Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Hamsili 3 Tarif

3 Dakika

Küçük, parlak rengiyle göze çarpan hamsi balığı ülkemizde en çok  tüketilen balıkların başında yer alır. Bol bulunması ve ucuz olması da tüketimin artmasına katkıda bulunur. Karadeniz ve Marmara Deniz’inde yakalamak mümkündür.

Hamsi balığı, yüksek omega 3 ve protein içeriği ile ön çıkar. Omega 3 içeriği ile kalp damar sistemine dost bir balıktır. Fosfor içeriği de oldukça yüksek olan hamsi balığı fosfor açısından da önemli bir kaynaktır.

Tüm balıklar gibi hamsi balığı da taze tüketilmelidir. Hamsi balığı satın alınırken taze olduğunu anlamanın birkaç basit püf noktası vardır. Bunlar saydam, parlak gözler, kırmızı solungaçlar, gergin pullardır. Hamsi balığı taze ise suya atılınca dibe batmaz. Taze hamsi balığında kuyruk kısmı serttir. Kuyruk kısmında yumuşama olması balığın taze olmadığını gösterir.

Hamsili 3 Tarif

-Hamsi Tava

Hamsi balığının içeriğinden en iyi şekilde faydalanmak için kızartmasının değil de buğulama, fırında pişirme gibi yöntemlerin daha çok tercih edilmesi önerilse de Karadeniz mutfağında mısır unu ile yapılan hamsi balığı kızartmasının yeri ayrıdır.

Malzemeler

-Yaklaşık yarım kilogram kadar temizlenmiş hamsi

-Yarım su bardağı kadar mısır unu

-Tuz

-Kızartmak için zeytinyağı

Yapılışı

Hamsiler temizlenip suları iyice süzülür. Kızartmadan önce iyice kurulanması halinde balıklar çıtır çıtır kızarır. Kızartma yapılacak tavada yağ iyice kızdırılır. Daha sonra balıklar tuzla karıştırılmış mısır ununa batırılır. Mısır ununa bulanmış balıklar kızartma tavasına kuyruk kısımları tavanın ortasında buluşacak şekilde düzgün bir biçimde yerleştirilir. Bir tarafı kızaran hamsi balıkları tercihen kızartma tavasının özel kapağı ya da bir başka tava yardımı ile ters çevrilir. Böylece diğer yüzün de kızarması sağlanır. Tavadan direk şekli bozulmadan tabağa alınan hamsiler bol limon ve soğan ile servis edilir.

-Hamsi Kuşu

Hamsi balığı ile yapılan ve çok sevilerek tüketilen yemesi kolay bir yemektir. Özellikle balığın kılçığının alınması nedeni ile çocuklar tarafından kolayca tüketilir..

Malzemeler

-1 kilogram kadar hamsi balığı

-1su bardağı mısır unu

-1-2 adet soğan

-2-3 yumurta

-1 demet kadar taze soğan

-Yarım demet kadar maydanoz

-Tuz, karabiber, kuru nane

Yapılışı

Hamsiler temizlenip ortadaki kılçıkları çıkartılarak fileto haline getirilir. Bir kenarda sularının süzülmesi sağlanırken bir kapta yumurtalar çırpılır. Bir başka kasede ince kıyılmış maydanoz, soğan ve taze soğanlar bir çorba kaşığı kadar mısır unu ve baharatlarla karıştırılarak iç harç hazırlanır. Suyu süzülmüş hamsiler tezgaha alınır. Hamsilerin üzerine iç harç koyularak ikişer ikişer üst üste koyularak avuçta köfte şekli verilir.  Köfte şekli verilen hamsi balıkları, önce çırpılmış yumurtaya daha sonra mısır ununa batırılarak  önceden yağı kızartılmış tavada kızartılır. Daha sağlıklı olmasını isteniyorsa bu şekilde hazırlanmış hamsi balıkları fırında da kızartılabilir.

Hamsi kuşu bazen iç harç hazırlanmadan sadece hamsi balıkları ikişer ikişer üst üste koyulup köfte şekli verilmeden  aynı sırayı izleyerek kızartılarak ta yapılabilir.

Kızartılan hamsi kuşları bol malzemeli bir kış salatası ile servis edilir.

-Hamsili Pilav

Karadeniz mutfağına ait oldukça özel bir yemek olan hamsili pilav iç pilav ile balığı buluşturur.

Malzemeler

-1-1.5 kilogram temizlenmiş hamsi balığı

-2 su bardağı kadar pirinç

-3-4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

-2-3 yemek kaşığı kadar tereyağı

-1-2 tane orta boy soğan

-1-2 yemek kaşığı kuş üzümü

-1-2 yemek kaşığı kadar dolmalık fıstık

-İnce kıyılmış bir tutam maydanoz

-Tuz, kuru nane, karabiber

-1 su bardağı kadar mısır unu

Yapılışı

Pirinçler pilav yapılmadan yaklaşık yarım saat kadar önceden ılık tuzlu suda bekletilir. Böylece nişastalarından arındırılmış olur. Pilavın yapılacağı tava kenarları da dahil olmak üzere zeytinyağı ve tereyağı karışımı ile iyice yağlanır. Mısır ununun içine bir tutam tuz atılarak karıştırılır. Önceden temizlenmiş, suyu süzülmüş hamsi balıkları tuzlanmış mısır ununa bulanıp tavaya sıra sıra dizilir. Hamsi balıkları dizilirken tavanın kenarları ve dip kısmı tamamen balıkla kaplanır. Bir tencerede tereyağı ve zeytinyağı karıştırılır. Küp şeklinde doğranmış soğanlar bu yağın içine alınarak pembeleşinceye kadar kavrulur. Suda bekletilen pirinçler suları süzülerek tencereye alınır ve soğanlarla karıştırılır. Daha sonra arzu ediliyorsa kuş üzümü ve dolmalık fıstık ile baharatlar eklenir. Tüm malzeme iyice karıştırıldıktan sonra üzerine çıkacak kadar ılık su eklenerek pilav pişmeye bırakılır. Pişen pilava ince kıyılmış maydanoz ve kuru nane eklenir. İyice karıştırılır. Pilav hamsilerin dizildiği tavada hamsilerin üzerine ve orta alana koyulur. Üzeri tekrar mısır ununa bulanmış hamsilerle kaplanır. Tavada iki tarafı da iyice kızartılır. Kızaran hamsili pilav servise limon dilimleri ile süslenerek  hazır hale getirilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.