Beslenme Sağlık Sağlıklı Yaşam

Diyete yeni başlayanlara 5 öneri

Beslenme Günlüğü Tutun

Diyet yaparken beslenme günlüğü tutmak sizi görünmez sandığınız kalorilerden uzak tutar. Gün içerisinde yediklerinizi not alarak gün sonunda gerçekte neler yediğinizi daha net görürsünüz. İkram edilen küçük kaloriciklerin diyetinizi bozmasına izin vermeyin.

İçeceklerinizi Gözden Geçirin

Sadece yiyeceklerden değil, içeceklerden de kilo alınır. Gün içerisinde tüketilen asitli içecekler, meyve suları, enerji içecekleri görünmez kalorilerin kaynağı olabilir. Eklenti şeker içeren bu tarz içecekler kilo almanıza ve diyetinizin bozulmasına sebep olabilir. Alternatif olarak soğuk bitki çayları, şekersiz kahve ve çay (ölçülü miktarlarda ) tüketilebilir.

Öğün Atlamayın.

Kilo vermek için öğünleri atlayıp kalori alımını azaltmak diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Vücut düşük kalorili beslenmeye alıştığı zaman enerji tasarrufu yapmak için metabolizmayı yavaşlatacaktır. Yavaşlayan metabolizmayla birlikte kilo kaybı çok daha zor olacaktır.

Su Tüketiminizi Arttırın

Vücudun işlevlerini yerine getirilmesi için su vazgeçilmezdir. Yetişkin bir bireyin ortalama su ihtiyacı 2,5 litredir. Günlük su ihtiyacı kahve, çay vb içeceklerle karşılanmaz. Yapılan bir araştırma günde 8 bardak su içenlerin, 4 bardak su içenlere oranla daha fazla kilo kayıpları görülmüştür.

Lif Tüketimizi Arttırın

Sağlıklı bir sindirim sistemi için lif tüketimi çok önemlidir. Günlük beslenmedeki lif tüketimini arttırmak başta kabızlık olmak üzere bir çok bağırsak problemine karşı faydalı olduğu belirtilmiştir. Lif; öncelikle bağırsaktaki basıncı azaltır, ve bağırsak çapını genişleterek hareketlerini kolaylaştırır. Su emilimini artırır ve bağırsak içerisine su girişini sağlar. Yetişkin bir birey için günlük alınması gereken lif miktarı 25-30 g’dır. Lif miktarları en çok sırasıyla; kurubaklagiller, tahıllar, taze sebze ve taze meyvelerde bulunmaktadır.

Yorum