Beslenme Sağlıklı Yaşam

Metabolizmayı Hızlandıran Fonksiyonel Gıdalar

SU: Daha önce suyun öneminden vücudumuz için gerekliliğinden bahsetmiştik. Su direkt olarak bir besin olmamakla birlikte, doğal bir detokstur. İştahı bastırır ve metabolizmayı hızlandırır.

TAM TAHILLAR: Tam tahıllı ürünler yavaş insülin salınımı yaparak tokluk hissinin uzamasını sağlarlar ve yağ tutulumunu engellerler. Öğünlerimizde mutlaka tam tahıllı bulunduralım.

BAKLAGİLLER: Bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagiller ise kas yapımını destekleyerek yağ yakımını hızlandırır. Haftada iki kez tüketmeye özen gösterelim.

YULAF EZMESİ: Yulaf ezmesi kahvaltılarımızda ve ara öğünlerimizde tüketmemiz gereken mükemmel bir lif kaynağıdır. İnsülini düzenler ve tokluk hissini uzatır.

BADEM: Kas yapımına yardımcı olup, açlık hissini yatıştırır. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin erkek ve kadın üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla kilo kaybetmiştir.

ACI BİBER: Metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Çalışmalar acı biber yedikten sonra 3 saat kadar bir süre sonrasında metabolizmanın %25 daha hızlı çalıştığını göstermiştir.

KAHVE: Kahvenin içeriğindeki kafein metabolizmayı hızlandırır.

SOYA VE ÜRÜNLERİ: İçeriğindeki lesitin sayesinde karaciğerde yağ yapımını azaltır.

YUMURTA: Kas yapımına yardımcı olur, yağ yakımını destekler.

ZENCEFİL VE SARIMSAK: Vücut ısısını arttırarak kan damarlarının genişlemesine neden olur, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur.

ELMA/ARMUT: Çalışmalar bu ilki meyvenin kilo kaybına yardımcı olmalarının yanında metabolizmayı hızlandırdığını da göstermiştir.

YEŞİL ÇAY: İçeriğindeki kafein ve EGCG sayesinde yağ yakımını destekleyip, metabolizmayı hızlandırır.

SOMON/TON BALIĞI: Doyma hissi yaratır ve metaboılizmayı hızlandırır.

Yorum