Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Soğuk Algınlığının İlacı: Tavuk Suyu Çorbası

3 Dakika

Hasta yatağından kaldıran, bağışıklık güçlendiren tarifleri çok eskiye dayanan şifa niyetine içilen tavuk suyu çorbasının faydalarını okuduktan sonra vazgeçilmeziniz olacak!

Tavuk suyu çorbalarımıza, yemeklerimize ve pilavlarımıza lezzet katan, mutfağımızda önemli bir yeri olan bir besin. Tavuk suyu yemeklerimize lezzet kattığı gibi yaşamımıza da sağlık katıyor. Arjinin, prolin, glisin ve daha birçok emilimi kolay aminoasit içeriyor. Bunlar sayesinde sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin korunması ve düzgün çalışması sağlanıyor. Bunun yanında vücudumuzda bağ dokusu oluşturarak sağlığımızın korunmasına yardım eden kolajen ve jelatinin bulunduğu az sayıdaki besin kaynaklarındandır. Tavuk suyunun faydaları saymakla bitecek gibi değil. Vücudumuzdaki neredeyse tüm sistemlere katkı sağlayan bu mucize besini 7’den 70’e herkesin sofrasında bulundurması gerekiyor.

Tavuk Suyunun 4 Eşsiz Faydası

Tavuk suyu geleneksel olarak ülkemiz mutfağında sıkça kullanılan bir ürün. Ancak yıllar geçtikçe yeni nesilin tavuk suyuna ilgisinin azaldığı, gençlerin tavuk suyu tüketiminin yetişkinlere göre daha düşün bir seviyede kaldığı gözlemleniyor. Oysaki tavuk suyu vücudumuz için inanılmaz şeyler yapma yeteneğine sahip bir besin. Umuyoruz ki tavuk suyunun ne kadar faydalı olduğunun bilinmesi kullanım oranını da artırır. Bu nedenle sizlere tavuk suyunun faydalarını aktaracağız.

• Sindirimi Geliştirir

Tavuk suyu sindirim sistemine yardımcı besinlerdendir. İçeriğinde bulunan glutamin maddesi bağırsak sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Bağırsaklarımızda farklı nedenlerle bazen hasarlar, yırtılmalar ortaya çıkabilmektedir. İşte tavuk suyunda bulunan glutamin bu hasarların tamirinde aktif rol oynar. Bu nedenle özellikle bağırsaklarında hasar oluşan kişilerin tavuk suyu tüketimini artırması tavsiye edilmektedir. Ancak elbette doktor kontrolü ve tavsiyesi ile hareket etmek önemlidir.

• Eklemlerinizi Korur

Tavuk suyunun kemiklere iyi geldiği, yaşlı insanların içmesi gerektiği halk arasında sıkça dillendirilen bir durumdur. Bu bilgi bir halk efsanesi değil, gerçek! Gerçekten de tavuk suyu kemiklere ve özellikle eklemlere oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan kolajen ve jelatin sayesinde yaşlılığa bağlı eklem ağrılarına karşı etkili bir takviyedir. Jelatin maddesinin eklemler üzerinde oluşan baskıyı azaltıcı etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenlerle yaşı ilerlemiş veya eklem rahatsızlıkları bulunan kişilerin düzenli olarak tavuk suyu tüketmesi önerilmektedir.

• Cildi Temizler

Daha önce de belirttiğimiz üzere tavuk suyunun içerisinde vücudumuz için çok önemli bir madde olan kolajen bulunur. Kolajen maddesinin bahsettiklerimize ek olarak bir diğer etkisi de cilde iyi gelmesidir. Cildimizin gerginliğini ve esnekliğini dengede tutmaya yarayan madde kolajendir. Kolajenin ciltte daha genç ve sıkı bir görüntü sağladığı bilinmektedir. Yüzde oluşan kırışıklıkların sebebi de yaşlılık ve diğer faktörler sebebiyle ciltte bulunan kolajenin azalmasıdır. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ve kırışıklık düşmanı bir besin olarak tavuk suyunu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tavuk suyunda cildimize iyi gelen bir diğer madde de çinkodur. Çinko yoğunlukla kemiklerde bulunmaktadır ve sivilce karşıtı, cildi dengeleyici bir maddedir. Çalışmalar çinkonun sivilcelere oluşumunu engelleyici etkisini göstermiştir. Görüldüğü üzere sağlıklı, sıkı, sivilcesiz ve kırışıksız bir cilt için tavuk suyu çok etkili.

• Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Tavuk suyu, bağışıklık sistemi üzerinde fazlasıyla olumlu etkilere sahiptir. Yapılan çalışmalar, tavuk suyunda bulunan aminoasitlerin solunum sisteminde bulunan iltihaba karşı etkili olduğunu ve sindirim sisteminde onarıcı ve iyileştirici etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bilimsel çalışmaların da gösterdiği gibi tavuk suyu vücudumuzun hastalıklardan korunmasında ve hastalıkların iyileşmesinde etkili bir besindir. Yani hasta olduğumuzda annemizin tavuk suyu çorbası yapması hiç de yanlış değil! Ancak belirtmek gerekir ki alerjiye sahip kişiler ve astım hastalarının tavuk suyu kullanımına dikkat etmesi, mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Terbiyeli Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbası hasta olduğumuzda ilk aklımıza gelen şeylerdendir. Gerçekten de ilaç gibi olan bu yemeği özellikle hastalanmadan önce, hastalıkların arttığı kış aylarında düzenli tüketmek önleyici bir etki yaratabilir. Yalnızca hasta olduğumuzda değil her daim soframızda yer açmamız gereken terbiyeli tavuk çorbası tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler
  

  • Tavuğun herhangi bir bölgesi derili şekilde (Tarifimizdeki ölçülere göre 1 tam büyük but yeterlidir.)
  • 1 çorba kaşığı un
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • tuz
  • pul biber
  • 3 kaşık tel şehriye
  • bir kaç dal maydanoz

Terbiye için:

  • Yarım limondan elde edilecek limon suyu
  • 1 adet yumurtanın sarısı

Notlar

Tavuğu haşlayıp süzgeç yardımıyla bir kaba suyunu süzelim. Tencerede sıvıyağı ve tereyağı eritelim. Erimiş yağa un ekleyip kokusunu alana kadar kavuralım. Kavurduğumuz una önceden süzmüş olduğumuz tavuk suyunu ekleyelim. Daha sonra da 1 bardak kaynatmış olduğumuz sıcak suyu ekleyelim. Karışımımız kaynamaya başladığında hazırda beklettiğimiz tel şehriyeleri de çorbamıza katalım. Bu sırada yumurtanın sarısı ve yarım limondan elde edilen suyu bir kapta karıştırarak terbiyemizi hazır edelim. Terbiyemizi çorbaya eklemeden önce bir yandan terbiyeyi karıştırıp bir yandan çorbamızdan az az terbiyemize ekleyelim. Daha sonra ise tam tersini yaparak, bir yandan çorbamızı karıştırıp bir yandan az az terbiyemizi çorbamıza ekleyelim. Bu işlemin doğru şekilde yapılması çorbanın kesilmemesi için oldukça önemli. Dengeli ve yeterli bir şekilde karıştırılmaması halinde çorbanız kesilecektir. Çorbamız kaynayana kadar karıştırmaya devam ederek kesilmesine engel olalım. Çorbamızın hazır olmasına 5 dakika kala baharatlarımızı, tuzu ve isteğe göre maydanozu ekleyelim. Artık servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.