Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Boyun Yastığı Nasıl Seçilir?

2 Dakika

Günün ortalama üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, sağlıklı bir uykunun yaşam kalitemiz üzerinde çok büyük etkisi olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. İyi ve gerçekten sağlıklı bir uykunun sırrı ise doğru yatak kadar doğru yastığı seçmekten de geçer. Özellikle tüm günü bilgisayar başında geçiren ve bunun doğal bir sonucu olarak boyun ve omuz ağrıları yaşayan kişiler için geceleri rahat bir yastıkta yatmak çok önemlidir.  Tam olarak bu sorunların çözümüne yönelik olarak tercih edilen ortopedik boyun yastıkları doğru uyku sağladığı gibi güne daha iyi başlanmasını da sağlar.

Günlük olarak da tercih edilebilecek olan boyun yastığı seçerken hangi amaçla ve nasıl kullanılacağını bilmek çok önemlidir. Çünkü her kullanım amacına göre farklı bir boyun yastığı tercih edilmesi gerekir. Boyun yastığı; uyku sırasında mı, çalışma masası başındayken mi yoksa yolculuk sırasında mı kullanacağınıza göre seçilir. Boyun yastıklarının kullanım alanlarına göre şekilleri değiştiği gibi yumuşaklık ve sertlik dereceleri de değişir. Günlük olarak dinlenmek ve uyumak için kullanabileceğiniz ürünler, yolculuk için araçta kullanabileceğiniz özel boyun yastıkları ve ortopedik yapılı yastıklar birbirinden ayrılır. Ancak tüm bu ürünlerin her birinin visco malzemeden üretilmiş olmaları ve ısıyla şekil alma özelliğine sahip olmaları gibi dikkat edilmesi gereken temel ortak özellikleri bulunur.

Visco malzemeden üretilmiş yastıklar, boyun boşluğunu doldurur ve direkt şeklini boynun şeklini alabilir. Diğer bir seçenek olan lateks yastıklar ise visco yastıklara göre çok daha kabarık şekillere sahiptirler. Bu sebeple üzerine gelen basınçla şekil değiştirmezler. Boyun yastığının visco malzemeden tercih edilmesi boynun şeklini alarak daha rahat bir kullanım sunduğu için önemlidir.

Uyku İçin Doğru Boyun Yastığının Özellikleri

Eğer gece uykusu esnasında daha rahat hissetmek için bir boyun yastığı arayışınız varsa ortopedik ürünler tercih edilmelidir. Boyun destekli yastık olarak bilinen bu ortopedik yastıklar, ihtiyaç duyduğunuz her zaman rahatlıkla kullanılabilen yastıklardır. Hatta sürekli masa başı çalışmaya bağlı boyun ağrısı çeken ya da boyun fıtığı hastalığı olan kişilere uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Boyun düzleşmesi için de en çok tercih edilen yastık çeşidi bu ortopedik boyun yastıklarıdır.

Boynu ideal seviyede tutmaya yardımcı olan boyun yastıkları, uzun süren seyahatler esnasında da kullanılabilmektedir  Bu ürünler boyun destekli  yapıları ile boyun tutulmaları başta olmak üzere birçok fiziksel rahatsızlığa iyi gelirler. Genellikle yanlış yastık tercih edildiğinde bu ağrıların yanı sıra uyku esnasında oluşan basınç da uykunun bölünmesine ve ertesi gün kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur. Ancak ortopedik boyun yastıkları boyun yapısını destekler ve kan akışını rahatlatır; böylece rahatsız edici basıncı da ortadan kaldırarak uykunun bölünmesini engeller. Ortopedik boyun yastıkları baş ve boyun desteği sağlarken vücut ağırlığına göre eşit basınç ile konforlu bir uyku deneyimi sunar. Bu yastıkların uyku apnesi ve horlamaya karşı da etkili olduğu bilinir.

Uyku sırasında kullanılacak yastığın anatomik ve ortopedik yapıda olması vücut anatomisine tam olarak uyum sağlayacağı anlamına gelir. Bu özelliği sayesinde de tüm kas yapısı üzerinde dinlendirici bir etki yaratır ve uzun vadeli kullanımda vücuttaki geriliminin büyük ölçüde azalmasını sağlar.

Boyun yastığı seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka özellik de antibakteriyel olmasıdır. Antibakteriyel özelliğe sahip yastıklar sağlık açısından daha uygun olduğu gibi nefes alabilen ve terlemeyi engelleyen bir yapıya sahip olması da önemlidir. Nefes alabilen bir kumaş yapısına sahip olan boyun yastıkları serin tutarlar ve daha rahat bir uyku sağlarlar. Ayrıca bu yastıkların hipoalerjenik yapıya sahip olmaları gerekir. Böylece alerjisi olan kişiler için de oldukça rahat bir kullanıma sahiptirler.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.