Bu durumda, diyetinizde bazı değişiklikler yapabilir veya diyet takviyeleri alabilirsiniz. Demir eksikliğiniz varsa, diyetinize bu demir açısından zengin gıdalardan eklemeyi deneyebilirsiniz. C vitamini vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur, bu nedenle demir açısından zengin yiyecekleri C vitamini kaynaklarıyla eşleştirebilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.