fbpx

Kahvenin Beslenmedeki Yeri

1 Dakika

Kahve, kökboyasıgiller ailesinden İkiçenekliler sınıfına ait olan ağacın meyvelerinin kavrulması ile elde edilmektedir.

Bugünki anlamına 14. yüzyılda kavuşan kahvenin dünyada ve ülkemizdeki kültürü oldukça önemlidir ve gelişmiştir. Sosyal yaşantıda sık tüketilen kahvenin beslenmeye ve sağlığa olan etkileri, faydaları ve günlük tüketim dozuna ilişkin yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır.

Kahve antioksidan içeriği oldukça yüksek bir besindir. Klorojenik asit, fenolik asitler, polifenoller, alkoloidler ve kafein, kahvenin vücutta antioksidan etkisini oluşturmaktadır.

Kahvenin Sağlık İçin Faydaları

Son yıllarda yapılan çalışmalar, kahvenin kansere karşı korumada etkili olduğunu göstermektedir.

Günde 3 bardak kahve tüketimi, karaciğer kanserine yakalanma riskini %50 olarak azalttığı belirtilmiştir.

Karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltarak, bu hastalıkta risk oluşturabilen diyabeti veya siroz hastalığını engelleyebileceği belirtilmiştir.

Kahvenin bağırsak hareketlerini artırması ve yüksek antioksidan içeriği sayesinde kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı belirtilmiştir.

2012de yapılan bir çalışmada ise kahvenin Parkinson hastalarında hareket kontrolünü sağlamada yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Kahve fiziksel performansı artırmada ve konsantrasyon sağlamada yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kahvenin depresyona karşı koruyucu olduğu da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Günde ortalama 4 fincan kahve içen bireylerin depresyona girme oranı %10 daha azdır. Kahvenin mutluluk vermesinin nedeni ise serotonin ve dopamin gibi salgıların üretimine yardımcı olmasıdır.

Kahvenin Beslenmedeki Önemi ve Tüketim Miktarı

Sağlıklı bireyler için günlük ortalama 300 mg kafein alınabilir. Bu da yaklaşık 3-4 fincan kahveye denk gelmektedir. Kafein çay, kola, enerji içeceği gibi içeceklerde de bulunduğu için tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir.

Kilo kontrolü için şekersiz, şurupsuz, kremasız kahveler tercih edilmelidir. Şurup, krema gibi eklentilerle birlikte bir kahve 500 kalorilere kadar ulaşabilmektedir.

Kahveyi sütlü tercih etmek kaliteli protein alımına, iştah kontrolüne ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.