Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.

Spor Salonuna Yazılmanın Faydaları

3 Dakika

Şişmanlığın ve onun getirdiği sağlık sorunlarının giderek arttığı bu dönemde ülkemizde de sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın önemi her geçen gün farklı çevrelerce dile getirilmektedir. Sağlıklı beslenme kısmı bize biraz daha yakın gelse de düzenli egzersiz yapmak günlük hayat koşturmacası içinde birçoğumuza zor gelir. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilse bile ne yazık ki egzersiz yapılması genelde ihmal edilmektedir.

Egzersiz yapamayanlara en azından gün içindeki fırsatları değerlendirmesi önerilir. Yani gün içinde özel araç yerine toplu taşıma kullanmak, toplu taşımaya evden ya da işten bir durak sonra binmek ulaşılacak yere gelmeden bir durak önce inmek, binaların içinde asansör kullanmamak, asansör yerine merdiven kullanmak gibi basit öneriler yapılır. Bunlar tabii ki değerlidir ama hiçbir zaman düzenli egzersizin yerini tutamaz.

Düzenli egzersiz ev içinde, açık alanda ya da bir spor salonunda yapılabilir. Bu mekanların hepsinin birbirine göre farklı faydaları vardır. Bugün spor salonunda spor yapmanın faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Spor Salonunda Spor Yapmanın Faydaları

Spor salonlarında yapılan egzersizin fayda sağlayabilmesi için devam eden bir aktivite haline getirilmesi yani süreklilik kazanması gereklidir. Bunun için salona uygun kıyafetler, bir spor çantası gibi araçlarla desteklenmelidir. Spor salonunun eve ya da işe yakın olması ulaşım problemini ortadan kaldıracaktır.

-Kişisel Eğitmenlerin Gözetimi

Düzenli egzersiz yaparken en önemlisi aslında kişinin fiziki özellikleri ve sağlık durumuna uygun egzersiz programlarına katılmasıdır. Eğer kişi sağlık durumuna uygun olmayan egzersizleri bilinçsizce yaparsa ne yazık ki istenmeyen sakatlıklara neden olabilir. Günümüzde birçok spor salonunda salona gelen katılımcılara destek olmak, yön vermek ve egzersiz programlarını düzenlemek için profesyonel eğitmenler vardır. Böylece salona spor yapmaya gelen kişilerin sakatlıklarının en aza indirilmesi, salona geliş amaçlarına ulaşmaları sağlanır. Profesyonel eğitmenlerin kişiye uygun kas gruplarının çalıştırılması için önerileri, egzersiz planları olacaktır. Salona gelen herkesin ihtiyaç ve talepleri farklı olabilir. Kimi insan zayıflamak için gelirken kimi sadece sağlıklı yaşam için kimi insan belli kas gruplarının geliştirilmesi ya da daha önce hasar almış bir dokunun iyileşmesi için spor salonuna gelebilir. Bu nedenle kişilerin ihtiyaç ve sağlık durumuna uygun program salondaki eğitmenlerce verilmesi uygundur. Vücut gelişimi, kilo verme, spor, fitness gibi ilgi duyduğunuz alanlarla ilgili olarak eğitmenlerden bilgi almak mümkün olacaktır. Spor yapan kişilerin beslenmelerinin de farklı olması gerektiği düşünüldüğünde bu eğitmenlerden beslenme konusunda da destek almak mümkündür.

-Spor Yapanlar Gruplar

Spor salonuna bir süre devam edilirse salona gelen tecrübeli kişilerden egzersiz yaparken yol göstermesi istenebilir. Ayrıca bu kişilerle kurulacak olan arkadaşlıklar sosyal açıdan katkı sağlar. Sizden daha önce başlamış kişilerin gösterdiği ilerlemeyi görmek spora devam için iyi bir motivasyon aracıdır.

-Motivasyon

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi egzersiz yapmak günlük hayat koşturmacası içinde çoğu zaman atlanır. Kişiler egzersiz planları yapar, büyük bir hevesle başlar ancak genellikle ilk ay içinde çeşitli sebep ve bahanelerle programı aksatır ve çoğu zaman tamamen bırakır. İşte bu noktada bir spor salonuna üye olmak motivasyon kaynağı olabilir. Spor salonunda belli bir grupla ya da eğitmenle çalışmak sosyal açıdan da önümüzde bir alan açacağı için kendi başımıza yaptığımız egzersiz programlarına göre bizi devam etmek için motive edebilir. Spor salonunda çalınan müzik, etrafın aynalarla çevrili olması nedeni ile egzersiz yaparken kendinizi ve çevreyi izleyebilmek de motivasyona katkıda bulunabilir. Bu nedenle spor yapmaya bir spor salonunda devam edilmesi uygun olabilir. Bazen sadece spor salonuna ücret ödemek bile çok istekli olmadığınız zamanlarda gidip spor yapmanızı sağlayan bir motivasyon aracı olabilir.

-Egzersizin Bölünmemesi

Evde yapılan egzersizlerde genellikle diğer ev halkının normal günlük yaşamı devam ettiği için sizden egzersizi bölecek çeşitli talepleri olabilir. Ya da yalnız bile olsanız çalan telefonlar, gelen konuklar egzersizi bölmeye neden olabilir. Bu nedenle spor salonunda tüm günlük hayat salonun dışında bırakılır ve sadece egzersize odaklanma şansı olur. Bu süre aslında sadece kendimize ayırdığımız bir süre olduğu için çok ta kıymetlidir.

-Farklı Egzersiz Programları

Spor salonlarının birçoğunda egzersiz yapmak için farklı alternatifler sunulur. Klasik alet kullanımları dışında kasları rahatlatmak için pilates ya da faklı şeyler denemek isteyenler için zumba gibi seçeneklerde mevcuttur. Bu da salona devam için bir başka motivasyon kaynağı olabilir.

-Çeşitli Ekipmanlar

Spor salonlarında farklı kas grupları ve farklı amaçlar için kullanılabilecek birçok alet bulunur. Fitness aletleri, ağırlıklar gibi. Evde bu kadar çok alet bulundurmak hem ekonomik değildir hem de çok yer kaplar. Spor salonlarında bulunan makinelerin bakımları da düzenli olarak yapıldığından güvenlik kaygısı da olmaz. Evde ya da açık havada tek başına yapılabilen egzersizler birkaç tane iken spor salonunda ki alet ve makinalarla bu sayı çok artırılabilir.

-Spor sonrası Olanaklar

Bazı spor salonu yerleşkelerinde spor sonrası toksinleri atabilmeye yardımcı sauna, hamam gibi alanlarda bulunur. Böylece salondan çıkarken hem sporun yorgunluğunu hem de toksinlerinizi atarak çıkarsınız.

Spor yapmak için spor salonları kullanılması eğer koşullarınıza uyuyorsa öneriliebilir.

Spor Salonuna Gitmek

Spor salonuna yazılmanın faydalarını öğrenin!

Başar Çankaya Spor ile tanışıklığı 9 yaşında Beşiktaş JK altyapısında futbol oynaması ile başlayan Başar Çankaya, 2003 yılından beri fitness alanında kariyerine devam ediyor. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun olan Başar Çankaya Maslak Princess Hotel, Mayadrom Sports Center, MAC Kanyon ve MAC Bebeköy’de çalıştı. Fitness alanında yüksek deneyime sahip olan Başar Çankaya Oxygen Sports Club’da fitness eğitmeni ve personal trainer olarak çalışıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.