Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkileyen Faktörler

1 Dakika

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Bunlardan Uzak Durun!

Güçlü bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmanın ilk gerekliliği. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi sürecinden sonra, güçlü bir bağışıklık sisteminin önemi bir kez daha anlaşıldı. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz sorusunun birçok farklı cevabı olsa da önceliğiniz, zayıflamasına neden olanları bulup hayatınızdan çıkarmak olmalı. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için uzak durmanız gerekenleri sizler için derledik.

Stres

Kişinin tehdit ve baskı unsurları karşısında duyduğu endişe ve gerginlik olarak tanımlanabilen stres bir düzeyi aştığı zaman vücutta belli başlı bazı hormonal sistemleri bunun yanında da bağışıklık sistemini zayıflatır. Uzun süreli kronik stres durumunda;

Vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar.

Kanser ve ülserin görülme sıklığında artış olur.

Baş, omuz ve sırt ağrılarına yaşanır.

Kalp krizi riskini artar.

Kronik yorgunluk sendromu görülebilir.

Metabolizma bozularak yaşlanma süreci hızlanır.

Oksijen

Herkesin hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu oksijenin sağlığımıza zararlı olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Aslında oksijenin iki yüzü vardır. Oksijen kullanan her canlı, serbest radikalleri üretir. Serbest radikaller, hücreler oksijen tüketirken oluşurlar.

Serbest radikaller yaşam için gereklidir. Ancak kontrolsüz bırakılırlarsa, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ve kronik hastalıkların gelişme riski ortaya çıkabilir.

UV Radyasyonu

Bağışıklık sistemi, UV ışınları gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan değişimlerden zarar görür. Yapılan araştırmalar, güneşe maruz kalan insanların kanların beyaz kan hücrelerinin hastalıkla savaşım fonksiyonunda bir azalma görüldüğünü ortaya koymuştur. UV radyasyonuna sürekli maruz kalmak vücudun bağışıklık sistemini etkileyen zararlara neden olabilir. Hafif güneş yanıkları insanlardaki bütün cilt tiplerinin bağışıklık fonksiyonlarını baskı altına alabilir.

Kötü Beslenme

Beslenme vücudun direncine ve mikroplara etki edebilmektedir. Fazla yorgunluk, travmalar ve yanıklar vücutta protein yıkımına ve böylece direncin azalmasına neden olur. Protein ve enerji bakımından yetersiz ve kötü beslenme durumun ise bağışıklık sisteminde görevli yapıların vücudumuzu savunma gücü zayıflar.

Beslenme yetersizliği özellikle çocuklukta hastalıklara yakalanma ve ölümde büyük rol oynar. Eksik beslenme enfeksiyonlara ve bunların komplikasyonlarına zemin hazırlar.

Uykusuzluk

Uyku sırasında vücudumuz ve beynimiz dinlenirken bağışıklık sistemi dinlenmez. Aksine işgalci organizmalara karşı hazırlık yapar. Eğer iyi dinlenilmezse bağışıklık sistemi işlevini gerçekleştiremeyebilir. Bu yüzden düzenli uyku hayat kalitesi için en önemli faktörlerden biridir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

4 Replies to “Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkileyen Faktörler”

 1. Daha önceki duyumlarıma göre, sigarada bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyormuş. Tabi ne derece doğru bilemem, bununla ilgili bir yazı paylaşırsanız doğruluğu/yanlışlığı bir nebze daha kanıtlanmış olur.

  1. Merhaba Fatih Bey,
   Uyarınız için çok teşekkür ederiz. Sigaranın başlıca zararlarını da aşağıda ilgilerinize sunarız;

   Saygılarımızla

 2. Merhaba. Hepimiz hızlı bir çalışma hayatı içinde bu strese maruz kalıyoruz. Beslenmemizi De aksattığımız durumlar oluyor haliyle.

  Bunu biraz olsun telafi edebilmek için hangi bağışıklık arttırıcı besinleri ya da ürünleri kullanabilirz

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.