Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Beta Glukan Hakkında Her Şey Burada

1 Dakika

beta-glukan

Beta-Glukan Nedir?

Beta-Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan beyaz kan hücreleri üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive eder. Bu sebeple bağışıklık sistemi destekleyici olarak bilinen tamamen doğal bir besin desteğidir.

Enfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu hücrelerini aktive ettiğinden yabancı hücreleri sarıp yok eden ve vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren bir seri etkiyi başlattığı gözlenmiştir. Bunun sonucu da güçlü bir bağışıklık sistemidir. Sağlıklı bireylerde kullanıldığında hastalıklara karşı dayanıklılık oluşturur. Beta-Glukan, virüs, bakteri, mantar ve parazit enfeksiyonlarına karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin iyi bir düzenleyicisidir.

Ancak her Beta-Glukan aynı değildir. Bağışıklık sistemi için, etkinliği kanıtlanmış 1,3/1,6 bağ yapısı olan Beta-Glukan’dır. Miktarı değil, partikül büyüklüğü önemli denilebilir. Çünkü vücut savunma hücreleri tarafından kullanılabilmesi için Beta-Glukan partikül büyüklüğünün 10 mikrondan küçük olması gerekir.

Beta-Glukan 1,3 / 1,6 Bağ Yapısı

 • Ekmek mayasından (Saccharomyces cerevisiae) elde edilen bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir maddedir.
 • Bağışıklık cevabını artırarak vücut savunma hücrelerinin patojenleri daha etkili şekilde yok etmesini sağlar.

Beta-Glukan Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Grip ve soğuk algınlığında,
 • Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında,
 • Tekrarlayan enfeksiyonlarda,
 • Okul, işyeri gibi kapalı ortamlarda hızla bulaşan enfeksiyonlarda,
 • Yoğun temponun (iş, sınav dönemi, seyahat) yarattığı stresli dönemlerde,
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenilen dönemlerde,
 • Tekrarlayan aft ve uçuklarda,

 

Beta-Glukan’ın Günlük Dozu Nedir?

Genel sağlığı ve beslenmeyi destekleyici olarak her gün kullanılabilir. Çocuklarda 1 yaşın üzerinde günlük 10 mg Beta-Glukan içeren şurup formlar kullanılabilir. Yetişkinler için günlük 20 mg Beta-Glukan içeren formlar kullanılabilir. Hastalık esnasında doz artırılabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

14 Replies to “Beta Glukan Hakkında Her Şey Burada”

 1. imuneksle artık kışları yatağa düşmeden geçirebiliyourm. kullanmadığım senelerle karşılaştırdığım zaman etkiyi fark ediyorum.

 2. Beta glukan hem yetişkinler için hem çocuklar için önerdiğiniz bir marka varmı. Yaz mevsiminde de kullanabilirmiyiz.kac kutu kullanirsak bağışıklık sistemiz için yeterlidir. 70 yaş ve üstü kişiler devamlı mı kullanmalı. .Teşekkürler.

  1. Bilimsel araştırmalara göre günlük dozda sağlık uzmanınızın önerdiği ve 8 hafta üzerinde kullanmayınız. Hamile ve HIV le ilgili sorunlarınız varsa sağlık uzmanına başvurunuz. Düşük ihtimal de olsa huzursuzluk, pıhtı ve tehlikeli tıbbi rahatsızlıklar yaşanabilir.

 3. Bana da doktorum 10 mikron olduğu için İmuneks’i önermişti.

 4. Merhaba, 2 yaşındaki çocuğum için beta gluken kullanmak istiyorum ama sütüne karıştırıp versem olur mu hiç bir şurubu ilacı içmiyor

 5. Romatoid artrit iltihaplı romatima bu hastalık bağışıklık sistemi zayifligindan geliyor bağışıklığı guclendiriyormu

 6. Merhaba,

  Eczaneden imuneks 10mg. Aldım.. annem 66 yaşında ve hiper tansiyonu var.. kullansa zararı olur mu ??

  Saygılar

 7. 10 mg lik tabletlerden var evimde.icini bir çay kasığına dokup hafif sulandırarak 3.5yaşındaki kızıma icirebilirmiyim.

 8. Ben 2 yaşındaki oğluma ki o zaman şurup formı yoktu kapsülü çay bardağında sulandırıp veriyordum soğuk günlerde bir hafta boyunca.Ayrıca kilo almak isyeyen hastalara ilk hafta kahvaltıyla beraber 2 kapsül sonra günlük tek kapsül öneriyorum

 9. Sırt ve eklem ağrıları olanlarda kullanabilir mi?

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.