İnatçı Sırt Ağrıları ve Egzersiz Reçetesi

2 Dakika

Sırt ağrıları, hareketsiz yaşamın sigara, stres, düzensiz uyku ve duruş bozuklukları ile birleşmesiyle toplumda en çok karşılaştığımız şikayetlerin başında gelmektedir. Özellikle Covid-19 belirtileri arasında olması bu durumu daha da endişe duyduğumuz bir tabloya dönüştürmektedir. Mekanik sebepler, omurga dejenerasyonu, enfeksiyon hastalıkları gibi sebepleri de olabileceği için şikayetlerin seyrine göre uzman desteği alarak ağrıların altta yatan sebebi mutlaka belirlenmelidir.

Sırt ağrıları birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi günlük yaşantınız da bazı kas gruplarının fazla çalışıp spazm oluşturması kaynaklı da olabilir. Ağrılarınızı önemsemeyip çözümü ağrı kesicilerde aramaya başladığınızda ise omurganızın çevresindeki kaslar da belirli noktalarda dolaşımın bozulması ile bölgesel ağrılar artarak devam edecek ve kronikleşecektir. Doğal hareketlerinin bozulması ile de omurganız travmalara açık bir hale gelecektir ve artarak devam eden ağrılar hareketlerinizi kısıtlarken yaşam kaliteniz düşecektir.

Günlük yaşantınız da omurga sağlığınıza dikkat etmeniz ve merkez kasları kuvvetli tutmanız fizyoterapistler olarak kronik sırt ağrılarına karşı önceliğimizdir. Göğüs kaslarınızın esnekliği, kürek kemiği ve çevresindeki kasların kuvvetli olması, derin sırt kaslarının aktivasyonu, karın ve kalça kaslarının kuvveti, derin boyun kaslarının aktivasyonu ve nefes kontrolü omurga sağlığınızı değerlendirirken dikkat ettiğimiz hususların başında gelir. Stresten ve sigaradan uzak durup, doğru duruşa dikkat ederken evlerinizde de yapabileceğiniz, kronikleşen sırt ağrılarına iyi gelecek egzersiz tavsiyelerimiz;

 

  1. Yüzüstü uzanın ve alnımızın altına havluyu katlayıp yerleştirin, kollarınızı düz bir şekilde geriye uzatın. Kürek kemiklerinin aşağı bastırın, kollarınızı zeminden yükseltin ve kürek kemiklerinden sıkışması hissedin, 5 saniye bekleyin ve kollarınızı indirin. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

 

  1. Yüzüstü uzanın ve alnımızın altına havluyu katlayıp yerleştirin. Dirsekleriniz düz bir şekilde kollarınızı yana açın, baş parmaklarınızın yukarıyı göstermesine dikkat edin. Bu pozisyonda kollarınızı yerden yüksektin, 5 saniye bekleyin ve ardından başlangıç pozisyonuna dönün, hareketi 10 kez tekrarlayın.

 

  1. Bir aynanın karşısında ayakta dik durun, çenenizi geriye alın ve omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın ardından geriye ve aşağıya doğru çevirin. Kontrollü bir şekilde 10 kez tekrarlayın.

 

  1. Bir sandalyeye oturun ve bir elinizi kalçanızın altına yerleştirin. Diğer elinizi kullanarak başınızı boynumuzun diğer tarafında bir gerginlik hissedene kadar omzunuza doğru çekin. 10 saniye bekleyin, aynı tarafa bir kez daha yapın ve diğer tarafta tekrarlayın.

 

  1. Açık bir kapının önünde dik durun, ellerinizi omuz hizasında kapının iki yanına, bir ayağınızı öne yerleştirin. Göğsünüzde ve omuzlarınızın önünde bir gerginlik hissedene kadar vücut ağırlığınızı öne doğru verin. 10 saniye bekleyin ve hareketi bir kez daha tekrarlayın.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.