Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Soğuk Algınlığının İlacı: Tavuk Suyu Çorbası

3 Dakika

Hasta yatağından kaldıran, bağışıklık güçlendiren tarifleri çok eskiye dayanan şifa niyetine içilen tavuk suyu çorbasının faydalarını okuduktan sonra vazgeçilmeziniz olacak!

Tavuk suyu çorbalarımıza, yemeklerimize ve pilavlarımıza lezzet katan, mutfağımızda önemli bir yeri olan bir besin. Tavuk suyu yemeklerimize lezzet kattığı gibi yaşamımıza da sağlık katıyor. Arjinin, prolin, glisin ve daha birçok emilimi kolay aminoasit içeriyor. Bunlar sayesinde sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin korunması ve düzgün çalışması sağlanıyor. Bunun yanında vücudumuzda bağ dokusu oluşturarak sağlığımızın korunmasına yardım eden kolajen ve jelatinin bulunduğu az sayıdaki besin kaynaklarındandır. Tavuk suyunun faydaları saymakla bitecek gibi değil. Vücudumuzdaki neredeyse tüm sistemlere katkı sağlayan bu mucize besini 7’den 70’e herkesin sofrasında bulundurması gerekiyor.

Tavuk Suyunun 4 Eşsiz Faydası

Tavuk suyu geleneksel olarak ülkemiz mutfağında sıkça kullanılan bir ürün. Ancak yıllar geçtikçe yeni nesilin tavuk suyuna ilgisinin azaldığı, gençlerin tavuk suyu tüketiminin yetişkinlere göre daha düşün bir seviyede kaldığı gözlemleniyor. Oysaki tavuk suyu vücudumuz için inanılmaz şeyler yapma yeteneğine sahip bir besin. Umuyoruz ki tavuk suyunun ne kadar faydalı olduğunun bilinmesi kullanım oranını da artırır. Bu nedenle sizlere tavuk suyunun faydalarını aktaracağız.

• Sindirimi Geliştirir

Tavuk suyu sindirim sistemine yardımcı besinlerdendir. İçeriğinde bulunan glutamin maddesi bağırsak sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Bağırsaklarımızda farklı nedenlerle bazen hasarlar, yırtılmalar ortaya çıkabilmektedir. İşte tavuk suyunda bulunan glutamin bu hasarların tamirinde aktif rol oynar. Bu nedenle özellikle bağırsaklarında hasar oluşan kişilerin tavuk suyu tüketimini artırması tavsiye edilmektedir. Ancak elbette doktor kontrolü ve tavsiyesi ile hareket etmek önemlidir.

• Eklemlerinizi Korur

Tavuk suyunun kemiklere iyi geldiği, yaşlı insanların içmesi gerektiği halk arasında sıkça dillendirilen bir durumdur. Bu bilgi bir halk efsanesi değil, gerçek! Gerçekten de tavuk suyu kemiklere ve özellikle eklemlere oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan kolajen ve jelatin sayesinde yaşlılığa bağlı eklem ağrılarına karşı etkili bir takviyedir. Jelatin maddesinin eklemler üzerinde oluşan baskıyı azaltıcı etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenlerle yaşı ilerlemiş veya eklem rahatsızlıkları bulunan kişilerin düzenli olarak tavuk suyu tüketmesi önerilmektedir.

• Cildi Temizler

Daha önce de belirttiğimiz üzere tavuk suyunun içerisinde vücudumuz için çok önemli bir madde olan kolajen bulunur. Kolajen maddesinin bahsettiklerimize ek olarak bir diğer etkisi de cilde iyi gelmesidir. Cildimizin gerginliğini ve esnekliğini dengede tutmaya yarayan madde kolajendir. Kolajenin ciltte daha genç ve sıkı bir görüntü sağladığı bilinmektedir. Yüzde oluşan kırışıklıkların sebebi de yaşlılık ve diğer faktörler sebebiyle ciltte bulunan kolajenin azalmasıdır. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ve kırışıklık düşmanı bir besin olarak tavuk suyunu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tavuk suyunda cildimize iyi gelen bir diğer madde de çinkodur. Çinko yoğunlukla kemiklerde bulunmaktadır ve sivilce karşıtı, cildi dengeleyici bir maddedir. Çalışmalar çinkonun sivilcelere oluşumunu engelleyici etkisini göstermiştir. Görüldüğü üzere sağlıklı, sıkı, sivilcesiz ve kırışıksız bir cilt için tavuk suyu çok etkili.

• Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Tavuk suyu, bağışıklık sistemi üzerinde fazlasıyla olumlu etkilere sahiptir. Yapılan çalışmalar, tavuk suyunda bulunan aminoasitlerin solunum sisteminde bulunan iltihaba karşı etkili olduğunu ve sindirim sisteminde onarıcı ve iyileştirici etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bilimsel çalışmaların da gösterdiği gibi tavuk suyu vücudumuzun hastalıklardan korunmasında ve hastalıkların iyileşmesinde etkili bir besindir. Yani hasta olduğumuzda annemizin tavuk suyu çorbası yapması hiç de yanlış değil! Ancak belirtmek gerekir ki alerjiye sahip kişiler ve astım hastalarının tavuk suyu kullanımına dikkat etmesi, mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.